Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

30 naj áut roka 2018: Ktoré teraz kúpiť?

Kvalita auta a jeho jazdné vlastnosti zaujímajú každého potenciálneho kupca. Nemecký autoklub ADAC vlani otestoval 111 modelov, ponúkame prehľad 30 najlepších.
61 04.02.2019 / Soňa Zverková

Existujú naozaj zlé autá? Dnes už ani nie. Úroveň kvality nových vozidiel je v súčasnosti relatívne vysoká a hoci má každý model nejakú slabinu, rozdiely už zďaleka nie sú tak výrazné ako v minulosti. Dokazuje to aj najnovší rebríček nemeckého autoklubu ADAC, ktorý vznikol na základe testov 111 modelov v roku 2018. Takmer polovica skončila s výslednou známkou „dobrý“. Na druhej strane však náročné testy odhalili aj modely, ktoré klub radšej neodporúča.

Ilustračná snímka 61 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Na prvých štyroch miestach nájdeme modely, ktoré už ani nemôžu byť odlišnejšie: dieselové verzie Mercedesu triedy C a S, ako aj Teslu Model X a VW e-Golf. Navzdory všetkým rozdielom, či už je to cena, technológia alebo trieda, majú jedno spoločné: ponúkajú veľmi vyvážené vlastnosti a v každom z hodnotených kritérií uspeli so cťou. A presne o to ide v testoch ADAC. Klub sa nesnaží najlepšieho „špecialistu“, ale najlepšie auto pre bežný život.

Napríklad, športový model má úžasné jazdné výkony a dynamiku, na čo je to však dobré, ak má vodič zlý výhľad okolo auta alebo auto má vysokú spotrebu. Všetky modely sa testujú podľa rovnakých kritérií. ADAC nerozlišuje typ pohonu ani triedu. Berie ich rad za radom a nerobí výnimky. Rebríček za rok 2018 určite nepredstavuje kompletný prehľad trhu, no dokazuje, že rozdiely v kvalite naozaj existujú. ADAC hodnotil autá ako v škole: udelil známky 1 až 6. Modely s rovnakou známkou sú zoradené abecedne vzostupne.

Ako testuje ADAC

Testy vozidiel sú časovo náročné. Inžinieri v Technickom centre Landsberg sa každým modelom zaoberajú dva týždne, do výslednej známky plynie viac než 300 bodov. Napríklad, s pomocou špeciálnej figuríny sa merajú rozmery kabíny, objem batožinového priestoru určujú penovými kvádrami, testujú aj výhľad okolo celého vozidla a ovládanie systémov vo vozidle.


» 30 top modelov podľa ADAC nájdete v galérii «


Najdôležitejšími kritériami sú, pochopiteľne, bezpečnosť a ekológia, ktorých známky sa do celkového hodnotenia zarátajú dvojnásobne. Spotrebu, emisie CO2 a ostatných škodlivín meria ADAC nielen vo vlastnom laboratóriu, ale aj na ceste v reálnych podmienkach. Aj preto môžete v rebríčku nájsť jeden model v rôznych verziách pohonu a aj s odlišným hodnotením.


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×