Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto

Dacia je v súčasnosti úspešným výrobcom cenovo dostupných automobilov. Nízka cena je atraktívnym lákadlom a na cestách to vidieť. Zostanú Rumuni natoľko úspešní aj na počiatku vzostupu elektromobilov?
2 15.01.2019 / Filip Kadlečík

Automobilka Dacia sa netají tým, že sa zameriava na cenovo dostupné automobily. Sandero, Logan či Duster sú z pohľadu prvotnej investície atraktívnymi voľbám. Aj preto sa rumunskému výrobcovi pod krídlami aliancie vedenej Renaultom tak darí. Dnes už nikto nepochybuje o tom, že na trhu s vozidlami so spaľovacími agregátmi Dacia dokonale vyplnila prázdny priestor.

Takto by podľa vizualizácií Auto Bildu mohlo vyzerať nové Sandero, elektromobil by mohol dizajnovo vychádzať práve z neho 2 fotografie v galérii Takto by podľa vizualizácií Auto Bildu mohlo vyzerať nové Sandero, elektromobil by mohol dizajnovo vychádzať práve z neho Zdroj: Auto Bild

Dnes však je otázne, nakoľko dokáže Dacia zostať konkurencieschopná aj pri výraznejšom rozšírení elektrických automobilov. Tie sú ešte stále pomerne drahé, aj keď sa ich cenovky pomaly znižujú. Dnes je však veľmi ťažké predstaviť si, že by v blízkom čase suma potrebná na kúpu nového elektromobilu podliezala napríklad pre Daciu dôležitú hranicu 10 000 eur.

Akékoľvek pochybnosti v rozhovore s britským Auto Express popiera európsky šéf značky, Jean Christophe Kugler, ktorý prehlásil: “Zostaneme šokujúco dostupní. Nezmeníme naše pole pôsobnosti.”. Kugler ďalej vyzdvihuje výbornú spoluprácu s aliančnými partnermi, od ktorých bude Dacia čerpať najmodernejšie technológie.

50 rokov Dacie: Päť dekád rumunskej ikony

Dňa 21. augusta 1968 vpadli vojská Varšavskej zmluvy do Československa. Rumunsko sa vpádu nezúčastnilo, práve spustilo iný prelom. 20. augusta začalo s výrobou osobných áut. Zrodila sa Dacia.

Aktuálne sa očakáva, že prvý elektromobil Dacie by mohol vychádzať z platformy Renaultu Zoe a na trh by mohol prísť v prvých rokoch budúcej dekády. Pokiaľ sa nedočkáme nečakaného technologického pokroku, možno očakávať, že elektromobil Dacie ponúkne dojazd maximálne na úrovni 200 kilometrov - tak by mohol naozaj byť lacnou alternatívou.


Video
Najnovšie články
Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×