Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Británia testuje nával kamiónov v prístavoch

Veľká Británia sa pripravuje na možnosť, že sa nedohodne s EÚ a dôjde k tzv. tvrdému brexitu. To by znamenalo opätovné zavedenie colných procedúr, čo nevyhnutne povedie k zahlteniu prístavov a letísk kamiónmi.
1 08.01.2019 / TASR

Británia testovala, ako by jej systém diaľnic a trajektov zvládol nápor nákladných áut v prípade brexitu bez dohody. Test zahŕňal presun konvoja nákladných áut z nevyužívaného letiska v Kente do prístavu Dover.

Testy s názvom Operation Brock (Operácia jazvec) sa začali v pondelok ráno. Ich cieľom bolo zistiť, aké problémy v doprave môže Británia očakávať, ak opustí Európsku úniu (EÚ) 29. marca bez dohody. Preplnenie prístavov na brehoch Lamanšského prielivu v prípade opätovného zavedenia colných kontrol je jedným z najčastejšie uvádzaných negatívnych dôsledkov brexitu bez dohody.

Británia testuje nával kamiónov v prípade tzv. tvrdého brexitu

Takzvaný neriadený alebo tvrdý brexit povedie totiž k zavedeniu colných prekážok, ktoré spomalia trajektovú, železničnú aj cestnú dopravu medzi britskými ostrovmi a kontinentálnou Európou. Spojené kráľovstvo sa obáva, že veľké dopravné zápchy vedúce do a z prístavov trajektov, ako je Dover, by mohli značne obmedziť obchod a zásobovanie potravinami a liekmi. 

Z letiska Manstone v Kente, ktoré by mohlo slúžiť ako priestor na parkovanie nákladných áut v prípade, že prístav Dover "zahltia" autá, tak vyrazil konvoj 89 vozidiel. Cestu dlhú 32 kilometrov za "normálnych okolností" autá zvládnu za zhruba 30 minút. Cieľom skúšky bolo zistiť, či konvoj upchá cestnú sieť smerom k najrušnejšiemu britskému prístavu.

Odborníci tento test vítajú, ale zároveň upozorňujú, že sa bude musieť zopakovať, aby sa odhalili všetky aspekty presunu tisícov nákladných vozidiel po brexite.
Tento pokus podľa nich nemôže ukázať realitu, ktorú predstavuje 6 000 vozidiel na letisku Manston v prípade neriadeného brexitu. Test prebiehal pod dozorom úradníkov z ministerstva dopravy a polície v grófstve Kent.

Prvý pokus za začal počas rannej dopravnej špičky, krátko po 8. hodine miestneho času. Letisko opustili štyri konvoje v intervaloch medzi 8.13 a 8.39 h.
Prvý konvoj dorazil do Doveru o 8.52 h, kde sa na kruhovom objazde Eastern Docks otočil a vydal sa späť na letisko. Do testov sa pôvodne malo zapojiť 150 nákladných vozidiel, ale nakoniec sa ich zúčastnilo iba 89. Druhý test začal o 11. hodine miestneho času.

Britský parlament by mal hlasovať o dohode o brexite 15. januára a výsledok hlasovania je stále neistý. Európska komisia viackrát zopakovala, že lídri EÚ nebudú opätovne rokovať o návrhu brexitu, na ktorom sa v decembri dohodli s premiérkou Theresou Mayovou. "Dohoda, ktorá je na stole, je najlepšou a jedinou možnou dohodou," povedal hlavný hovorca Komisie Margaritis Schinas novinárom, keď sa ho pýtali na piatkový (4.1.) telefonický rozhovor Mayovej s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

(TASR)

 


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×