Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

30 naj áut roka 2018: Ktoré teraz kúpiť?

Kvalita auta a jeho jazdné vlastnosti zaujímajú každého potenciálneho kupca. Nemecký autoklub ADAC vlani otestoval 111 modelov, ponúkame prehľad 30 najlepších.
61 10 príspevkov 04.02.2019 / Soňa Zverková

Existujú naozaj zlé autá? Dnes už ani nie. Úroveň kvality nových vozidiel je v súčasnosti relatívne vysoká a hoci má každý model nejakú slabinu, rozdiely už zďaleka nie sú tak výrazné ako v minulosti. Dokazuje to aj najnovší rebríček nemeckého autoklubu ADAC, ktorý vznikol na základe testov 111 modelov v roku 2018. Takmer polovica skončila s výslednou známkou „dobrý“. Na druhej strane však náročné testy odhalili aj modely, ktoré klub radšej neodporúča.

Ilustračná snímka 61 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: redakcia AUTO BILD

Na prvých štyroch miestach nájdeme modely, ktoré už ani nemôžu byť odlišnejšie: dieselové verzie Mercedesu triedy C a S, ako aj Teslu Model X a VW e-Golf. Navzdory všetkým rozdielom, či už je to cena, technológia alebo trieda, majú jedno spoločné: ponúkajú veľmi vyvážené vlastnosti a v každom z hodnotených kritérií uspeli so cťou. A presne o to ide v testoch ADAC. Klub sa nesnaží najlepšieho „špecialistu“, ale najlepšie auto pre bežný život.

Napríklad, športový model má úžasné jazdné výkony a dynamiku, na čo je to však dobré, ak má vodič zlý výhľad okolo auta alebo auto má vysokú spotrebu. Všetky modely sa testujú podľa rovnakých kritérií. ADAC nerozlišuje typ pohonu ani triedu. Berie ich rad za radom a nerobí výnimky. Rebríček za rok 2018 určite nepredstavuje kompletný prehľad trhu, no dokazuje, že rozdiely v kvalite naozaj existujú. ADAC hodnotil autá ako v škole: udelil známky 1 až 6. Modely s rovnakou známkou sú zoradené abecedne vzostupne.

Ako testuje ADAC

Testy vozidiel sú časovo náročné. Inžinieri v Technickom centre Landsberg sa každým modelom zaoberajú dva týždne, do výslednej známky plynie viac než 300 bodov. Napríklad, s pomocou špeciálnej figuríny sa merajú rozmery kabíny, objem batožinového priestoru určujú penovými kvádrami, testujú aj výhľad okolo celého vozidla a ovládanie systémov vo vozidle.


» 30 top modelov podľa ADAC nájdete v galérii «


Najdôležitejšími kritériami sú, pochopiteľne, bezpečnosť a ekológia, ktorých známky sa do celkového hodnotenia zarátajú dvojnásobne. Spotrebu, emisie CO2 a ostatných škodlivín meria ADAC nielen vo vlastnom laboratóriu, ale aj na ceste v reálnych podmienkach. Aj preto môžete v rebríčku nájsť jeden model v rôznych verziách pohonu a aj s odlišným hodnotením.


Video
Najnovšie články
Dopyt po autách v Číne pokračuje v poklese

Kompakt bude opäť dostupný aj s naftovým agregátom, výber ponúknu okrem toho prevodovky i karosérie.

Ford Focus ST: 280 koní v benzínovej verzii

Severský elektromobil ukázal tvar diódových koncových svetiel. Disponovať by mal výkonom 400 koní a operačným systémom Android.

Polestar 2: Odhalenie ešte vo februári

Holandsko je druhý rok za sebou krajinou, ktorá je najlepšie pripravená na príchod autonómnych vozidiel. Ďalšie priečky obsadili Singapur a Nórsko.

Autonómne autá môžu výrazne znížiť počet nehôd

Pilotný obrázok naznačuje, že septembrový únik fotky SUV-kupé bol autentický. Navonok by vozidlo nemalo vychádzať z portfólia Seat.

Cupra avizuje nové SUV: Čo to bude?

Kalifornský elektromobil sa vyhol tvrdému stretu so šoférom idúcim na červenú, rýchlosť brzdenia naznačuje zásah bezpečnostného systému.

Tesla asi zabránila kolízii: Blesková reakcia

Situácia na ropných trhoch pripomína horskú dráhu. Raz nahor, raz nadol. Tentokrát sa zdá, že marec veľa radosti neprinesie.

Benzín a nafta: Čaká vodičov drahá jar?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×