Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tajné prototypy: Cayenne aj ako kabriolet

VIDEO
Porsche ukázalo päť pôvodne utajovaných vozidiel, medzi ktorými je štvorvalcový roadster, otvorené SUV i pojazdné šasi hybridu.
03.01.2019 / Marek Pokrývka

Príchodu sériových automobilov často predchádzajú koncepty, ktoré naznačujú možný vzhľad chystaných produktov či nejaké technické riešenia. Okrem nich však výrobcovia mnohokrát stavajú aj prototypy chránené pred zrakmi verejnosti. Neraz ide o modely stopnuté v začiatkoch procesov či experimentálne stroje určené na testy. Porsche nám ich teraz pár ukázalo.

V rámci svojho cyklu videí Top 5 Series zverejnil Zuffenhausen aj diel zaoberajúci sa pôvodne utajovanými projektmi. Je medzi nimi napríklad štvorvalcový roadster 984, ktorý vynikal najmä aerodynamikou a nízkou hmotnosťou. Malo ísť o vstupnú bránu do sveta nemeckej značky. Vozidlo rozpracované v rokoch 1984 až 1987 sa však nezrealizovalo a jeho myšlienku oživil vo veľkej miere až o niečo neskôr model Boxster.

Netradičnú kreáciu dala automobilka na štvrtú pozíciu rebríčka. Ide o vozidlo ukazujúce, že prvý Cayenne sa teoreticky mohol vyrábať aj ako kabriolet. Štúdia so strešným rámom v štýle Targa vznikla v roku 2002. SUV zaujme rozdelenou zadnou časťou, ktorá spája oba zvažované dizajnové prístupy do jednej karosérie. Otvorenú podobu má aj jednomiestny unikát Speedster z roku 1987. Vychádza z klasického modelu 911 Carrera, má však prekryté miesto spolujazdca a drobný štít namiesto okien.

Porsche 911: Evolučná teória v praxi

Na svete je ôsma generácia ikonického vozidla, ktoré prešlo množstvom drobných zmien. V uvádzacej verzii má 450 koní.

Medzi tajné prototypy sa radí kupé Panamericana vytvorené koncom 80. rokov ako darček, ktorý dostal na 80. narodeniny Ferry Porsche. Deväťstojedenástka bola základom auta. Karoséria je však značne upravená, má neštandardne tvarované blatníky a odnímateľnú strechu. Posledným členom päťčlennej rodiny je pojazdné šasi slúžiace na vývoj hybridnej techniky modelu 918 Spyder.


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×