Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Duchovný nástupca BMW M1 a off-road VW

KLEBETY TÝŽDŇA Audi pripravuje typ Q4, Ford EcoSport dostane výrazne odlišného nástupcu a Opel Mokka X asi príde o pohon všetkých kolies.
8 2 príspevky 13.01.2019 / Marek Pokrývka

Menšie SUV-kupé Audi a druhý superšport BMW

Audi Q8 dostalo vlani sériovú verziu, ktorá konečne odpovedala na módu SUV-kupé. Na konkurentov vytiahla silné zbrane. V tomto smere plánuje automobilka pokračovať a chystá ďalšie vozidlá tohto razenia. Jedným z nich bude typ Q4 stavaný ako súper pre BMW X4 a Mercedes-Benz GLC Coupé. Fotky prototypov už prezradili, že vozidlo bude vo veľkej miere vychádzať z kvé-trojky. Okrem klesajúcej strechy sa bude vyznačovať špecifickými tvarmi nárazníkov či maskou chladiča.

S myšlienkou na oživenie modelu M1 už Bavori koketovali 8 fotografií v galérii S myšlienkou na oživenie modelu M1 už Bavori koketovali Zdroj: BMW

BMW už dlho zvažuje stavbu ďalšieho superšportu. Jediným produktom hodným tohto označenia s podpisom nemeckej značky je ikonický model M1 a dlho kolujúce reči o jeho duchovnom nástupcovi sa momentálne zintenzívnili. Nové kupé využije zmiešaný pohon. Namiesto trojvalca poháňajúceho plug-in hybrid i8 ho však asi doplní motorom V8, šušká sa o výkone 700 koní. Neoficiálne zdroje hovoria o príchode do predaja v roku 2023.

Náhrada za EcoSport a omladený Land Rover

Ford EcoSport dorazil na európske trhy pomerne nedávno, vo zvyšku sveta sa však už predáva vyše šesť rokov. Automobilka preto intenzívne vyvíja jeho náhradníka. Vozidlo segmentu B-SUV pravdepodobne dostane odlišné meno, prototypy totiž naznačujú zásadný dizajnový odklon od hranatého produktu. Novinka postavená na platforme typu Fiesta k nej má byť vizuálne bližšie. Dostať má dynamickejší štýl, chýbať nebude ani opticky výrazne klesajúca strešná línia.

Výrazne hranaté B-SUV Ford má skončiť a nahradí ho čosi iné 8 fotografií v galérii Výrazne hranaté B-SUV Ford má skončiť a nahradí ho čosi iné Zdroj: Ford

Land Rover Discovery Sport debutoval pred viac než štyrmi rokmi, je teda ideálny čas na jeho omladenie. Prototypy inovovanej verzie sa už premávajú po cestách. Dizajnovou inšpiráciou bol evidentne opäť Range Rover Evoque, tentokrát však jeho aktuálna verzia disponujúca podobným štýlom ako väčší Velar. K modernému štýlu prednej časti sa teraz pridá aj Discovery Sport. Očakávame upravený nárazník a elegantné LED svetlomety, vzadu budú úpravy menšie. V interiéri by sa malo objaviť dotykové rozhranie Touch Pro Duo využívajúce dva displeje na centrálnej konzole.

Koniec V12 v autách Mercedes a nová Mokka X

Mercedes-Benz má počas najbližších rokov skončiť s výrobou dvanásťvalcov. Extra výkonné verzie svojich luxusných áut ale ponúkať neprestane, čo naznačujú aj nedávne registrácie ochranných známok. Na americkej pôde si nechala automobilka patentovať štítky GLS 600, GLS 680 a S 680. Pravdepodobne sa za nimi skrýva hybridný motor V8, ktorý asi dostane viacero naladení. Pri limuzíne má totiž Stuttgart už dlhšie rezervované označenie S 73 naznačujúce špičku s podpisom AMG. V jej prípade by výkon mohol vysoko presahovať 600 koní, pričom rovnaké srdce asi dostane aj Géčko.

Budúca trieda S asi dostane extra silné vyhotovenie S 73 8 fotografií v galérii Budúca trieda S asi dostane extra silné vyhotovenie S 73 Zdroj: Mercedes-AMG

Opel Mokka X má počas tohto roka dostať druhú generáciu, ktorá využije genofond materského koncernu PSA. Nemec by mal stáť na rovnakej platforme ako niekoľko francúzskych áut. Na rozdiel od súčasnej verzie vraj ponúkne výhradne pohon predných kolies, ale zároveň bude pripravená na elektrifikáciu. Túto techniku má využívať aj už odhalený model DS3 Crossback. Opel bude mať svojský dizajn, jeho krivky však zatiaľ na prototypoch kryje hrubé maskovanie.

Elektrický hyperšport Lotus a Corvette C8

KLEBETY TÝŽDŇA Audi chystá súrodenca modelu VW I.D., BMW M3 využije karbón i vstrekovanie vody a pick-up Hyundai je na spadnutie.

Najmenšie SUV Peugeot a off-road Volkswagen

Peugeot možno odpovie na rastúcu popularitu malých SUV. V tejto triede ho reprezentuje vozidlo označené číslom 2008, no čoskoro by Francúzi mohli ísť ešte o stupienok nižšie. Portfólio automobilky vraj rozšíri typ 1008. Výrobca ho už nejaký čas má testovať, pričom ho maskuje karosériou hatchbacku 208 s rozšírenými blatníkmi, predĺženým rázvorom a väčšou svetlou výškou. O dizajne či technike zatiaľ nepotvrdeného produktu teda nevieme nič relevantné.

VW Amarok by mohol dostať terénne orientovaného brata 8 fotografií v galérii VW Amarok by mohol dostať terénne orientovaného brata Zdroj: Volkswagen

Volkswagen počas ostatných rokov pekne kultivoval svoju rodinu SUV a jej rozrastanie má pokračovať. Údajne však chce načrieť aj medzi off-roady. Neoficiálne informácie hovoria o type T-Rug, ktorý má byť koncipovaný ako súper pre budúci Land Rover Defender. Na rozdiel od neho má vzniknúť na čisto elektrickej platforme MEB. Hovorí sa o dvoch verziách karosérie a pohone dostačujúcom na prekonávanie terénu, okrem toho sa spomína tiež termín 2022.

Informácie uvedené v článku nie sú oficiálne, automobilky ich zatiaľ nepotvrdili.

Použité fotografie sú ilustračné.


Video
Najnovšie články
Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom

Mercedes-Benz GLS svojimi rozmermi či sebavedomým dizajnom na cestách budí rešpekt odjakživa. Teraz Stuttgart ešte nafúkol jeho rozmery, vylepšil však aj...

Mercedes-Benz GLS: Autobus ešte narástol

Na európskych trhoch končí benzínový šesťvalec, nahradil ho obdobný motor TDI s elektrickým kompresorom a mikrohybridnou technológiou.

Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×