Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Letné pneu vzadu, zimné vpredu: Nikdy to nerobte

VIDEO
Určite sa nájdu vodiči, ktorí sa v snahe ušetriť rozhodnú kúpiť len dve zimné pneumatiky a obuť ich na prednú nápravu. Ako dokazuje jedno britské video, ide naozaj o jeden z najhorších nápadov.
25 príspevkov 21.12.2018 / Soňa Zverková

V súčasnej ekonomickej situácii je jasné, že vodiči sa snažia ušetriť, kde len môžu. Občas aj úsporné opatrenia môžu byť užitočné, nie však vtedy, ak sa týkajú pneumatík. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí si povedia, že kúpite dve zimné pneumatiky na prednú nápravu a na zadnej necháte letné, veď aj tak sa len „vezie“, robíte veľkú chybu.

Počas miernej zimy sa tento recept môže oplatiť, akonáhle sa dostanete na sneh alebo na ľad, máte o zábavu postarané. Nanešťastie aj nevinní a zodpovední vodiči okolo vás. Dokazuje to aj nasledujúce video Jonathana Bensona zo známeho britského testovacieho portálu Tyrereviews. Ten hneď v úvode videa upozornil, že zimné pneumatiky poskytujú vozidlu o 60 až 70 percent vyššiu trakciu než letné.

Benson si na testovací polygón zobral štvorkolku BMW X1. Na prednú nápravu obul zimné pneumatiky a na zadnú letné. Jazda rýchlosťou 40 km/h bola bezproblémová, kým auto išlo rovno a stačilo mierne brzdiť. V momente, keď vodič zatočil, zadok sa „utrhol“ a auto išlo do nádhernej piruety, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiadny krasokorčuliar. „To môže byť zábavné, no nie v premávke,“ skonštatoval Benson.

Ďalší pokus bola jazda do kopca. Bez ohľadu na počet hnaných náprav vám zimné pneumatiky vpredu zabezpečia výbornú trakciu. No opäť len do momentu, keď potrebujete zatočiť. Definitívnym dôkazom, že kombinácia zimných a letných pneumatík nie je dobrý nápad, bola jazda po kruhovej dráhe. Pri plynulom zrýchľovaní na rýchlosť 64 km/h a obozretnej práci s volantom vozidlo držalo stopu. Stačilo však, aby vodič zložil nohu z plynu.Vozidlo okamžite vystrúhalo ďalšiu parádnu krasokorčuliarsku figúru.

Benson vo videu skonštatoval, že použiť len dve zimné pneumatiky na vozidle bez ohľadu na počet hnaných náprav je zlý nápad. A my dodáme, že letnými gumami vzadu v podstate úplne zrušíte technológiu pohonu štyroch kolies. Zo štvorkolky urobíte obyčajnú dvojkolku a rovnako nebezpečnú.


Video
Najnovšie články
Kuriózny policajt v ČR: Nenechajte sa napáliť

Predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú poslanci splnomocnili podpísať Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci medzi Ministerstvom financií SR a ŽSK

Žilinský kraj chystá opravu ciest a mostov

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×