Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v Číne klesol prvýkrát za 20 rokov

Nepriaznivá situácia vo svete a najmä obchodná vojna s USA viedla k prvému ročnému poklesu predaja áut v Číne za posledných 20 rokov.
10.01.2019 / TASR

Motor rastu svetového automobilového priemyslu sa vlani zastavil. A ani vyhliadky na tento rok nie sú priaznivé. Predaj vozidiel na najväčšom trhu na svete - v Číne, sa totiž minulý rok znížil o šesť percent na 22,7 milióna kusov. Bol to prvý medziročný pokles predaja áut v tejto krajine minimálne za dve desaťročia. Informovalo o tom čínske automobilové združenie CPCA.

Obchodný spor Pekingu s USA, spomaľovanie čínskej ekonomiky a pád čínskych akcií odrádzajú kupujúcich od investícií do drahších položiek, ako sú autá. A to signalizuje ďalšie problémy pre toto odvetvie. Táto správa prichádza po tom, ako americký koncern Apple varoval, že jeho tržby v 1. kvartáli negatívne ovplyvní pokles predaja iPhonov v Číne. A zároveň najúspešnejšia automobilka v Číne Geely oznámila, že tento rok očakáva stagnáciu odbytu. Zahraniční výrobcovia automobilov, ako sú Ford, Volkswagen, Jaguar Land Rover a General Motors, zaznamenali vlani v Číne pokles predaja.

Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM), ktoré podporuje vláda, minulý mesiac pripísalo spomalenie predaja áut ekonomickým zmenám a "medzinárodným faktorom", teda obchodnej vojne Číny s USA. CAAM očakáva, že situácia na čínskom trhu sa v roku 2019 nezmení. Dodáva, že aj keď dopyt po dieslových a benzínových vozidlách klesá, rastúci predaj elektrických automobilov pravdepodobne pomôže celému trhu vyhnúť sa ďalšiemu poklesu.

Čína vlani ukončila štátne dotácie na nákup nových ekologickejších automobilov, čo tiež ovplyvnilo predaj. Čínska národná komisia pre rozvoj a reformu (NDRC) však tvrdí, že sa pripravuje politika na podporu spotrebiteľských výdavkov vrátane nákupu automobilov a domácich spotrebičov. Podľa niektorých zdrojov by vláda mohla podporiť nákup áut v odľahlejších vidieckych oblastiach alebo znížiť daň z predaja áut.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×