Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Ticho pred búrkou?

Po nedávnych turbulenciách a cenových výkyvoch sa ceny ropy a palív stabilizujú. Tento kľud však môže byť len prechodný a nemusí vydržať dlhšie.
2 04.02.2019 / Soňa Zverková

Situácia na ropných trhoch sa upokojila a minulý týždeň nič nerozvírilo hladinu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 62,75 dolára (54,70 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 61,64 dolára za barel (54,33 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvodom pre stabilizáciu je fakt, že trhy považujú súčasnú situáciu za rovnovážnu. Charakterizujú ju zníženie ťažby ropných krajín o 1,2 milióna barelov za deň, slabšie vyhliadky rastu svetového hospodárstva pre rok 2019 a očakávané pokračovanie prudkého rastu ťažby v USA.

Cena benzínu a nafty: Vodiči si opäť priplatia

Ropa sa začiatkom minulého týždňa pohla nadol, pred výraznejšími stratami ju zachránili problémy Venezuely a hroziaci výpadoch v exporte jej ropy.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 28. januára sa zmenili naozaj len symbolicky. Benzín aj diesel zlacneli zhodne o 0,1 centu. A vývoj v Rotterdame je veľmi podobný. Benzín sa nezmenil vôbec a tona dieselu klesla len o štyri eurá. Boros odhaduje, že v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch sa aj ceny na našich čerpačkách nijak výrazne nebudú meniť a budú kolísať okolo súčasnej úrovne.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka vôbec nezmenil. Kým v týždni do 21. januára sme tankovali benzín o osem centov lacnejšie, o týždeň neskôr je rozdiel rovnaký. Ceny dieselu zostávajú vyrovnané: medziročný rozdiel je stále nulový.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×