Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Raritný Volkswagen XL1 v dražbe: Cena prekvapí

Volkswagen XL1 bol demonštráciu pokroku. V pozícii šéfa koncernu si ho vysníval ešte Ferdinand Piëch. Auto, ktoré malo jazdiť so spotrebou 0,9 l/100 km vzniklo v limitovanej edícii. Teraz je jedno z nich na predaj.
9 03.01.2019 / Filip Kadlečík

Volkswagen XL1 bol experimentálnou pýchou nemeckého koncernu - auto, ktoré dokáže jazdiť so spotrebou 0,9 l/100 km si svojho času z pozície šéfa celého VW vysníval ešte Ferdinand Piëch. O nevídanú efektivitu sa mala zaručiť netradičná diesel-elektrická kombinácia pohonného ústrojenstva.

Volkswagen XL1 nemá len obdivuhodnú techniku, nezameniteľný je aj jeho imidž 9 fotografií v galérii Volkswagen XL1 nemá len obdivuhodnú techniku, nezameniteľný je aj jeho imidž Zdroj: Silverstone Auctions

Srdcom 886-kilogramového automobilu je naftový dvojvalec TDI ladený na 35 kW (47 k) spojený s elektromotorom disponujúcim výkonom 20 kW (27 k). Relatívne slabé parametre tu stačia na zrýchlenie na stovku v priebehu 12,7 sekundy, rýchlosť tu však nikdy nebola cieľom.

Volkswagen XL1 stavil okrem úspornej jazdy aj na exkluzivitu - Wolfsburg celkovo vyrobil len 250 kusov plug-in hybridu schopného prejsť 50 km v bezemisnom režime. Extrémne raritné auto je teraz na predaj a svojou cenovkou prekvapuje - aukčný dom Silverstone Auctions totiž očakáva, že exemplár s nájazdom 502 kilometrov sa predá približne za 85 až 100 000 eur.

Volkswagen XL1 videli v Bratislave

Najúspornejšie sériovo vyrábané auto na svete zavítalo do nášho hlavného mesta. Jeden exemplár si u nás aj našiel majiteľa.

Hodnota nemeckého kupé teda zatiaľ nerastie, práve naopak, ako nové sa pred niekoľkými rokmi predávalo od 111 000 eur. Kombinácia futuristického vzhľadu, high-tech pohonu a ľahkej stavby zatiaľ, zdá sa, zberateľov neláka. Tým pádom však môže ísť o o to lepšiu investíciu - vozidlá tohto druhu zvyknú rokmi na cene len stúpať.


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×