Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ferrari 250 GTO: Maranello nad zlato

Vyrovnať hmotnosť Ferrari 250 GTO na miskách váhy zlatom je neobyčajná predstava. Ktorá alternatíva by bola v tomto prípade hodnotnejšia?
13 13.01.2019 / Redakcia AUTO BILD

Najdrahším autom z verejnej dražby je momentálne Ferrari 250 GTO z roku 1962. Vydražené bolo ešte v auguste minulého roka za vyše 48,4 milióna dolárov (42,2 milióna eur podľa aktuálneho kurzu). Táto cifra prekonáva nielen predstavy bežných smrteľníkov, ale aj zaujímavý míľnik zo sveta investorov. Predstavte si, že by ste mali na výber medzi touto talianskou klasikou a kopou zlata s identickou hmotnosťou. Pre ktorú možnosť by ste sa rozhodli?

Ferrari 250 GTO je považované za jednu z najväčších klasík 13 fotografií v galérii Ferrari 250 GTO je považované za jednu z najväčších klasík Zdroj: RM Sotheby's

Ak by ste uprednostnili drahý kov, prerobili by ste takmer 10,5 milióna eur. Zdá sa to byť absurdné, avšak pri momentálnej cene zlata je to reálne. Tá sa v týchto dňoch pohybuje na úrovni  36 139,1 eur/kg, pričom po prepočítaní stráca na jeden kilogram unikátneho taliana takmer 12-tisíc eur.

Najdrahším autom z dražby opäť 250 GTO

Vďaka takmer pôvodnému stavu a karosérii Scaglietti prekonal exemplár číslo 3413 predchádzajúceho vládcu tabuliek o viac než 10 miliónov dolárov.

Naše tvrdenie „Maranello nad zlato“ je teda pravdivé. Napriek faktu, že trh s cennými veteránmi býva turbulentný, si diela zo stajne Ferrari zvyknú obhájiť svoju cenu. V neprospech takmer tony zlata oproti historickému autu hrá aj možnosť skladovania a manipulácie. Mimochodom, predstavu klasického Ferrari v zlatom šate nám pred pár rokmi priblížil švajčiarsky umelec Dante Rubli, ktorý vyrobil zmenšenú skulptúru z 24-karatového zlata.


Video
Najnovšie články
Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×