Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čína podstatne obmedzí investície automobiliek

Čína trpí nadbytočnými výrobnými kapacitami v automobilovom priemysle, preto sa rozhodla obmedziť investície do fabrík. Namiesto toho podporí výrobu áut s alternatívnym pohonom.
19.12.2018 / TASR

Čínski štátni plánovači schválili prísnejšiu reguláciu investícií v automobilovom priemysle. Plány už dlhší čas strašia firmy, keďže brzdia zvyšovanie výrobných kapacít. Národná komisia pre rozvoj a reformu (NDRC) uviedla, že zakáže aj vytváranie nových nezávislých spoločností, ktoré vyrábajú iba tradičné spaľovacie motory. Čína sa totiž snaží podporiť produkciu a vývoj vozidiel s alternatívnym pohonom.

Podľa agentúry Reuters nové pravidlá, ktoré začnú platiť 10. januára 2019, sú súčasťou snahy Číny o obmedzenie nadbytočných kapacít v automobilovom priemysle. Deje sa tak v čase, keď najväčší automobilový trh sveta zápasí s dlhotrvajúcim poklesom. Návrh už v prvej polovici roka zneistil zahraničné automobilky, ktoré sa začali obávať, že Peking chce umelo vyvolať konsolidáciu v sektore formou fúzií a strategických aliancií.

Nová regulácia zavádza nielen prísnejšie obmedzenia vo vytváraní výrobných kapacít pre autá s tradičnými spaľovacími motormi, ale stavia aj prekážky pre investície do výroby elektromobilov. Na druhej strane však môže otvoriť príležitosť pre schvaľovanie nových tovární na autá s alternatívnym pohonom, ktoré sa prakticky zastavilo v polovici minulého roka.

NDRC mieni prísne kontrolovať každú novú kapacitu a zakázať investície do projektov týkajúcich sa spaľovacích motorov. Podľa nej práve alternatívne pohony zabezpečia riadny vývoj sektora.

Čínsky automobilový trh má za sebou prvý rok poklesu predaja za posledné desaťročia. Dôvodmi sú zhoršená nálada spotrebiteľov, spomaľujúca ekonomika a obchodná vojna s USA. Čínske združenie automobiliek CAAM na budúci rok predpovedá po tohtoročnom poklese stagnáciu predaja. Podľa neho prísnejšie podmienky NDRC môžu slabých hráčov vytlačiť z trhu.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×