Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Volkswagenu sa v USA darilo aj napriek škandálu

Volkswagen vlani už druhý rok po sebe zvýšil predaj v USA, hoci práve tam sa začal jeho emisný škandál.
1 príspevok 07.01.2019 / TASR

Nemecký koncern Volkswagen predal vlani v Spojených štátoch vyše 354 000 áut, čo znamená rast predaja o vyše štyri percentá. Firma, ktorej problém s emisiami sa začal práve v USA, tak zvýšila celoročný predaj druhý rok po sebe. Darilo sa aj spoločnosti BMW, ktorá predaj zvýšila takmer o dve percentá.

Najväčšia nemecká automobilka uviedla, že v roku 2018 predala v USA celkovo 354 064 vozidiel. To je o 4,2 percenta viac než v roku 2017. Predaj potiahli najmä populárne športovo-úžitkové vozidlá (SUV) Atlas a Tiguan. Firma dodala, že predaj v USA sa zvýšil druhý rok po sebe. Situácia automobilky sa tak na americkom trhu postupne zlepšuje po tom, ako v predchádzajúcich rokoch zaznamenala v dôsledku kauzy známej ako dieselgate prudký pokles.

Emisný škandál Volkswagenu vypukol na jeseň 2015, keď americký Úrad na ochranu životného prostredia (EPA) zverejnil, že firma inštalovala do dieselových áut softvér, ktorý umožňoval maskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. K dobrým výsledkom roka 2018 prispel aj posledný mesiac minulého roka. VW uviedol, že v decembri predal v USA 32 047 áut. Medziročne to znamená rast o 5,8 percenta. Predaj SUV vzrástol o 4,8 percenta na 15 317 vozidiel.

Rast oznámil aj nemecký výrobca luxusných áut BMW. Predaj tejto značky vzrástol v USA v minulom roku o 1,7 percenta na 311 014 vozidiel. V decembri predala firma 34 357 áut, o 0,3 percenta viac. Výraznejšie sa zvýšil predaj elektrických áut a plug-in hybridov BMW, konkrétne o dve percentá na 2 774 áut.

Napriek tomu jednotkou na americkom trhu s luxusnými autami bola za minulý rok značka Mercedes-Benz. Prvú pozíciu si udržala už tretí rok po sebe, aj keď za minulý rok jej predaj klesol. Firma uviedla, že predala vlani v USA 315 959 vozidiel. To predstavuje pokles o 6,3 percenta.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×