Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai Elevate: Pomoc pri katastrofách?

VIDEO
Zaujímavý koncept disponuje kolesami upevnenými na robotických nohách, vďaka čomu dokáže jazdiť i chodiť v štýle plazov či cicavcov.
9 09.01.2019 / Marek Pokrývka

Medzi automobilkami prítomnými na tohtoročnej výstave Consumer Electronics Show (CES) v americkom Las Vegas nechýba ani Hyundai. Kórejský výrobca sa pýši najmä projektom Elevate. Nejde o žiaden predobraz sériového auta, ale futuristický stroj schopný prekonávať ten najťažší terén. Navrhla ho divízia Center for Robotic-Augmented Design in Living Experiences (CRADLE).

Záchranári by mohli v budúcnosti využívať aj takéto stroje 9 fotografií v galérii Záchranári by mohli v budúcnosti využívať aj takéto stroje Zdroj: Hyundai

Koncept predstavila ázijská spoločnosť s dvomi rôznymi karosériami. Jedna ako-tak evokuje malý hatchback. Hyundai však pozornosť upriamuje najmä na väčší model so sci-fi kabínou, ktorá nemá jasne vymedzenú prednú a zadnú časť. Dizajn je pritom len okrajovou vecou. Najzaujímavejší na celom projekte je spôsob pohybu tohto vozidla, kolesá má totiž upevnené na robotických nohách. Pohon zabezpečujú integrované elektromotory.

Vďaka tomuto riešeniu ponúka Elevate nielen dva rôzne režimy klasickej jazdy, ale taktiež prináša možnosť chodiť v štýle plazov či cicavcov. Prítomnosť viacerých kĺbov a relatívne dlhých ramien umožňuje prispôsobiť nohy aktuálnym potrebám. Zaujímavé vozidlo sa tak môže vyštverať takmer kamkoľvek a dostať sa do terénu, kde by mali problémy aj špičkové off-roady. Za všetko hovorí schopnosť prekonať 1,5-metrovú kolmú stenu alebo rovnako veľkú medzeru v povrchu.

Hyundai prekvapuje: Odtlačok prsta ako kľúč

Hyundai prekvapuje správou, že je pripravený na sériové využitie technológie snímania odtlačkov prstov vo svojich vozidlách. Ako prvá ju dostane nové rodinné SUV - model Santa Fe.

Samozrejme, výnimočný talent nemá slúžiť len na zábavu posádky. Hyundai hovorí o nasadení vozidiel tohto typu pri zemetraseniach, hurikánoch či záplavách. Dokázali by prekonávať trosky či iné prekážky a zasiahnuť priamo v mieste, kde je to potrebné. Bude takto v budúcnosti skutočne vyzerať pomoc pri katastrofách? To zatiaľ nevieme povedať, no nepochybne ide o zaujímavú myšlienku s potenciálom zachrániť množstvo ľudských životov.


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×