Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predaj áut v Číne klesol prvýkrát za 20 rokov

Nepriaznivá situácia vo svete a najmä obchodná vojna s USA viedla k prvému ročnému poklesu predaja áut v Číne za posledných 20 rokov.
10.01.2019 / TASR

Motor rastu svetového automobilového priemyslu sa vlani zastavil. A ani vyhliadky na tento rok nie sú priaznivé. Predaj vozidiel na najväčšom trhu na svete - v Číne, sa totiž minulý rok znížil o šesť percent na 22,7 milióna kusov. Bol to prvý medziročný pokles predaja áut v tejto krajine minimálne za dve desaťročia. Informovalo o tom čínske automobilové združenie CPCA.

Obchodný spor Pekingu s USA, spomaľovanie čínskej ekonomiky a pád čínskych akcií odrádzajú kupujúcich od investícií do drahších položiek, ako sú autá. A to signalizuje ďalšie problémy pre toto odvetvie. Táto správa prichádza po tom, ako americký koncern Apple varoval, že jeho tržby v 1. kvartáli negatívne ovplyvní pokles predaja iPhonov v Číne. A zároveň najúspešnejšia automobilka v Číne Geely oznámila, že tento rok očakáva stagnáciu odbytu. Zahraniční výrobcovia automobilov, ako sú Ford, Volkswagen, Jaguar Land Rover a General Motors, zaznamenali vlani v Číne pokles predaja.

Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM), ktoré podporuje vláda, minulý mesiac pripísalo spomalenie predaja áut ekonomickým zmenám a "medzinárodným faktorom", teda obchodnej vojne Číny s USA. CAAM očakáva, že situácia na čínskom trhu sa v roku 2019 nezmení. Dodáva, že aj keď dopyt po dieslových a benzínových vozidlách klesá, rastúci predaj elektrických automobilov pravdepodobne pomôže celému trhu vyhnúť sa ďalšiemu poklesu.

Čína vlani ukončila štátne dotácie na nákup nových ekologickejších automobilov, čo tiež ovplyvnilo predaj. Čínska národná komisia pre rozvoj a reformu (NDRC) však tvrdí, že sa pripravuje politika na podporu spotrebiteľských výdavkov vrátane nákupu automobilov a domácich spotrebičov. Podľa niektorých zdrojov by vláda mohla podporiť nákup áut v odľahlejších vidieckych oblastiach alebo znížiť daň z predaja áut.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×