Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ghosnovo zatknutie neovplyvní alianciu

Šéf Nissanu Hiroto Saikawa opakovane odmieta akékoľvek špekulácie, že by zatknutie Carlosa Ghosna mohlo ohroziť alianciu Nissanu, Renaultu a Mitsubishi. A to aj napriek tomu, že Nissan je dlhodobo nespokojný s jej súčasným stavom
08.01.2019 / TASR

Aliancia Renaultu a Nissanu "v žiadnom prípade" nie je ohrozená. Uviedol to v pondelok na margo diskusií o budúcnosti aliancie šéf Nissanu Hiroto Saikawa. Tieto diskusie začali ihneď potom, ako šéfa aliancie Carlosa Ghosna zatkli v novembri v Japonsku pre podozrenie z finančných machinácií.

V rozhovore pre agentúru AFP Saikawa odmietol, že by alianciu, ktorá okrem Renaultu a Nissanu zahrňuje aj Mitsubishi, Ghosnovo zatknutie poškodilo. "Nemyslím si, že by bola ohrozená, absolútne nie," povedal. K prípadu Ghosna sa vyjadriť odmietol. "To je záležitosť japonského právneho systému, takže ja k tomu nemám čo povedať," dodal s tým, že v súčasnosti sa sústreďuje na stabilizovanie spoločnosti.

Napätie medzi Nissanom a Renaultom pretrvávalo dlhšie, ale až Ghosnovo zatknutie ho odhalilo v plnej miere. Zatiaľ čo Nissan a Mitsubishi okamžite odvolali Ghosna z pozície predsedu predstavenstva, francúzsky Renault ho na čele firmy ponechal, iba dočasne presunul jeho právomoci na prevádzkového riaditeľa Thierryho Bollorého. Zároveň niekoľkokrát vyzval Nissan, aby zvolal schôdzku akcionárov, prostredníctvom ktorej chcel Renault podľa médií posilniť svoju pozíciu v japonskej firme.

To sa ale nepáči Nissanu a Saikawa pripustil, že jeden z problematických bodov, ktorým je pozícia v aliancii, by sa mal prediskutovať. Dominantným partnerom v aliancii je Renault, ktorý vlastní 43-percentný podiel v Nissane, zatiaľ čo japonská firma kontroluje v Renaulte len 15 percent a nemá žiadne hlasovacie práva.

Navyše, zatiaľ čo aliancia ako celok predstavuje najväčšieho predajcu áut na svete, Nissan predáva viac áut než francúzska automobilka. Po zatknutí Ghosna sa niekoľkokrát objavili informácie, že Ghosn smeroval ku konsolidácii aliancie, napriek rastúcej nespokojnosti v Nissane so súčasným stavom partnerstva. To, že tento stav bude chcieť Nissan časom zmeniť, to dal najavo aj Saikawa. "Momentálne nič meniť neplánujeme, ale v budúcnosti je to možné," dodal pre AFP.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×