Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Predraží sa tankovanie?

Po vianočných turbulenciách sa ropné aj finančné trhy opäť s optimizmom pozerajú do budúcnosti. A to, veru, nie je dobrá správa pre európskych motoristov.
2 6 príspevkov 14.01.2019 / Soňa Zverková

Ropa pokračuje v raste aj v druhom januárovom týždni. Severomorská ropná zmes Brent ukončila prvý tohtoročný týždeň na úrovni 60,62 dolára za barel (52,56 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 57,06 dolára za barel (50,04 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, sa dôvody nezmenili. Tým prvoradým je rozhodnutie ropného kartelu OPEC a ďalších významných ropných krajín o znížení ťažby o 1,2 milióna barelov denne.

Pomohla aj pozitívna nálada na finančných trhoch, ku ktorej prispeli vyjadrenia americkej centrálnej banky Fed, že je pripravená zastaviť zvyšovanie úrokov, aby upokojila situáciu na trhoch. Ďalším dôvodom pre optimizmus investorov z budúceho vývoja svetovej ekonomiky a teda aj dopytu po rope boli rokovaniach medzi USA a Čínou o vzájomnom obchode, ktoré sa na rozdiel od tých predošlých neskončili katastrofou.

Benzín a nafta: Čaká nás onedlho zdražovanie?

Novoročná nálada zrejme zasiahla aj svetové ropné trhy. Tým však s najväčšou pravdepodobnosťou pokazia náladu motoristov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny prakticky v celej EÚ od polovice decembra klesli, rovnaký vývoj nastal aj na Slovensku. Benzín na našich čerpacích staniciach od 17. decembra zlacnel o 2,4 centu a diesel o 4,4 centu. Zdá sa však, že tento trend sa už blíži ku koncu. Ceny palív v Rotterdame totiž prudko vzrástli: tona benzínu zdražela o 48 eur a dieselu o 26 eur. Boros na základe tohto vývoja očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch stúpnu maloobchodné ceny oboch druhov palív o dva až tri centy.

V priebehu troch týždňov od polovice decembra do 7. januára sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 17. decembra sme tankovali benzín o 4,6 centu lacnejšie, k 7. januáru bol lacnejší už o 7,1 centu. Diesel je stále drahší než pred rokom, i keď len kozmeticky. Medziročný rozdiel sa v priebehu troch týždňov totiž zmenšil zo šiestich centov iba na 1,4 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Vývoj priemerných cien palív v EÚ 2 fotografie v galérii Vývoj priemerných cien palív v EÚ Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×