Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford Ranger: Drobný facelift a nový motor

Aktualizovaná verzia vozidla disponuje osvieženým dizajnom i zoznamom vybavenia, ponúkne tri verzie naftového dvojlitra Ecoblue.
12 25.01.2019 / Marek Pokrývka

Valná väčšina pick-upov sa nezľakne výletov mimo spevnený povrch a medzi najschopnejšie modely v tomto smere bezpochyby patrí Ford F-150 Raptor vyrábaný aktuálne v druhej generácii. Jeho úspech prinútil automobilku k rozšíreniu portfólia. Rovnako nazvané drsné vyhotovenie dostal menší typ Ranger, ktorý zároveň priniesol diesel s dvomi turbami. Ten sa teraz dostáva aj do štandardných modelov. Jeho uvedenie sprevádzajú ďalšie zásahy, ktoré zlepšujú obľúbený produkt.

Dizajnovo sa zmenil Ranger iba v prednej časti 12 fotografií v galérii Dizajnovo sa zmenil Ranger iba v prednej časti Zdroj: Ford

Modrý ovál momentálne uvádza aktualizovanú verziu vozidla, pod ktorej kapotu sa dostal nový motor. Je ním dvojlitrový naftový štvorvalec EcoBlue. Nahrádza agregát TDCi Duratorq rovnakej konštrukcie so zdvihovým objemom 2,2 litra a v dvakrát prepĺňanej verzii zároveň 3,2-litrový päťvalec. Biturbo vyhotovenie ho prekonáva výkonom 157 kW (213 k) i krútiacim momentom 500 Nm.

Dvojliter bude dostupný aj s jedným slimákom disponujúcim variabilnou geometriou lopatiek a dvomi rôznymi naladeniami. V základe ponúkne parametre 96 kW (130 k) a 340 Nm, prostredný variant má dosahovať hodnoty 125 kW (170 k) a 420 Nm. Oproti starším a objemnejším agregátom majú tieto pohonné jednotky spotrebovať v priemere o 9 percent menej paliva. K úspore môže prispieť aj moderný 10-stupňový automat, ktorý plánuje Ford na želanie montovať s dvomi silnejšími motormi. Inak má byť celoplošným štandardom manuál so šiestimi stupňami.

Dvojliter parametrami prekonáva motor 3.2 TDCi 12 fotografií v galérii Dvojliter parametrami prekonáva motor 3.2 TDCi Zdroj: Ford

Okrem technických zmien prešiel pick-up aj decentnými dizajnovými úpravami. Modernizáciu absolvoval už v roku 2015, teraz prichádza ďalší drobný facelift. Prináša odlišnú masku chladiča i predný nárazník. Týka sa to nielen štandardných verzií, ale aj špičky nesúcej označenie Wildtrak. Súčasťou predných svetlometov môže byť pásik diód na denné svietenie.

Drsný pick-up Ranger dostal turbodiesel

Raptor má nafúknutý bodykit, svetlú výšku 283 mm, desaťstupňový automat a pohon všetkých kolies s mechanickou uzávierkou.

Inovácie zahŕňajú ďalšie farby karosérie či dizajny kolies, kým úpravy dvierok otvorenej korby priniesli zjednodušenie ich zatvárania i uzamykania. Interiéru sa dotklo v prvom rade oprášenie použitých materiálov. Na scénu prišiel odlišný volič automatickej prevodovky, ale tiež aktuálna verzia infotainmentu Sync 3 počúvajúca na mnohé hlasové povely.

Menším zásahom sa nevyhol ani interiér pick-upu 12 fotografií v galérii Menším zásahom sa nevyhol ani interiér pick-upu Zdroj: Ford

Okrem multimediálneho vybavenia sa rozšírilo aj bezpečnostné, Ford Ranger ponúka ako prvý zástupca svojej kategórie štandardne prednárazový systém s detekciou chodcov. Využíva pri tom kameru i radar. Pribudol inteligentný obmedzovač rýchlosti, bezkľúčové rozhranie či aktívny parkovací asistent, automobilka okrem toho prepracovala aj podvozok. Napriek drobným vizuálnym zmenám teda druhá modernizácia pick-upu prináša pomerne dosť.


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×