Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najvýkonnejšie motory: Prekvapenia v rebríčku

FOTO
Ktoré autá majú najvýkonnejšie motory na svete? Pri odpovede na túto otázku by mnohým napadol najmä finálny výkon. Nás však zaujímala efektivita daného agregátu: Akú porciu konskej sily dokáže vydolovať z jedného litra zdvihového objemu?
39 25 príspevkov 22.12.2018 / Filip Kadlečík

Pre mnohých fanúšikov štyroch kolies bude možno prekvapením, keď zistia, že autá so supervýkonnými agregátmi okolo nás chodia takmer na dennej báze. Ktoré majú naozaj tie najvýkonnejšie motory? Na základe ich efektivity, teda pomeru ponúkaných konských síl a zdvihového objemu, sme zostavili rebríček štyroch desiatok najvýkonnejších modelov.

Ferrari už dnes v otázke výkonnostnej efektivity agregátu dokážu konkurovať i relatívne bežné autá 39 fotografií v galérii Ferrari už dnes v otázke výkonnostnej efektivity agregátu dokážu konkurovať i relatívne bežné autá Zdroj: Auto Bild

Hovorí sa, že objem sa nedá ničím nahradiť. Dnes už to však úplne neplatí, turbodúchadlá a ďalšie prepracované komponenty pohonného ústrojenstva dokážu na diabla premeniť i motor s obyčajným zdvihovým objemom. Najlepším príkladom sú hot-hatche, ktoré v disciplíne litrového výkonu porážajú i renomované superšporty.

Volkswagen Golf R či Seat Leon Cupra disponujú totožným motorom, ktorý dokáže z dvoch litrov zdvihového objemu vytlačiť až 228 kW (310 k). O niečo horšie na tom je Mégane R.S. a Focus RS, koncern však bez problémov zahanbí hneď dvojica rýchlych konkurentov. Veľmi vysoko v rebríčku sa prepracovala Honda Civic Type R, ani tá však nie je pomyselným šampiónom medzi bežnými autami poradia.


>>> Keď litrový výkon rozhoduje: TOP autá nájdete v galérii <<<


Najvyššie sa z čiernych koní prebojoval Peugeot 308 GTi, ktorý zo zdvihového objemu 1,598 litra zvláda vydolovať až 200 kW (272 k). Pre ilustráciu, len o niečo lepší litrový výkon dosahuje Ferrari 488 GTB. Ešte vyššie než Peugeot zamieril so svojim hothatchom Mercedes-Benz. To už ale hovoríme o inej cenovej relácii. Kompletné poradie i s detailnými informáciami nájdete v galérii. Chýba vám v nej nejaké auto, prípadne by ste iné vyškrtli? Dajte nám vedieť v diskusii.

Test Peugeot 308 GTi: Späť medzi elitou

Francúzi strieľajú na španielsku bránu naozaj presne, gé-té-íčko ponúka výbornú kombináciu dynamiky a každodennej použiteľnosti.


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×