Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trump sa obul do šéfky General Motors

Americký prezident Donald Trump opakovane varoval General Motors pred dôsledkami zatvorenia viacerých fabrík v USA. V kritike šéfku GM Mary Barraovú nešetril.
21.12.2018 / TASR

Americký prezident Donald Trump opätovne varoval americkú automobilku General Motors (GM), ktorá sa rozhodla uzatvoriť niekoľko závodov v Severnej Amerike. Firmu upozornil, že ak 15 percent zamestnancov príde o prácu, nebude môcť počítať s priateľským prístupom vlády.

GM koncom novembra oznámil, že v Severnej Amerike zatvorí päť závodov a zruší 14 000 pracovných miest. Z piatich závodov až štyri plánuje zatvoriť v USA, pričom k masívnym škrtom dôjde na Stredozápade, a to je pre Trumpa politicky veľmi citlivá oblasť. Tam totiž pred prezidentskými voľbami prisľúbil oživenie výroby a nové pracovné miesta.

V rozhovore pre televíznu stanicu Fox News označil krok GM za "odporný" a dodal, že nedávna úprava Severoamerickej dohody o voľnom obchode sťaží firme možnosti presunúť výrobu do Mexika. "Bude to pre nich veľmi nepríjemné," povedal Trump. Upravená dohoda o obchode medzi USA, Kanadou a Mexikom (USMCA) vyžaduje, aby časť produkcie automobilky realizovali v závodoch s vyššími mzdami, ak sa chcú vyhnúť vysokým clám. To je požiadavka, ktorá zvýhodňuje práve USA a Kanadu.

Najostrejšie z Trumpových varovaní sa týkali rušenia pracovných miest. "Pár týždňov pred Vianocami sa dozviem, že plánuje zatvoriť závody v Ohiu a Michigane. To je pre mňa neakceptovateľné," povedal Trump, pričom slová smeroval na šéfku GM Mary Barraovú.

Trump zároveň dodal, že buď (Barraová) urýchlene otvorí nový závod, alebo niekto iný tam vytvorí pracovné miesta, ale General Motors nebude môcť očakávať "dobré zaobchádzanie". Čo sa týka zamestnancov, je si istý, že vďaka zdravému trhu práce si po prepustení dokážu nájsť prácu aj inde.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Kia predstaví v Ženeve elektrickú štúdiu

Podľa expertov je budúcnosť mobility v zdieľaní namiesto vlastníctva. Do tejto budúcnosti sa spoločnými silami rozhodli investovať Daimler a BMW.

Daimler a BMW spoja sily v car sharingu

Okrem vlastných podpisov a 22-palcový kolies vybavil tuner bodykit SUV početnými dielcami, ktoré podčiarkujú dynamický štýl.

Range Rover Velar s kabátom Overfinch

Dynamicky štylizovaný variant bude nepochybne dostupný len so silnejšími motormi, ponuku rozšíri aj naftový mikrohybrid.

Hyundai Tucson: Na obzore je verzia N Line

Liftback nadväzuje na štúdiu 308 R Hybrid, rovnováha síl sa však preklopila v prospech elektriny. Zrýchlenie na stovku je vecou 4,3 sekundy.

Peugeot 508 napína svoje hybridné svaly

Terénne vozidlo sa má vyrábať v Nitre. Jeho interiér ponúkne oproti originálu viac luxusu i lepšie vybavenie, no nebudú v ňom chýbať ani robustné plasty.

Land Rover Defender: Aký bude zvnútra?

Hoci téma amerických ciel na európske a ázijské vozidlá momentálne nie je v popredí, stále predstavujú reálnu hrozbu. Hrozbu, ktorá by mohla stáť Volkswagen...

Americké clá môžu stáť Volkswagen miliardy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×