Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

30 naj áut roka 2018: Ktoré teraz kúpiť?

Kvalita auta a jeho jazdné vlastnosti zaujímajú každého potenciálneho kupca. Nemecký autoklub ADAC vlani otestoval 111 modelov, ponúkame prehľad 30 najlepších.
61 10 príspevkov 04.02.2019 / Soňa Zverková

Existujú naozaj zlé autá? Dnes už ani nie. Úroveň kvality nových vozidiel je v súčasnosti relatívne vysoká a hoci má každý model nejakú slabinu, rozdiely už zďaleka nie sú tak výrazné ako v minulosti. Dokazuje to aj najnovší rebríček nemeckého autoklubu ADAC, ktorý vznikol na základe testov 111 modelov v roku 2018. Takmer polovica skončila s výslednou známkou „dobrý“. Na druhej strane však náročné testy odhalili aj modely, ktoré klub radšej neodporúča.

Ilustračná snímka 61 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Na prvých štyroch miestach nájdeme modely, ktoré už ani nemôžu byť odlišnejšie: dieselové verzie Mercedesu triedy C a S, ako aj Teslu Model X a VW e-Golf. Navzdory všetkým rozdielom, či už je to cena, technológia alebo trieda, majú jedno spoločné: ponúkajú veľmi vyvážené vlastnosti a v každom z hodnotených kritérií uspeli so cťou. A presne o to ide v testoch ADAC. Klub sa nesnaží najlepšieho „špecialistu“, ale najlepšie auto pre bežný život.

Napríklad, športový model má úžasné jazdné výkony a dynamiku, na čo je to však dobré, ak má vodič zlý výhľad okolo auta alebo auto má vysokú spotrebu. Všetky modely sa testujú podľa rovnakých kritérií. ADAC nerozlišuje typ pohonu ani triedu. Berie ich rad za radom a nerobí výnimky. Rebríček za rok 2018 určite nepredstavuje kompletný prehľad trhu, no dokazuje, že rozdiely v kvalite naozaj existujú. ADAC hodnotil autá ako v škole: udelil známky 1 až 6. Modely s rovnakou známkou sú zoradené abecedne vzostupne.

Ako testuje ADAC

Testy vozidiel sú časovo náročné. Inžinieri v Technickom centre Landsberg sa každým modelom zaoberajú dva týždne, do výslednej známky plynie viac než 300 bodov. Napríklad, s pomocou špeciálnej figuríny sa merajú rozmery kabíny, objem batožinového priestoru určujú penovými kvádrami, testujú aj výhľad okolo celého vozidla a ovládanie systémov vo vozidle.


» 30 top modelov podľa ADAC nájdete v galérii «


Najdôležitejšími kritériami sú, pochopiteľne, bezpečnosť a ekológia, ktorých známky sa do celkového hodnotenia zarátajú dvojnásobne. Spotrebu, emisie CO2 a ostatných škodlivín meria ADAC nielen vo vlastnom laboratóriu, ale aj na ceste v reálnych podmienkach. Aj preto môžete v rebríčku nájsť jeden model v rôznych verziách pohonu a aj s odlišným hodnotením.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel

Nekompromisný britský roadster dostal druhú generáciu, ktorá je ľahšia a výkonnejšia než doterajší model. Vzniknúť z nej má 30 exemplárov.

BAC Mono R: Chuťovka pre egoistov

Mladá Boleslav vykonala malé úpravy na dvoch SUV, v rámci ktorých dostávajú bezpečnejší systém Kessy či lepšie sledovanie mŕtveho uhla. V prípade menšieho...

Škoda zvyšuje odolnosť dvoch SUV voči krádeži

Renaultu sa v prvej polovici roka darilo horšie než vlani. Predaj áut klesol na všetkých dôležitých trhoch, pokles zbrzdili len značky Dacia a Lada.

Renault v 1. polroku predaj menej áut než vlani

Hybridné britské kupé s extrémnou aerodynamikou a atmosférickým dvanásťvalcom previedlo svoj zvuk na okruhu Silverstone.

Aston Martin Valkyrie konečne v pohybe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×