Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

2018: Za každú desiatu nehodu mohol alkohol

Predbežné štatistické údaje polície o situácii na našich cestách nevykresľujú veľmi pozitívny obraz o vodičoch ani chodcoch. Pripravovaná novela zákona o premávke posilní právomoci policajtov pri výbere pokút.
6 11 príspevkov 09.01.2019 / Soňa Zverková

Polícia každoročne bilancuje dopravnú nehodovosť na našich cestách a minulý rok nebol výnimkou. V niektorých faktoroch došlo k zlepšeniu situácie, v iných sa ukazovatele zhoršili. Hoci z historického hľadiska sme za posledných 10 rokov dosiahli vlani najnižší počet dopravných nehôd aj usmrtených osôb, pri bližšom pohľade predbežné štatistiky nehovoria veľmi pozitívne. V tejto súvislosti musíme zdôrazniť, že bez ohľadu na to, ako nezaujímavo môžu vyzerať štatistické čísla, je potrebné si uvedomiť, že za každým číslom sa skrýva stratený život a nenahraditeľná strata pre bezpočet rodín.

Ilustračná snímka 6 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Kým v roku 2008 evidovala polícia 59 008 dopravných nehôd, už o rok neskôr toto číslo spadlo na polovicu. Možno však usudzovať, že nejde ani tak o reálny pokles nehodovosti, nakoľko vtedy vstúpil do platnosti nový zákon o premávke, ktorý zaviedol škodovú udalosť. K nej nie je potrebné volať políciu, preto mnohé incidenty riešili vodiči medzi sebou a svojimi poisťovňami. Relevantný je teda rok 2009, keď polícia zaevidovala 25 989 nehôd. V roku 2017 išlo o 14 013 nehôd a vlani ich počet klesol na 13 873.

Predstavu o situácii poskytne počet usmrtených osôb, nakoľko v momente, keď sa usmrtí alebo zraní osoba, automaticky hovoríme o dopravnej nehode. Bez ohľadu na výšku materiálnej škody. V priebehu desiatich rokov klesol počet mŕtvych na cestách na polovicu: z 558 na 229. Najviac obetí na životoch má Nitriansky kraj, kde v priebehu roka došlo k zvýšeniu ich počtu z 30 na 33. Najmenej mŕtvych mal vlani Bratislavský kraj, kde ich počet klesol z 24 na 20.

Počet usmrtených osôb podľa krajov 6 fotografií v galérii Počet usmrtených osôb podľa krajov Zdroj: PZ SR

Aj naďalej platí, že najbezpečnejšie typy komunikácií sú diaľnice a rýchlostné cesty, kde sa vlani stalo 20 smrteľných dopravných nehôd. A naopak, tie najrizikovejšie sú cesty I. triedy, na ktorých prišlo o život až 90 ľudí (2017: 104). Cesty nižších tried zaznamenali nárast. Na cestách II. triedy stúpol počet smrteľných nehôd zo 48 na 52 a na cestách III. triedy z 37 na 39.

Najrizikovejším mesiacom bol vlani august, keď na cestách prišlo o život 30 ľudí. Paradoxne v roku 2017 bol august jedným z najbezpečnejších, rizikové boli september a október. Najmenej obetí si vlani vyžiadal február. Najhoršími dňami boli vlani pondelok a piatok, keď si nehody vybrali 39 obetí. A naopak, „najlepším“ dňom sa stal štvrtok.

Najrizikovejšou kategóriou sú vodiči, ktorí vlastnia vodičský preukaz najviac päť rokov 6 fotografií v galérii Najrizikovejšou kategóriou sú vodiči, ktorí vlastnia vodičský preukaz najviac päť rokov Zdroj: PZ SR

Napriek relatívne zmiešaným pocitom z vývoja úmrtnosti na cestách však je potrebné zdôrazniť, že spomedzi susedných krajín (V4 a Rakúsko) sme na tom najlepšie. Kým u nás na milión obyvateľov umiera na cestách 42 ľudí, v Rakúsku je to 46 a v Česku 54. Najhoršie sú na tom Maďarsko (64) a Poľsko (68).

Alkohol stále úraduje

Alkohol je aj naďalej veľkým problémom: zavinil 1 643 dopravných nehôd. To predstavuje takmer 12 percent z celkového všetkých dopravných nehôd. Inými slovami, pri každej desiatej nehode bol vodič pod parou. Stúpol aj počet podnapitých vodičov, ktorých nachytala policajná hliadka. Kým v roku 2017 išlo o 9 022 vodičov, z ktorých viac než polovica prekročila jednopromilovú hranicu trestného činu, vlani ich bolo o 590 viac a skóre medzi priestupkom a trestným činom sa prakticky vyrovnalo.

Tak či onak, nasledujúci obrázok azda nevyžaduje ďalší komentár. Za nás v redakcii môžeme len bezmocne krútiť hlavou, pretože tento vývoj sa vymyká akejkoľvek logike. Pochopenie u nás nehľadajte, pretože v prípade alkoholu sme nekompromisní. A mali by byť aj policajti a hlavne súdy!

Rastúci počet nehôd zavinených s účasťou alkoholu je odstrašujúci 6 fotografií v galérii Rastúci počet nehôd zavinených s účasťou alkoholu je odstrašujúci Zdroj: PZ SR

 

Chodci – najzraniteľnejší účastníci premávky

Azda najsmutnejšou kapitolou je úmrtnosť chodcov, ktorí si napriek neustálym upozorneniam zo strany polície aj médií neuvedomujú, že proti plechu nemajú šancu. Za žiadnych okolností, aj keby vodiči jazdili predpisovo. Hoci počet usmrtených chodcov od roka 2008 klesol zo 184 na 59, v porovnaní s rokom 2017 sa vlani zvýšil o desať obetí. Najviac chodcov (9) prišlo o život v decembri, najmenej (dvaja každý mesiac) v mesiacoch máj až júl.

A hoci chodci nesmú vstupovať na diaľnice ani rýchlostné cesty, vlani sa počet usmrtených chodcov práve na tomto type komunikácie zvýšil zo šesť na sedem. Najrizikovejšími sú cesty I. triedy, kde počet peších obetí medziročne stúpol zo 14 na 24. Na cestách II. triedy klesol počet mŕtvych z 10 na 9 a na cestách III. triedy tiež o jednu obeť zo siedmich na šesť. Vzostup nastal aj na ostatných typoch ciest, napríklad, na miestnych komunikáciách, a to z 12 na 13.

Úmrtnosť chodcov na našich cestách vlani stúpla 6 fotografií v galérii Úmrtnosť chodcov na našich cestách vlani stúpla Zdroj: PZ SR

Týmto vyzývame chodcov, aby sa nespoliehali na to, že vodič zastaví. On zastaví, otázka znie: kde. Pokojne nadávajte na aroganciu vodičov, mnohí naozaj arogantní sú a zaslúžili by si pár výchovných faciek. Za svoj život ale nesiete zodpovednosť predovšetkým vy. Noste reflexné prvky a pred vstupom na vozovku zdvihnite nos z mobilného telefónu a zamyslite sa, či vás vodič vôbec vidí a naozaj stihne zastaviť včas.

Fyzikálne zákony platia v celom nám známom vesmíre. Myslieť si, že priechody pre chodcov na malej planéte kdesi v kúte galaxie sú výnimkou, znamená hazard s vlastným životom. Ak je noc, prší alebo mrholí a vy ste oblečení v tmavom a stojíte na neosvetlenom priechode alebo chodníku, vodič vás skrátka neuvidí. Nech je akokoľvek zodpovedný a pohotový.

Novinka v zákone

Pripravovaná novela zákona o premávke prinesie novinku, ktorá rozšíri právomoci polície pri vymáhaní pokút. Ak vodič dobrovoľne neuhradí pokutu, bude môcť policajt zadržať doklady od vozidla a tabuľku s evidenčným číslom. V prípade potreby bude môcť použiť prostriedky na zabránenie ďalšej jazdy, čiže tzv. papuče.

Hoci objektívna zodpovednosť funguje u nás už šesť rokov, plne automatizovaný systém stále nefunguje poriadne a od policajtov vyžaduje manuálne vkladanie a zisťovanie údajov v systémoch. Podľa údajov polície je systém pred dokončením. No i tak je v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti postihovaných priemerne
8 000 vodičov ročne.

Rebríček najčastejších príčin dopravných nehôd sa v podstate nemení 6 fotografií v galérii Rebríček najčastejších príčin dopravných nehôd sa v podstate nemení Zdroj: PZ SR

Zlepšuje sa aj vymáhanie pokút od cudzincov, čo umožnil celoeurópsky systém Eucaris. Tak, ako chodia pokuty zo zahraničia k nám, po úplnom zapojení Slovenska začnú chodiť pozdravy aj od nás do cudziny. Zatiaľ sme však len v úvodnej etape a policajti uprednostňujú vybavenie priestupku blokovou pokutou na mieste.

Tento rok sa polícia zameria najmä na prevenciu najzávažnejších dopravných nehôd a neustále vzdelávanie chodcov, najmä v súvislosti s používaním reflexných prvkov. Medzi štandardné policajné akcie budú aj naďalej patriť rýchlosť a alkohol, no pribudne častejšie meranie hmotnosti nákladných vozidiel.

Focus Media

Video
Najnovšie články
V Rakúsku bolo zaregistrovaných vyše päť miliónov áut

Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho...

Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Hannover je z hľadiska počtu obyvateľov podobne veľký ako Bratislava a rovnako ako ostatné nemecké mestá stavil na elektrickú mobilitu. Už čoskoro bude...

Hannover bude mať najviac verejných nabíjacích staníc

Na budúcoročnom ženevskom autosalóne spoznáme druhé moderné vydanie hatchbacku, zo začiatku ráta spoločnosť s ročnou kapacitou 80-tisíc kusov.

Fiat 500: Nástupca bude čisto elektrický

Spomedzi piatich vozidiel hodnotených v ostatnom čase dostal päť hviezdičiek opäť iba elektromobil, čistotou výfukových plynov však zaujal Mercedes-Benz triedy...

Green NCAP: Diesel si sčasti napráva meno

Slovenský Volkswagen má kadoročne dvojtýždňovú celozávodnú dovolenku, keď sa na dva týždne zastavia výrobné linky. Tento rok sa začína už dnes.

Slovenský Volkswagen začína celozávodnú dovolenku

Nemecký elektrický hatchback bude mať digitálny prístrojový panel rozdelený na tri segmenty a netradičný ovládač prevodovky.

Volkswagen ID.3: Prvý pohľad do interiéru
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×