Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny ropy.
2 1 príspevok 21.01.2019 / Soňa Zverková

Optimizmus na trhoch pretrváva a vytlačil ropu na najvyššiu úroveň za posledné dva mesiace. Severomorská ropná zmes Brent ukončila prvý tohtoročný týždeň na úrovni 62,70 dolára za barel (54,99 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 60,62 dolára za barel (52,56 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, okrem znižovania ťažby v karteli OPEC k tomu prispieva aj zlepšovanie nálady ohľadom globálneho ekonomického vývoja. Na podporu americkej centrálnej banky Fed a na optimistické správy ohľadom rokovaní medzi USA a Čínou o vzájomnom obchode reagujú trhy pozitívne, čo neobchádza ani ropu. Tento optimizmus dokázal prebiť aj správy o ďalšom prudkom raste ťažby v USA.

Ceny benzínu a nafty: Predraží sa tankovanie?

Po vianočných turbulenciách sa ropné aj finančné trhy opäť s optimizmom pozerajú do budúcnosti. A to, veru, nie je dobrá správa pre európskych motoristov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny v EÚ už začínajú stúpať, i keď v niektorých krajinách ešte pokračujú nadol. V týždni do 14. januára u nás ešte zlacneli, tento vývoj sa asi neudrží dlho. Benzín na našich čerpacích staniciach zlacnel o 0,5 centu a diesel o 0,3 centu. Ceny palív v Rotterdame sa vyvíjali rôzne. Nafta rástla spolu s ropou a počas týždňa si pripísala 14 eur za tonu, benzín zase klesol o päť eur za tonu. Boros na základe tohto vývoja očakáva zdraženie oboch typov palív o dva a štyri centy.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zväčšil. Kým v týždni do 7. januára sme tankovali benzín o 7,1 centu lacnejšie, k 14. januáru bol lacnejší až o deväť centov. Diesel je stále drahší než pred rokom, i keď je rozdiel minimálny. Medziročný rozdiel sa v priebehu týždňa zväčšil z 1,4 na 2,9 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: Dreamstime, EK

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Kia predstaví v Ženeve elektrickú štúdiu

Podľa expertov je budúcnosť mobility v zdieľaní namiesto vlastníctva. Do tejto budúcnosti sa spoločnými silami rozhodli investovať Daimler a BMW.

Daimler a BMW spoja sily v car sharingu

Okrem vlastných podpisov a 22-palcový kolies vybavil tuner bodykit SUV početnými dielcami, ktoré podčiarkujú dynamický štýl.

Range Rover Velar s kabátom Overfinch

Dynamicky štylizovaný variant bude nepochybne dostupný len so silnejšími motormi, ponuku rozšíri aj naftový mikrohybrid.

Hyundai Tucson: Na obzore je verzia N Line

Liftback nadväzuje na štúdiu 308 R Hybrid, rovnováha síl sa však preklopila v prospech elektriny. Zrýchlenie na stovku je vecou 4,3 sekundy.

Peugeot 508 napína svoje hybridné svaly

Terénne vozidlo sa má vyrábať v Nitre. Jeho interiér ponúkne oproti originálu viac luxusu i lepšie vybavenie, no nebudú v ňom chýbať ani robustné plasty.

Land Rover Defender: Aký bude zvnútra?

Hoci téma amerických ciel na európske a ázijské vozidlá momentálne nie je v popredí, stále predstavujú reálnu hrozbu. Hrozbu, ktorá by mohla stáť Volkswagen...

Americké clá môžu stáť Volkswagen miliardy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×