Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford Explorer: Silný model ST aj hybrid

Športovo ladený model má 400 koní a dosiahne najviac 230 km/h, pri hybride sa automobilka chváli umiestnením batérie i celkovým dojazdom.
21 18.01.2019 / Marek Pokrývka

Hlavným lákadlom v stánku Ford na tohtoročnom detroitskom autosalóne je typ Explorer. Šiesta generácia populárneho SUV virtuálne debutovala krátko pred otvorením brán výstaviska a dozvedeli sme sa o nej aj niektoré technické detaily. Firma pôvodne avizovala dva motory. Priamo na podujatí však paletu zdvojnásobila, pridala do nej silný model ST aj hybrid.

Ford uvedie nový Explorer so štyrmi pohonnými jednotkami 21 fotografií v galérii Ford uvedie nový Explorer so štyrmi pohonnými jednotkami Zdroj: Ford

Prvotné technické informácie hovorili o 2,3-litrovom štvorvalci EcoBoost dosahujúcom najvyšší výkon 223 kW (304 k) a trojlitrovom agregát s dvomi extra piestmi a maximom 272 kW (370 k). Práve druhý menovaný pracuje aj pod kapotou športovo orientovanej verzie, v nej je však naladený na 294 kW (400 k). Jeho krútiaci moment vrcholí na úrovni 562 Nm. Rovnako ako v klasickom variante je spriahnutý s desaťstupňovým automatom a roztáča všetky štyri kolesá.

Hodnotu zrýchlenia 0-100 km/h nepoznáme, no Explorer ST má byť schopný vyvinúť najvyššie tempo 230 km/h. Nejde pritom len o dynamiku v priamom smere. Vozidlo disponuje tuhšie nastaveným podvozkom či silnejšími brzdami, ktoré majú červené strmene. V prípade voľby jedného z dvoch balíkov Street alebo Track stojí Ford na 21-palcových čiernych diskoch kolies.

Špičkový model sa okrem iného vyznačuje aj špecifickým obutím 21 fotografií v galérii Špičkový model sa okrem iného vyznačuje aj špecifickým obutím Zdroj: Ford

Okrem ráfikov sa vozidlo navonok vyznačuje upravenými nárazníkmi a maskou chladiča, ktorá má čiernu farbu. Rovnako sú na tom spätné zrkadlá, rámy okien či niektoré označenia. Vzadu sa nachádzajú štyri výfukové koncovky, ale nechýba ani ťažné zariadenie. Explorer ST chce byť univerzál. Na jednej strane má ponúknuť jazdecké zážitky, no zároveň dokáže potiahnuť príves a odviezť šesť alebo sedem ľudí. V jeho interiéri nájdeme akurát špecifické čalúnenie a označenia hovoriace o príslušnosti k rodine ST.

Ford Explorer: Návrat k pohonu zadnej osi

V poradí šiesty evolučný stupeň SUV prichádza s prepracovanou prednou časťou, novou platformou a dvomi benzínovými motormi EcoBoost.

Druhým čerstvo ohláseným členom portfólia je model Hybrid. Ten spojí s elektrinou atmosférický šesťvalec s objemom 3,3 litra a dokáže vyprodukovať najviac 234 kW (318 k). V kombinovanom režime má mať celkový dojazd vyše 800 kilometrov. Bližšie detaily o ňom zatiaľ Ford nezverejnil, no pochválil sa umiestnením vodou chladenej batérie pod zadné sedadlá. Hybridný exemplár tak neprišiel o žiadne litre v batožinovom priestore. Jeho cenu si zatiaľ automobilka necháva pre seba, rovnako je to v prípade silného variantu ST.


Video
Najnovšie články
Test Suzuki Ignis: Lacné, šikovné a jedinečné?

Nový mikrohybridný motor z rodiny Ingenium má šesť valcov v rade, dvojkomorové turbodúchadlo, elektrický kompresor a výkon 400 koní.

Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×