Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Horoskop 2019: Na čo si na cestách dať pozor?

Rozostavenie súhvezdí v čase nášho narodenia vraj ovplyvní celý náš život. Minimálne v ponímaní astrológie. Má dátum narodenia vplyv aj na jazdný štýl vodičov? S nadhľadom sa na to pozrela poisťovňa AXA.
2 7 príspevkov 08.01.2019 / Soňa Zverková

Horoskopy sú v podstate stále populárne a aj najväčší skeptik si aspoň z času na čas nejaký prečíta - minimálne pre zábavu. Podobný prístup ku nim máme i my, tentokrát sme však jeden prehliadnuť nemohli. Ovplyvňujú znamenia naše šoférske zvyky? Na to sa pozrela poisťovňa AXA, ktorá vyhodnotila údaje o slovenských a českých vodičoch zozbierané z jej mobilnej aplikácie AXA Drive.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Na rozdiel od astrológie tu však ide o štatistické dáta zoradené podľa dátumov narodenia vodičov. Aplikácia je bezplatná a voľne dostupná pre všetkých motoristov bez ohľadu na to, či sú klientmi poisťovne alebo nie. Aplikácia beží na pozadí a počas jazdy automaticky zbiera dáta o nebezpečných manévroch, aby po jazde mohla poskytnúť vodičovi prehľadnú spätnú väzbu, vrátane odporúčaní, ako sa zlepšiť a jazdiť bezpečnejšie.

Technológia vie identifikovať rôzne manévre, napríklad, prudké zrýchlenie, brzdenie, zatáčanie, prekračovanie povolenej rýchlosti či agresívnu jazdu v miestach so zvýšeným rizikom nehôd. Aplikácia totiž využíva hardvérovú výbavu mobilných telefónov, vrátane akcelerometra, gyroskopu a GPS modulu. Systém všetky získané dáta spracuje, a to vrátane informácií z mapových podkladov. Do vyhodnotenia jazdy sú zahrnuté aj relevantné meteorologické dáta, predovšetkým špecifiká dennej a nočnej jazdy.

Exkluzívny prieskum, ktorý si AXA nechala spracovať medzi slovenskými a českými vodičmi, sa zameral taktiež na vplyv znamení horoskopu na jazdu vodiča. Jeho výsledky ponúkajú možnosť s nadhľadom sa zamyslieť nad našimi vodičskými návykmi. Alebo aj nie. To je na zvážení každého vodiča, i keď niektorí by veru spätnú väzbu potrebovali ako soľ. Ako teda dopadli znamenia zverokruhu z hľadiska jazdného štýlu?

Kozorožec (22.12. - 20.1.)

Kozorožci častejšie brzdia vozidlá za sebou a rovnaký prehrešok proti bezpečnosti na cestnej premávke sú ochotní tolerovať aj ostatným. Viac než ostatné znamenia vlastnia klasický tlačidlový telefón. Možno práve preto by sa podľa nich malo telefonovanie a posielanie SMS správ počas jazdy viac postihovať.

Vodnár (21.1. – 20.2)

Slobodomyseľní vodnári sa v prieskume, viac než ostatní, nevošli do navrhovaných typov priestupkov. Najtypickejšie pre nich však je podľa ich slov „tlačenie“ sa za vozidlá pred nimi, inými slovami nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti. Otázkou na každého z nich je, či za to môže ich vrodená netrpezlivosť alebo roztržitosť, ktorá je pre toto znamenie typická.

Opatrne! Vodičák vám zoberú ľahšie, než sa zdá

Každý vodič vie, že policajt mu za určitých okolností môže zadržať vodičský preukaz. Dôvodov pre takýto krok je viac ako dosť a málokto si uvedomuje, ako ľahko o vodičák môže prísť.

Ryby (21.2. – 20.3.)

Keď ryby nastúpia do jedného zo svojich troch vozidiel, z ktorých aspoň jedno nie je staršie než dva roky, radšej prudko brzdia, než by sa pustili do nebezpečného manévru predchádzania. Na rozdiel od ostatných znamení vám ryby, možno práve preto neodpustia, pokiaľ si od nich na cestách nedržíte dostatočný odstup. Nielen preto, že je to priestupok, ktorý sú ochotní tolerovať najmenej, ale mal by sa podľa nich aj prísnejšie trestať. Svoju prísnosť si môžu dovoliť aj vďaka tomu, že práve ryby patria medzi tie znamenia, ktoré najmenej zaviňujú dopravnú nehodu.

Baran (21.3. – 20.4.)

Baran si ide vždy za svojím cieľom, preto viac než ostatné znamenia prekračuje povolenú rýchlosť. Svoju povestnú neústupnosť však dávajú barani bokom, pokiaľ ide o toleranciu k priestupkom. Menej než ostatné znamenia si myslia, že by sa nemali tolerovať žiadne, a to ani tie najmenšie prehrešky proti pravidlám cestnej premávky.

Býk (21.4. – 21.5.)

S býkom by podľa prieskumu nemali do auta sadať ryby. Podľa zistení sú tieto dve znamenia nekompatibilné. Rybia averzia k nebezpečnému predchádzaniu sa príliš nezhoduje s tým, že býci viac ako ostatné znamenia priznávajú, že sa dopúšťajú práve tohto priestupku.

Takýto pohľad nemá rád žiadny vodič bez ohľadu na znamenie zverokruhu 2 fotografie v galérii Takýto pohľad nemá rád žiadny vodič bez ohľadu na znamenie zverokruhu Zdroj: Soňa Zverková

Blíženci (22.5. – 21.6.)

Vzdušná povaha blížencov sa v prieskume prejavila najmä tým, že najviac zo všetkých nevedia, kedy naposledy si do domácnosti kupovali automobil. Mali by si skontrolovať, či im platí STK. Jej neplatnosť im môže spôsobiť problémy, keby si potrebovali uplatniť plnenie z povinného alebo havarijného poistenia. Navyše by „schytali“ aj tučnú pokutu, keby ich zastavila polícia.

Rak (22.6. – 22.7.)

O rakoch zo skúmanej vzorky vyplynulo, že ide o najaktívnejších vodičov a viac než ostatné znamenia jazdia vozidlom aspoň trikrát týždenne. To je zaujímavé, pretože v porovnaní s ostatnými znameniami mnohí nevlastnia súkromné vozidlo. Žeby boli skúsenejší vyjednávači a mali častejšie k dispozícii služobné auto?

Lev (23.7. – 22.8.)

Lev je vždy presvedčený o svojej pravde. Čiastočne to potvrdil aj prieskum AXA. V skúmanej vzorke sa zástupcovia levov regrutovali viac než u ostatných znamení z vekovej kategórie nad 60 rokov. Z výskumu vyplýva, že títo vodiči tolerujú porušovanie pravidiel ostatnými najmenej. No na druhej strane sú spomedzi ostatných znamení najviac presvedčení, že sami žiadne priestupky nepáchajú.

Antiradar: Tvrdé zákazy a likvidačné pokuty

Pokuta za rýchlosť málokoho poteší, no nikto predsa vodiča nenúti porušiť zákon. Napriek tomu majú antiradary svojich prívržencov. Po novom však nie je zakázané len ich používanie, ale aj predaj.

Panna (23.8. – 22.9.)

Usporiadané panny majú rady všetko zorganizované a podľa pravidiel. Podľa prieskumu AXA výrazne nevybočujú medzi znameniami. Nedopúšťajú sa žiadnych priestupkov viac než ostatní. Spoľahlivé panny sú jednoducho taká stávka na istotu. Ale pozor, neskúšajte pred nimi telefonovať alebo sms-kovať za jazdy, to im totiž vadí viac než ostatným. Nemôžeme sa im diviť, ide totiž o veľmi riskantné porušenie bezpečnosti cestnej premávky.

Váhy (23.9. – 23.10.)

Sú rozvážne váhy také aj za volantom? Zdá sa, že áno. Menej než ostatné znamenia musia prudko brzdiť, čo by mohlo ich povesti dať za pravdu. Najviac ich tento riskantný manéver rozčuľuje u ostatných vodičov. Naopak, prudké zrýchlenie vám radi prepáčia. Sami však majú trochu problém udržať sa vo svojom pruhu pri prechádzaní zákrutami, takže ich radi poriadne „režú“. Na klzkom povrchu je to však veľmi riskantný manéver.

Za čo vám môže polícia zobrať doklady od auta?

Aj prasklinka na čelnom skle či neschválené fólie vás môžu dostať do poriadnych problémov. Motoristom okrem pokút hrozia za prehrešky aj vážnejšie sankcie, napríklad, zadržanie dokladov od vozidla...

Škorpión (24.10. – 22.11.)

Podľa výskumu AXA je každý piaty škorpión presvedčený, že sa nedopúšťa žiadnych dopravných priestupkov. To je dvakrát viac než u ostatných znamení. Možno práve preto v porovnaní s ostatnými znameniami odmietajú ostatným tolerovať čo i len malé porušenie pravidiel. Keď zveziete škorpióna, dávajte si hlavne pozor, aby ste predchádzali bezpečne. To si totiž škorpióni všímajú najviac. A dobre robia. Predchádzanie patrí medzi najnebezpečnejšie manévre vôbec.

Strelec (23.11. – 21.12.)

Ľudia narodení v znamení strelca mali častejšie než iné znamenia na svedomí dopravnú nehodu. Sú to skrátka ,,strelci“. Možno práve preto si najčastejšie všímajú agresívnu jazdu ostatných. Najmenej pritom zaznamenávajú, že by sa im niekto ,,lepil na zadok“, teda nedodržiaval dostatočný odstup. Strelci, skúste sa nabudúce zamerať na to, ako prudko brzdia vodiči pred vami a či dostatočný odstup dodržiavate aj vy sami.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×