Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odbyt GM a Fordu v USA koncom roka klesol

Po dlhoročnom boome sa automobilový trh v USA už dlhšie ochladzuje. Dôvodom je nárast úrokových sadzieb a zdraženie benzínu.
04.01.2019 / TASR

Zákazníci v USA boli na konci vlaňajška pri nákupe áut zdržanliví. Predaj dvoch najväčších amerických výrobcov General Motors (GM) a Ford sa výrazne znížil.

Predaj GM, ktorý je jednotkou na trhu v USA a ktorý zverejňuje čísla o odbyte len kvartálne, vo 4. kvartáli 2018 medziročne klesol o 2,7 %. Predaj Fordu v decembri padol o 8,8 %. Odbyt GM za celý rok 2018 sa znížil o 1,6 % a Fordu o 3,5 %.

Po dlhoročnom boome sa automobilový trh v USA už dlhšie ochladzuje. Dôvodom je nárast úrokových sadzieb a zdraženie benzínu. Analytici neočakávajú v tomto roku žiaden obrat. GM a Ford sa navyše musia vyrovnávať so zvýšením cien materiálov, čo súvisí s colnými spormi USA s Čínou a Európskou úniou (EÚ). Koncern GM už v novembri oznámil, že obmedzí produkciu a že v Severnej Amerike pripravuje rozsiahle prepúšťanie.

Avšak nie pre všetky automobilky bol vývoj odbytu v USA na konci vlaňajška sklamaním. Predaj koncernu Fiat Chrysler vďaka vysokému záujmu o Jeep v decembri vyskočil o 14 % a predaj Nissanu sa zvýšil o 7,6 %.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×