Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tajné prototypy: Cayenne aj ako kabriolet

VIDEO
Porsche ukázalo päť pôvodne utajovaných vozidiel, medzi ktorými je štvorvalcový roadster, otvorené SUV i pojazdné šasi hybridu.
03.01.2019 / Marek Pokrývka

Príchodu sériových automobilov často predchádzajú koncepty, ktoré naznačujú možný vzhľad chystaných produktov či nejaké technické riešenia. Okrem nich však výrobcovia mnohokrát stavajú aj prototypy chránené pred zrakmi verejnosti. Neraz ide o modely stopnuté v začiatkoch procesov či experimentálne stroje určené na testy. Porsche nám ich teraz pár ukázalo.

V rámci svojho cyklu videí Top 5 Series zverejnil Zuffenhausen aj diel zaoberajúci sa pôvodne utajovanými projektmi. Je medzi nimi napríklad štvorvalcový roadster 984, ktorý vynikal najmä aerodynamikou a nízkou hmotnosťou. Malo ísť o vstupnú bránu do sveta nemeckej značky. Vozidlo rozpracované v rokoch 1984 až 1987 sa však nezrealizovalo a jeho myšlienku oživil vo veľkej miere až o niečo neskôr model Boxster.

Netradičnú kreáciu dala automobilka na štvrtú pozíciu rebríčka. Ide o vozidlo ukazujúce, že prvý Cayenne sa teoreticky mohol vyrábať aj ako kabriolet. Štúdia so strešným rámom v štýle Targa vznikla v roku 2002. SUV zaujme rozdelenou zadnou časťou, ktorá spája oba zvažované dizajnové prístupy do jednej karosérie. Otvorenú podobu má aj jednomiestny unikát Speedster z roku 1987. Vychádza z klasického modelu 911 Carrera, má však prekryté miesto spolujazdca a drobný štít namiesto okien.

Porsche 911: Evolučná teória v praxi

Na svete je ôsma generácia ikonického vozidla, ktoré prešlo množstvom drobných zmien. V uvádzacej verzii má 450 koní.

Medzi tajné prototypy sa radí kupé Panamericana vytvorené koncom 80. rokov ako darček, ktorý dostal na 80. narodeniny Ferry Porsche. Deväťstojedenástka bola základom auta. Karoséria je však značne upravená, má neštandardne tvarované blatníky a odnímateľnú strechu. Posledným členom päťčlennej rodiny je pojazdné šasi slúžiace na vývoj hybridnej techniky modelu 918 Spyder.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Carlos Ghosn žaluje Nissan, požaduje milióny eur

Kým ešte donedávna všetko nasvedčovalo tomu, že ceny ropy a palív pôjdu nahor, minulý týždeň sa situácia obrátila. Aspoň dočasne to naznačuje určitú úľavu...

Ceny palív: Oplatí sa teraz brať plnú nádrž?

Švédske Volvo zápasí s dôsledkami obchodnej vojny medzi USA a Čínou a vysokými nákladmi. Napriek snahe o úspory prišlo v druhom štvrťroku o viac než tretinu...

Volvo má za sebou veľmi ťažký kvartál

Novým šéfom BMW sa stane Oliver Zipse, ktorý vo funkcii nahradí Haralda Krüger. Ten ohlásil odchod pre nespokojnosť akcionárov s výsledkami koncernu.

Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×