Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trumpovho cla sa boja aj americké automobilky

Americký prezident Donald Trump nedbá na varovania z domáceho trhu ani zo zahraničia a clá na dovoz vozidiel stále nezmietol zo stola. Jeho plán však výrazne poškodí aj americké automobilky.
18.12.2018 / TASR

Americký automobilový priemysel sa rovnako ako európske automobilky obáva ciel na dovoz áut do USA, ktorými hrozí prezident Donald Trump. Určite by sa ich totiž dotkli odvetné opatrenia. Americké automobilky teraz zdôrazňujú nutnosť dohody o voľnom obchode.

Predstavitelia automobilového priemyslu z USA zdôraznili americkému obchodnému splnomocnencovi Robertovi Lighthizerovi potrebu obchodnej dohody s Európskou úniou (EÚ) a požadovali zmenu smerovania colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

"Obchodná dohoda by bola jedinečnou príležitosťou zrušenia prekážok," uviedla Jennifer Thomasová z amerického zväzu Alliance of Automobile Manufacturers, ktorá zastupuje 12 veľkých výrobcov, medzi ktorých patria aj divízie nemeckých značiek BMW, Volkswagen alebo Mercedes-Benz v USA.

Zástupcovia automobiliek upozornili, že clá na dovoz ocele a hliníka do USA poškodzujú miestny automobilový priemysel. Nákupné ceny ocele v USA v niektorých prípadoch vyskočili až o 30 percent. Podľa nich je teraz hlavne potrebné vyhnúť sa ďalším clám. Nevidia tiež v transatlantickom obchode s autami ohrozenie národnej bezpečnosti, čím chce Trump odôvodniť zavedenie ciel na dovoz áut.

Lobisti dali jasne najavo, že je dôležitá harmonizácia technickej regulácie v oblasti áut. Prispôsobenia ročne zhltnú milióny dolárov, uviedol Charles Uthus z American Automotive Policy Council. Podľa údajov Alliance of Automotive Manufacturers ročný príspevok automobilového priemyslu k hrubému domácemu produktu (HDP) Spojených štátov predstavuje 953 miliárd dolárov (844,5 miliardy eur).

Vlani sa z USA vyviezlo 950 000 áut. Automobilky, z toho mnohé zahraničné z Európy a Japonska, v krajine investovali 82 miliárd dolárov. Až 60 percent ich produkcie je určených na export.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×