Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai prekvapuje: Odtlačok prsta ako kľúč

Hyundai prekvapuje správou, že je pripravený na sériové využitie technológie snímania odtlačkov prstov vo svojich vozidlách. Ako prvá ju dostane nové rodinné SUV - model Santa Fe.
3 9 príspevkov 03.01.2019 / Filip Kadlečík

Nie je to tak dávno, čo ešte automobilový svet za komfort pokladal centrálne zamykanie automobilu. Odvtedy však už prešlo vea času a od otvárania kľúčom sme sa cez diaľkové vysielače presunuli až ku bezkľúčovému štartovaniu a odomykaniu automobilov. Hyundai teraz robí ďalší krok.

Snímač odtlačkov prsta by mal byť umiestnený na kľučke dverí 3 fotografie v galérii Snímač odtlačkov prsta by mal byť umiestnený na kľučke dverí Zdroj: Hyundai

Užívanie v praxi odhalilo, že ani najnovšie technológie nie sú úplne odolné voči zlodejom - práve naopak. Keyless zlodejov v špecifických situáciách doslova vyzýva k tomu, aby si auto privlastnili. Kórejský koncern však chce s nekalými praktikami skoncovať a prináša riešenie, ktoré sa dá obalamutiť len veľmi ťažko.

Hyundai Santa Fe, ktorý tento rok v Číne vstupuje do predaja, bude okrem iných opcií ponúkať i možnosť bezkľúčového odomykania a štartovania prostredníctvom biometrických údajov, konkrétne odtlačku prsta. Samozrejme, auto bude schopné pamätať si viacero rôznych prstov a ich majiteľom prispôsobí automobil na základe osobných preferencií.

Okrem odomykania sa bude vďaka biometrii i štartovať, Santa Fe si zapamätá až päticu rôznych užívateľov 3 fotografie v galérii Okrem odomykania sa bude vďaka biometrii i štartovať, Santa Fe si zapamätá až päticu rôznych užívateľov Zdroj: Hyundai

Aby sa auto odomklo, vodič bude musieť priložiť prst na senzor umiestnený na kľučke - buď na jej vrchnej, prípadne aj vnútornej časti. Prebudenie motora bude prebiehať podobne, tentokrát sa však snímač nasťahuje do povrchu dnes už bežného štartovacieho tlačidla. Systém si podľa odtlačkov bude pamätať päť ľudí, ktorým okamžite nastaví sedačku, zrkadlá, ich preferovanú teplotu a podobne.

Hyundai Santa Fe: Stále rodinne založený

Detaily o novom Hyundai Santa Fe poznáme už dlhší čas. Avšak až teraz, pod strechou výstaviska Palexpo, sme sa s ním konečne zoznámili naživo. Aké je rodinné SUV v skutočnosti?

Santa Fe je v Číne celkovo vyspelejšie než to, ktoré poznáme my. Okrem možnosti využitia biometrie sa tam totiž uplatní i softvér “DuerOS Auto”, ktorý svojimi schopnosťami pripomína Amazon Alexa či MB UX od Mercedesu. Ide o pokročilého hlasového asistenta, pomocou ktorého dokážete ovládať navigáciu a iné súčasti infotainmentu. Kedy sa takéhoto technologického upgradu dočkáme i v Európe? To zatiaľ Kórejci neprezradili.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×