Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Každému vodičovi sa aspoň raz za život pritrafí situácia, keď mu polícia nechá odtiahnuť vozidlo. Ak sa tak stane vo Viedni, môže to poriadne narušiť rodinný vianočný rozpočet.
2 1 príspevok 18.12.2018 / Soňa Zverková

Rakúsko patrí medzi obľúbené nákupné destinácie našincov a v tomto období sú to aj vianočné trhy vo Viedni. Problémy s parkovaním poznajú nielen Slováci, ale aj obyvateľa Viedne. A hoci sú tam pokuty za nesprávne parkovanie relatívne nízke, nezaplatiť parkovné alebo odstaviť vozidlo na nesprávnom mieste sa nemusí vyplatiť. Odťah totiž vyjde veľmi draho a vo Viedni sa spája s nemalými logistickými problémami.

V zóne krátkodobého státia je rakúska polícia nekompromisná 2 fotografie v galérii V zóne krátkodobého státia je rakúska polícia nekompromisná Zdroj: ÖAMTC

Viedeň je nekompromisná

Viedenskí policajti sú v súvislosti s nesprávnym parkovaním nekompromisní, bez milosti privolajú odťahovú službu. Odťah sa v hlavnom meste Rakúska vykonáva výlučne na pokyn polície a zabezpečuje ho niekoľko súkromných firiem.

Viedeň má stanovenú jednotnú sadzbu, ktorá sa za posledných niekoľko rokov výrazne zvýšila. Kým pred štyrmi rokmi sa za osobné autá aj motocykle účtovalo za odťah 242 eur, aktuálne ide o sumu 264 eur. A pokiaľ vozidlu chýba tabuľka s evidenčným číslom, za odťah sa platí príplatok 71 eur.

Naviac odťahová služba zinkasuje poplatok za uskladnenie motocyklov sedem až deväť eur za každý deň a za osobné vozidlo desať eur. Za predpokladu, že majiteľ si vozidlo vyzdvihne v rovnaký deň, zaplatí teda 274 eur. Kým u nás odťahová služba musí na základe stanoviska generálneho prokurátora (č. 1/2002) vydať auto aj bez zaplatenia, vo Viedni máte smolu. Najprv peniaze, potom auto.

K tomu je potrebné pripočítať pokutu, ktorá je vo Viedni 36 eur, hoci podľa ÖAMTC je horná sadzba pokuty až 726 eur. Zdôrazňujeme to preto, že v Rakúsku na rozdiel od Slovenska nie je jednotný sadzobník, ale pokuty si určuje každá spolková krajina. Naviac aj samotné obce môžu uložiť vlastnú pokutu. V prípade odťahu vo Viedni pokutu neplatíte pri prevzatí vozidla. Policajt nesedí v areáli odťahovej služby, ale každá zložka si rieši svoje: odťahovej službe platíte za odťah, od polície príde výzva na úhradu pokuty na adresu hriešnika.

Pokuta z Rakúska: Dajte si pozor na jeden detail

VAŠA TÉMA    Dostali ste pokuty v Rakúsku a máte problém ju zaplatiť? Pravdepodobne to súvisí s obmedzeným počtom znakov v políčku variabilného symbolu. Poradíme vám, ako na to.

Je viac ako pravdepodobné, že majiteľ vozidla list s výzvou v schránke naozaj nájde. Neodporúčame podceňovať výzvu od rakúskej polície, nakoľko pri bežnej cestnej kontrole policajti odhalia záznam o nezaplatenej pokute a budú požadovať jej okamžitú úhradu.

Čo robiť, ak vozidlo zmizlo

Ak sa vodič vráti na parkovisko a jeho vozidlo je fuč, existujú dve možnosti: krádež alebo odťah. Druhá možnosť síce dokáže poriadne pokaziť deň, ale predsa je o niečo lepšia než krádež. Nech je realita akákoľvek, prvá reakcia je šok a bezradnosť, nakoľko cudzinec zväčša nevie, čo má robiť.

Pravdepodobne najlepšou možnosťou je poobzerať sa po policajtovi. Rakúski policajti sú ústretoví a ochotne poradia, vypočujú si vaše argumenty, ale o odťahu skrátka nediskutujú. Slušne vás upozornia, že ste stáli v zákaze státia alebo nezaplatili parkovné a tým je pre nich vec uzavretá. Ak urobil chybu napríklad organizátor podujatia, nie je to ich vec.

Odťahovka musí vydať auto aj bez zaplatenia

VAŠA TÉMA    Odtiahnutie vozidla je nepríjemná a najmä nákladná záležitosť. Hoci možností brániť sa je pomenej, predsalen existujú a môžu byť veľmi účinné.

Väčšina odtiahnutých vozidiel vo Viedni končí v areáli v Simmeringu neďaleko diaľnice. Dostať sa na miesto činu nie je práve jednoduché, preto radšej vopred zavolajte na uvedené telefónne číslo, kde vám na základe evidenčného čísla potvrdia, či vaše auto skutočne majú. Ak nemajú, je potrebné kontaktovať políciu buď na čísle 133 alebo na európskej núdzovej linke 112.

Okrem poplatku za odťah a pokutou počítajte aj s ďalšími nákladmi (MHD, taxík) a podstatnou stratou času. Priamo na miesto totiž žiadna verejná doprava nejazdí a pokiaľ vás nemá kto odviezť, od zastávky verejnej dopravy vás čaká minimálne 15-minútový pochod. Ďalšou možnosťou je už len taxík, ktorý stojí podstatne viac než u nás.

Dostať sa do areálu odťahovej služby zaberie čas a ďalšie peniaze 2 fotografie v galérii Dostať sa do areálu odťahovej služby zaberie čas a ďalšie peniaze Zdroj: Google Maps, Wien.gv.at

Risk nie je zisk

Nech sa to vezme z ktorejkoľvek strany, nútené odtiahnutie vozidla dokáže parkovanie v každom meste poriadne predražiť. Kým v Bratislave vyjde odťah zhruba na 150 eur, vo Viedni sa môžu celkové náklady, vrátane cestovania do areálu odťahovej služby, pokojne nafúknuť na tri stovky. Ak k tomu pripočítame stratu času, takéto riskovanie nestojí za to.

Odporúčame ešte pred návštevou Viedne zistiť si možnosti parkovania a ceny a informovať sa o premávke. Problémy s parkovaním má totiž aj rakúske hlavné mesto, preto tento aspekt návštevy nepodceňujte. Hoci sú podzemné garáže či platené parkoviská oveľa drahšie než na Slovensku, zvážte, či budete riskovať, zaplatíte 300 eur a stratíte more času alebo stavíte na istotu a zaplatíte trebárs 30 eur.


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×