Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia predstavila svoje najluxusnejšie SUV

VIDEO
Pár mesiacov po premiére obra Hyundai Palisade prichádza jeho pokrvný brat, ktorý má rovnakú platformu i 3,8-litrový šesťvalec.
9 16.01.2019 / Marek Pokrývka

Pred tromi rokmi predstavila Kia na pôde detroitského autosalóna koncept Telluride. Už vtedy bolo jasné, že zvažuje jeho výrobu. Sériovú verziu prezradili uniknuté fotky v septembri. O pár dní neskôr sa v New Yorku predviedol terénne upravený model, ďalšie obdobné kúsky prišli na podujatie SEMA do Las Vegas. Finálnu premiéru si výrobca nechal opäť na Detroit.

Na severoamerickom trhu bude mať Kia nové vlajkové SUV 9 fotografií v galérii Na severoamerickom trhu bude mať Kia nové vlajkové SUV Zdroj: Kia

Kórejská automobilka predstavila svoje najluxusnejšie SUV na tomto mieste s jasným úmyslom, vozidlo bolo totiž vyvinuté špeciálne pre Spojené štáty. Už štúdia pritom pochádzala z pera kalifornského štúdia značky. Rovnako je na tom produkčný variant, ktorý si ponechal mohutnú hranatú karosériu. Zmenil sa najmä v prednej časti.

Ako sme už mohli vidieť, horizontálne obdĺžnikové svetlomety nahradili vertikálne orientované lichobežníkové kúsky. Ich súčasťou je LED denné svietenie. To zaujme oranžovou farbou korešpondujúcou s obrysovými svetlami, ktoré sú v USA povinné. Susedia s dominantnou maskou chladiča v typickom štýle tigrieho nosa. Karoséria má veľké jednoliate plochy, ktoré oživujú oblúky blatníkov vyplnené veľkými kolesami a viacero pochrómovaných či strieborných prvkov.

Vnútro kórejskej novinky pôsobí na fotkách pomerne luxusne 9 fotografií v galérii Vnútro kórejskej novinky pôsobí na fotkách pomerne luxusne Zdroj: Kia

Kia vlani zverejnila aj pilotnú fotografiu kokpitu, no šlo o upravenú verziu. Teraz ukázala vnútro sériového modelu. Snaží sa navodiť luxusnú atmosféru, v čom majú prsty početné dielce čalúnené kožou nappa či elegantné drevené obklady. Použité ovládače hovoria známou rečou. Povedomý je tiež infotainment, ktorý však využíva nápadne širokouhlý displej s uhlopriečkou 10,25 palca. Vozidlo disponuje bohatým multimediálnym vybavením, ale tiež množstvom bezpečnostných systémov.

Hyundai Palisade: Najväčšie SUV odhalené

Ázijská novinka vychádza zo štúdie HDC-2 Grandmaster, štandardne má miesto pre osem pasažierov a 3,8-litrový šesťvalec.

Veľkosť centrálnej lakťovej opierky vpredu naznačuje značnú šírku interiéru, ktorú dokumentuje aj trojmiestna lavica v treťom rade sedadiel. Telluride dokáže maximálne odviezť až osem pasažierov. V predstavenej verzii má uprostred dve samostatné kreslá, je teda pre siedmich. Jeho rozmery automobilka nezverejnila. Približný rámec nám prezrádza Hyundai Palisade, ktorý je pokrvným príbuzným. Ten má zhruba 5 metrov na dĺžku a dva na šírku. Disponuje 2,9-metrovým rázvorom a výškou 1 750 mm, obdobné proporcie by mala mať aj novinka nesúca symboly Kia.

Štandardne sú poháňané predné kolesá, systém 4x4 je opciou 9 fotografií v galérii Štandardne sú poháňané predné kolesá, systém 4x4 je opciou Zdroj: Kia

Dvojicu kórejských súrodencov spája platforma i pohonná jednotka, ktorou je atmosférický benzínový šesťvalec so zdvihovým objemom 3,8 litra dosahujúci najvyšší výkon 217 kW (295 k) a krútiaci moment 355 Nm. Motor spolupracuje s osemstupňovým automatom. Štandardne roztáča predné kolesá, opicou je pohon 4x4 schopný pracovať vo viacerých režimoch.

Kia Telluride bola nielen navrhnutá a predstavená na severoamerickej pôde, ale má sa tam aj vyrábať. Najväčšie a najluxusnejšie SUV tejto značky bude schádzať z fabriky West Point v štáte Georgia. Automobilka už teraz prezradila, že s predajom novinky v Európe neráta.


Video
Najnovšie články
Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×