Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Veľký prehľad: Tieto autá majú najčistejší motor

FOTO
Čoraz prísnejšie emisné normy tlačia výrobcov smerom ku ekológii. Znižovanie množstva škodlivín opúšťajúcich výfuk vozidla úzko súvisí i so spotrebou paliva. Tieto autá z testovanie Auto Bildu sú v čistote motora majstri.
51 43 príspevkov 07.01.2019 / Filip Kadlečík

Čistota motorov automobilov bude bezpochyby veľkou témou i v roku 2019. Tlak na znižovanie emisií oxidov uhlíka či dusíka bude časom len rásť, Európska únia si v tomto smere stanovila tvrdé a nekompromisné ciele. Emisie oxidu uhličitého osobných áut musia do roka 2030 klesnúť takmer až o štyri desiatky percent.

Medzi autami s výnimočne nízkou produkciou emisií sa dajú nájsť aj naftiaky, najväčší potenciál však zjavne majú hybridy či vozidlá spaľujúce alternatívne palivá 51 fotografií v galérii Medzi autami s výnimočne nízkou produkciou emisií sa dajú nájsť aj naftiaky, najväčší potenciál však zjavne majú hybridy či vozidlá spaľujúce alternatívne palivá Zdroj: Auto Bild

Z pohľadu životného prostredia ide o dôležitú zmenu, ktorá má pomôcť nielen planéte, ale najmä obyvateľom husto osídlených miest - práve tí sú totiž škodlivými plynmi ohrozovaní bezprostredne. Tešiť sa napriek skeptickým očakávaniam môžu i samotní motoristi - s drastickým znížením produkcie CO₂ musí nevyhnutne súvisieť i redukcia spotreby automobilov. Otázne však je, za akú cenu.

Nemecký Auto Bild zostavil rebríček 50-tich modelov spomedzi vozidiel, ktoré testoval minulý rok. V tomto zozname sú vozidlá zoradené práve podľa produkcie emisií CO₂ vyjadrenej v gramoch na kilometer. Poradie v najlepšej desiatke naznačuje, že v tomto smere môžu byť čisté i naftiaky, ktoré hravo porazili niekoľko moderných benzínových agregátov.


>>> TOP autá s najnižšími emisiami nájdete vo veľkej galérii <<<


Horšou správou je, že na poli vypúšťaných emisií dominujú najmä agregáty s nízkym zdvihovým objemom, ktoré pri jazde s ľahkou nohou naozaj dokážu jazdiť s oslnivou spotrebou. Množstvo vodičov si však na ne stále nezvyklo, pod tlakom ich spotreba neúmerne stúpa. Na druhú stranu sa už litrové trojvalce nasadzujú masovo a pomerne dlhý čas, o výrazne vyššej nespoľahlivosti odvodenej od nižšieho zdvihového objemu či nepárneho počtu valcov sa vo väčšine prípadov hovoriť nedá.

Limity emisií osobných áut sa podstatne sprísnia

Emisie osobných áut musia do roka 2030 výrazne klesnúť, o viac než tretinu. Kým politici sa z návrhu tešia, automobilky varujú pred stratami pracovných miest.

Rok 2018 priniesol i množstvo pozitívnych lastovičiek - viaceré automobilky do ponuky uviedli agregáty so zvýšeným zdvihovým objemom. Schodnú cestu v boji proti emisiám v tomto duchu objavila japonská Toyota, ktorej hybrid 1.5 VVT-i sa pri štvorvalcovej architektúre a absencii prepĺňania v rebríčku umiestnil na excelentnej priečke. Celé poradie nájdete vo veľkej galérii.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×