Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai Elevate: Pomoc pri katastrofách?

VIDEO
Zaujímavý koncept disponuje kolesami upevnenými na robotických nohách, vďaka čomu dokáže jazdiť i chodiť v štýle plazov či cicavcov.
9 09.01.2019 / Marek Pokrývka

Medzi automobilkami prítomnými na tohtoročnej výstave Consumer Electronics Show (CES) v americkom Las Vegas nechýba ani Hyundai. Kórejský výrobca sa pýši najmä projektom Elevate. Nejde o žiaden predobraz sériového auta, ale futuristický stroj schopný prekonávať ten najťažší terén. Navrhla ho divízia Center for Robotic-Augmented Design in Living Experiences (CRADLE).

Záchranári by mohli v budúcnosti využívať aj takéto stroje 9 fotografií v galérii Záchranári by mohli v budúcnosti využívať aj takéto stroje Zdroj: Hyundai

Koncept predstavila ázijská spoločnosť s dvomi rôznymi karosériami. Jedna ako-tak evokuje malý hatchback. Hyundai však pozornosť upriamuje najmä na väčší model so sci-fi kabínou, ktorá nemá jasne vymedzenú prednú a zadnú časť. Dizajn je pritom len okrajovou vecou. Najzaujímavejší na celom projekte je spôsob pohybu tohto vozidla, kolesá má totiž upevnené na robotických nohách. Pohon zabezpečujú integrované elektromotory.

Vďaka tomuto riešeniu ponúka Elevate nielen dva rôzne režimy klasickej jazdy, ale taktiež prináša možnosť chodiť v štýle plazov či cicavcov. Prítomnosť viacerých kĺbov a relatívne dlhých ramien umožňuje prispôsobiť nohy aktuálnym potrebám. Zaujímavé vozidlo sa tak môže vyštverať takmer kamkoľvek a dostať sa do terénu, kde by mali problémy aj špičkové off-roady. Za všetko hovorí schopnosť prekonať 1,5-metrovú kolmú stenu alebo rovnako veľkú medzeru v povrchu.

Hyundai prekvapuje: Odtlačok prsta ako kľúč

Hyundai prekvapuje správou, že je pripravený na sériové využitie technológie snímania odtlačkov prstov vo svojich vozidlách. Ako prvá ju dostane nové rodinné SUV - model Santa Fe.

Samozrejme, výnimočný talent nemá slúžiť len na zábavu posádky. Hyundai hovorí o nasadení vozidiel tohto typu pri zemetraseniach, hurikánoch či záplavách. Dokázali by prekonávať trosky či iné prekážky a zasiahnuť priamo v mieste, kde je to potrebné. Bude takto v budúcnosti skutočne vyzerať pomoc pri katastrofách? To zatiaľ nevieme povedať, no nepochybne ide o zaujímavú myšlienku s potenciálom zachrániť množstvo ľudských životov.


Video
Najnovšie články
Kia predstavila svoje najluxusnejšie SUV

Lada 4x4, v minulosti známa ako Niva, je dnes už relatívne lacným off-roadom, ktorý na cenu láka najmä ako jazdený automobil. Okrem záujemcov hľadajúcich...

Lada Niva: 15 šialených úprav ruskej legendy

Ruský trh sa minulý rok zotavil, predaj stúpol o vyše desať percent. Tento rok však prináša celý rad nejasných faktorov, ktoré môžu situáciu nepriaznivo...

Predaj áut v Rusku vlani stúpol

Podľa zákulisných informácií automobilka zvažuje prípravu drsného modelu, zelenú však ešte nedostal. Na základe klebiet už vznikli prvé vizualizácie.

Jeep Gladiator: Dostane verziu Hercules?

Japonskému kupé mnohí fanúšikovia vyčítajú nedostatok vlastnej identity, dizajnom ani parametrami však určite nesklamalo.

Toyota Supra odhalená: Je to sklamanie?

Volkswagen sa podrobí výzvam Donalda Trumpa na investície v USA. Vo svojej fabrike v Chattanooge bude vyrábať nový elektromobil.

VW mieni v USA vyrábať nový elektromobil

Dacia je v súčasnosti úspešným výrobcom cenovo dostupných automobilov. Nízka cena je atraktívnym lákadlom a na cestách to vidieť. Zostanú Rumuni natoľko...

“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×