Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v Rusku vlani stúpol

Ruský trh sa minulý rok zotavil, predaj stúpol o vyše desať percent. Tento rok však prináša celý rad nejasných faktorov, ktoré môžu situáciu nepriaznivo ovplyvniť.
15.01.2019 / TASR

Predaj áut v Rusku sa vlani výrazne zvýšil. V roku 2018 sa v krajine predalo 1,8 milióna osobných áut a ľahkých úžitkových vozidiel, uviedol zväz európskych firiem AEB v Moskve. To bolo o 12,8 percenta viac než v roku 2017.

"Vyhliadky pre rok 2019 však nie sú také jasné," uviedol automobilový expert AEB Jörg Schreiber. Medzi faktory podporujúce neistotu patrí zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá na začiatku roka stúpla o 2 body na 20 percent, a potenciálne nové ekonomické sankcie zo strany USA. Preto zväz v tomto roku počíta s nárastom predaja len o 3,6 percenta.

Vlaňajšie zvýšenie bolo druhým po sebe, keď predtým ruský trh zaznamenal v dôsledku hospodárskej krízy štyri roky poklesu. Celkový počet predaných áut na úrovni 1,8 milióna stále výrazne zaostáva za rekordom z roku 2012, keď odbyt dosiahol 2,9 milióna vozidiel a Rusko ešte bolo druhým najväčším automobilovým trhom v Európe po Nemecku.

Lídrom na ruskom trhu vlani zostal Avtovaz, výrobca Lady, s podielom 20 percent. Podiel koncernu Volkswagen dosiahol 11,7 percenta a juhokórejskej automobilky Kia 12,6 percenta.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Test Suzuki Ignis: Lacné, šikovné a jedinečné?

Nový mikrohybridný motor z rodiny Ingenium má šesť valcov v rade, dvojkomorové turbodúchadlo, elektrický kompresor a výkon 400 koní.

Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×