Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Alarmujúci test 237 áut: 97 % ukradli bez odporu

Automobily sa aj dnes kradnú ako na bežiacom páse. Zdá sa, že na technológiu bezkľúčového vstupu a štartovania sa zlodeji adaptovali rýchlo. Dá sa proti nim niečo robiť? Alarmujúci test odkrýva holú pravdu.
2 31.01.2019 / Filip Kadlečík

Téma bezpečnosti automobilov je večná, v ochrane posádky či okolia sa vozidlá neustále zlepšujú, akosi sa však zabúda na jednu dôležitú oblasť - zabezpečenie samotného auta. Už niekoľkokrát sa ukázalo, že automobily vybavené systémom keyless sú dnes extrémne zraniteľné, teraz to opäť potvrdila aj rešpektovaná nemecká organizácia ADAC.

Bezkľúčové štartovanie a odomykanie nepredstavuje pre zlodejov prekážku ani v prémiových automobiloch 2 fotografie v galérii Bezkľúčové štartovanie a odomykanie nepredstavuje pre zlodejov prekážku ani v prémiových automobiloch Zdroj: Filip Kadlečík

Nemci sa fingovanými krádežami pokúsili do zamknutých áut dostať pomocou metódy zosilnenia signálu kľúča, ktorý bol mimo štandardného dosahu vozidla. Tento efektívny postup vychádza z predpokladu, že aj dnes si veľa ľudí necháva kľúče od vozidiel priamo za vchodovými dverami. Ku dverám sa postaví jeden zo zlodejov s relatívne malou a prenosnou krabičkou, tá zosilní signál kľúča a prenesie ho na väčšiu vzdialenosť - až ku druhému komplicovi, ktorý automobil pohodlne otvorí a naštartuje.

ADAC testoval 237 modelov vozidiel, aby vyskúšal, akú majú voči takémuto útoku odolnosť. Výsledky sú viac než tragické, až 97 %, teda 230 z nich, sa dalo touto jednoduchou metódou otvoriť i naštartovať. Štyri z “lepšie zabezpečených” bolo možné aspoň otvoriť alebo naštartovať, tri - od výrobcu Jaguar Land Rover, útok ustáli. Kompletný prehľad skúšaných modelov nájdete po kliknutí na tento odkaz.

V Bratislave ukradli Kodiaq za pár sekúnd

Automobilové krádeže sú u nás bohužiaľ ešte stále takmer na dennom poriadku. Tentokrát zmiznutie automobilu majiteľov zabolí obzvlášť, spred práce im totiž odcudzili úplne nový Kodiaq.

Slabá odolnosť voči jednoduchému triku sa týka takmer všetkých veľkých výrobcov, bez ohľadu na technologickú úroveň či cenu automobilu. Medzi “ukradnutými” automobilmi v zozname nájdete mená značiek ako Mercedes, BMW, Audi, Lexus, ale aj Kia, Hyundai, Suzuki, Mazda, Toyota, Seat, Škoda či Volkswagen. Prakticky sa dá povedať, že ADAC otvoril všetko, čo mu prišlo pod ruky. Bez ohľadu na to, či išlo o Ignis za desať tisíc, alebo triedu S či rad 7 za 100 000 eur.

Svetlou výnimkou sú nové automobily koncernu Jaguar Land Rover, ktoré sa nenechali oklamať. Ide o modely Land Rover Discovery, Land Rover Range Rover či Jaguar i-Pace. Ich kľúče a zámky totiž využívajú ultraširokopásmovú technológiu (UWB), ktorá pri zachovaní nízkych energetických nárokov umožňuje veľmi presnú lokalizáciu zdroja. Automobil teda v prípade značiek JLR vedel, že kľúč je v skutočnosti príliš ďaleko a nenechal sa oklamať.

Keyless prístup je pohodlný, treba však pri ňom rešpektovať určité bezpečnostné pravidlá 2 fotografie v galérii Keyless prístup je pohodlný, treba však pri ňom rešpektovať určité bezpečnostné pravidlá Zdroj: Filip Kadlečík

ADAC zdôrazňuje, že to, že vaše auto nie je na zozname, neznamená, že je v bezpečí. Práve naopak, ak vidíte, že tu sú vo veľkom spomínané iné modely danej značky, znamená to, že k vášmu autu sa počas testu ADAC len nedostal. Vzhľadom na zdieľanie technológií naprieč segmentmi je takmer isté, že keď zlodeji zvládli ukradnúť Škodu Octavia, nebudú mať problém ani s modelom Fabia, ktorý tu však nie je spomínaný.

55 modelov: Tieto autá sa u nás kradnú najviac

Ktoré modely sú u zlodejov najobľúbenejšie? Pripravili sme pre vás detailný prehľad 55 áut jedenástich značiek, ktoré sa v minulom roku kradli najviac. Prekvapivý je fakt, že vyše polovica...

Dá sa proti takýmto krádežiam zabezpečiť? Samozrejme, zlepšiť sa však musia nielen automobilky, ale aj my. Desiatky videí s rovnakým scenárom ukazujú, že ľudia si napriek varovaniam stále nechávajú kľúče v dosahu zosilňovačov zlodejov. Ak by ich neodkladali rovno v predsieni domu, určite by sa počet krádeží znížil. A čo musia urobiť výrobcovia? To nepriestrelne naznačili vozidlá Jaguar Land Rover. Na jednoduchý trik zlodejov existuje technologická odpoveď - ultraširokopásmové vysielanie.


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×