Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ford Explorer: Návrat k pohonu zadnej osi

V poradí šiesty evolučný stupeň SUV prichádza s prepracovanou prednou časťou, novou platformou a dvomi benzínovými motormi EcoBoost.
18 8 príspevkov 13.01.2019 / Marek Pokrývka

Americkí motoristi podľahli športovo-úžitkovým modelom podstatne skôr než Európania. Mnohé tamojšie vozidlá tohto razenia majú už slušnú tradíciu, príkladom je Ford Explorer vyrábaný od roku 1990. Počas takmer troch dekád vystriedal päť generácií. Momentálne prichádza do sveta ďalšia, ktorá debutovala ešte pred otvorením autosalóna v Detroite.

Ford predstavil šiestu generáciu obľúbeného typu Explorer 18 fotografií v galérii Ford predstavil šiestu generáciu obľúbeného typu Explorer Zdroj: Ford

Šieste vydanie populárneho vozidla zostalo tvarovo vo veľkej miere verné predchodcovi, najmä pri pohľade zozadu. V skutočnosti však nie je zachovaný ani jeden panel karosérie. Prepracované je kompletne všetko a predné partie sa zmenili radikálne. Obsahujú lichobežníkové svetlomety zasahujúce do masky chladiča, ktorá má vďaka tomu atypický tvar.

Interiér s opciou tretieho radu sedadiel zaujme na prvý pohľad najmä displejmi. Digitálny prístrojový panel nikoho neprekvapí, vertikálne orientovaná obrazovka infotainmentu Sync 3 však áno. Pôsobí doslova ako tablet zasunutý zhora do palubnej dosky. Malo by ísť o opciu, v štandarde bude panel menší. Zaujímavým prvkom je čoraz rozšírenejší otočný volič prevodovky. Interiér chce evidentne ponúknuť kvalitné materiály a zaostávať by nemal ani z hľadiska vybavenia. Jeho súčasťou môžu byť aj technológie čiastočne autonómnej jazdy.

Palubnej doske dominuje vertikálne orientovaná obrazovka 18 fotografií v galérii Palubnej doske dominuje vertikálne orientovaná obrazovka Zdroj: Ford

Technická stránka SUV prešla zásadnou premenou. Jeho základom je nová platforma, ktorá ušetrila zhruba 50 kilogramov. Ešte dôležitejšia je jej koncepcia. Piata generácia roztáčala prioritne predné kolesá, čím sa odlišovala od všetkých starších typov Explorer. Číslo šesť velí návrat k pohonu zadnej osi. Samozrejme, v cenníku nebudú chýbať ani verzie 4x4, ktoré boli dostupné aj v minulosti.

Ford Focus ST po prvýkrát bez maskovania

Hot-hatch sa bodykitom veľmi nelíši od verzie ST-Line, rozdielne je lakovanie a tvar zadného nárazníka. Poháňať by ho mal štvorvalec EcoBoost.

Pohon oboch náprav so siedmimi režimami fungovania bude dostupný pri oboch ohlásených motoroch. Lacnejšou pohonnou jednotkou má byť 2,3-litrový benzínový štvorvalec EcoBoost, ponúkne výkon 223 kW (304 k) a krútiaci moment 420 Nm. Štandardne ho doplní desaťstupňový automat. Rovnakú prevodovku dostane aj silnejší model, ktorý má disponovať trojlitrovým prepĺňaným šesťvalcom. Pri ňom možno rátať so špičkovými parametrami 272 kW (370 k) a 514 Nm. Posledným dôležitým číslom je cena auta, tá má štartovať na úrovni 32 765 dolárov (približne 28 400 eur).


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×