Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hispano-Suiza chystá návrat ku koreňom

Na ženevskom autosalóne má dôjsť k znovuzrodeniu kedysi slávnej firmy, odhaliť tam chce elektrické kupé Carmen s karbónovým šasi.
1 05.02.2019 / Marek Pokrývka

Automobilový priemysel na Pyrenejskom polostrove dnes reprezentuje najmä Seat, dôležitá súčasť koncernu Volkswagen. Počas histórie tam však vzniklo viacero ďalších značiek. Medzi tie známejšie patrí Hispano-Suiza, v medzivojnovom období popredný výrobca luxusných vozidiel. Licenčnú verziu jej modelu H6B montovala aj česká Škoda. No španielsky podnik  vytvoril aj niekoľko lietadiel, množstvo leteckých motorov či dokonca kanóny, aj keď plány jeho zakladateľa boli iné.

Hispano-Suiza Carmen dostane konštrukciu z uhlíkových vlákien

Uvedeniu prvého sériového modelu v roku 1904 prechádzalo prevzatie firmy novým majiteľom a tiež premenovanie. Pôvodne sa volal La Cuadra podľa priezviska armádneho kapitána, ktorý sa zaujímal o výrobu elektrických áut. Pomáhal mu v tom švajčiarsky inžinier Carlos Vellino pôsobiaci na území Barcelony. Dvojica pionierov spoločne od roku 1898 vytvorila niekoľko prototypov, ktoré využívali spaľovací motor na predĺženie dojazdu. No výsledkom bol bankrot.

Dávna história teraz opätovne ožíva. Hispano-Suiza totiž chystá návrat ku koreňom, aktuálni majitelia spoločnosti ohlásili plány na uvedenie elektromobilu. Novú éru chcú odštartovať na ženevskom autosalóne. Majú tam predstaviť kupé Carmen, ktoré sa dizajnovo inšpiruje modelom Dubonnet Xenia z roku 1938. Ten vynikal svojou aerodynamickou karosériou.

Bóreas: Prvý španielsky hyperšport

Dvojmiestne kupé má karosériu z uhlíkových vlákien. Poháňať ho má bližšie nešpecifikované ústrojenstvo, ktoré vyprodukuje viac než tisíc konských síl.

Zásadnú rolu vo vzhľade veterána hrala splývajúca strecha, ktorú evidentne dostane aj chystané vozidlo. Vieme to na základe fotografie jeho karbónového šasi. Španieli plánujú použiť moderné postupy, pričom úzko spolupracujú s firmou QEV Technologies pôsobiacou najmä na poli elektrického motoršportu. Výsledok kolaborácie by mohol byť vskutku zaujímavý.


Video
Najnovšie články
Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×