Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odbyt GM a Fordu v USA koncom roka klesol

Po dlhoročnom boome sa automobilový trh v USA už dlhšie ochladzuje. Dôvodom je nárast úrokových sadzieb a zdraženie benzínu.
04.01.2019 / TASR

Zákazníci v USA boli na konci vlaňajška pri nákupe áut zdržanliví. Predaj dvoch najväčších amerických výrobcov General Motors (GM) a Ford sa výrazne znížil.

Predaj GM, ktorý je jednotkou na trhu v USA a ktorý zverejňuje čísla o odbyte len kvartálne, vo 4. kvartáli 2018 medziročne klesol o 2,7 %. Predaj Fordu v decembri padol o 8,8 %. Odbyt GM za celý rok 2018 sa znížil o 1,6 % a Fordu o 3,5 %.

Po dlhoročnom boome sa automobilový trh v USA už dlhšie ochladzuje. Dôvodom je nárast úrokových sadzieb a zdraženie benzínu. Analytici neočakávajú v tomto roku žiaden obrat. GM a Ford sa navyše musia vyrovnávať so zvýšením cien materiálov, čo súvisí s colnými spormi USA s Čínou a Európskou úniou (EÚ). Koncern GM už v novembri oznámil, že obmedzí produkciu a že v Severnej Amerike pripravuje rozsiahle prepúšťanie.

Avšak nie pre všetky automobilky bol vývoj odbytu v USA na konci vlaňajška sklamaním. Predaj koncernu Fiat Chrysler vďaka vysokému záujmu o Jeep v decembri vyskočil o 14 % a predaj Nissanu sa zvýšil o 7,6 %.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Kia predstavila svoje najluxusnejšie SUV

Lada 4x4, v minulosti známa ako Niva, je dnes už relatívne lacným off-roadom, ktorý na cenu láka najmä ako jazdený automobil. Okrem záujemcov hľadajúcich...

Lada Niva: 15 šialených úprav ruskej legendy

Ruský trh sa minulý rok zotavil, predaj stúpol o vyše desať percent. Tento rok však prináša celý rad nejasných faktorov, ktoré môžu situáciu nepriaznivo...

Predaj áut v Rusku vlani stúpol

Podľa zákulisných informácií automobilka zvažuje prípravu drsného modelu, zelenú však ešte nedostal. Na základe klebiet už vznikli prvé vizualizácie.

Jeep Gladiator: Dostane verziu Hercules?

Japonskému kupé mnohí fanúšikovia vyčítajú nedostatok vlastnej identity, dizajnom ani parametrami však určite nesklamalo.

Toyota Supra odhalená: Je to sklamanie?

Volkswagen sa podrobí výzvam Donalda Trumpa na investície v USA. Vo svojej fabrike v Chattanooge bude vyrábať nový elektromobil.

VW mieni v USA vyrábať nový elektromobil

Dacia je v súčasnosti úspešným výrobcom cenovo dostupných automobilov. Nízka cena je atraktívnym lákadlom a na cestách to vidieť. Zostanú Rumuni natoľko...

“Šokujúco dostupné”: Dacia chystá elektroauto
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×