Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nové diaľničné známky v obehu: Ako ich kúpiť?

Národná diaľničná spoločnosť v sobotu 15. decembra spustila predaj diaľničných známok na budúci rok. Ponúkame postup nákupu a rady, na čo si dať pozor.
11 13 príspevkov 17.12.2018 / Soňa Zverková

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) cez víkend spustila predpredaj diaľničných známok na budúci rok. Práve včas, nakoľko ročná známka môže byť aj dobrým vianočným darčekom pre priateľa či príbuzného, ktorý často využíva diaľnice. NDS zmenila úvodnú stránku, preto ponúkame postup a základnú orientáciu.

Ilustračná snímka 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Marco Barnebeck/pixelio

Dobrou správou je to, že ceny diaľničných známok zostávajú rovnaké. To znamená, že ročná stojí 50 eur, mesačná 14 eur a desaťdňová 10 eur. Diaľničnú známku si môžete zakúpiť na špeciálnom internetovom portáli, kde nájdete aj odpovede na všetky prípadné otázky. Ďalšou možnosťou je nákup pomocou aplikácie: oproti posledným rokom už link na App Store a Google Play nenájdete v hornom banneri, ale na úvodnej stránke úplne dole vpravo.

Poslednou alternatívou je osobný nákup na predajných miestach, napríklad, na vybraných čerpacích staniciach. Zoznam všetkých obchodných miest nájdete opäť úplne dole na úvodnej stránke. Aj tu došlo k zmenám, nakoľko nejde len o jednoduchý zoznam vo formáte PDF, ale stránka už ponúka aj interaktívne vyhľadávanie podľa troch kritérií: operátor (napr. sieť čerpacích staníc), kraj/mesto a typ predajného miesta (napr. samoobslužné).

Pozor na chyby!

Pri kúpe diaľničnej známky odporúčame venovať maximálnu pozornosť správnosti údajov, predovšetkým evidenčnému číslu. Podľa údajov NDS je síce možná zmena evidenčného čísla v prípade, že urobíte chybu, no o opravu musíte požiadať okamžite. Nanešťastie, toto sa stále nezmenilo: musíte tak urobiť do 15 minút.

Pri kúpe známky cez internet môžete žiadosť o zmenu podať aj elektronicky. Odporúčame najprv kontaktovať infolinku, kde vám poradia presný postup. To najjednoduchšie riešenie je však zadávať všetky údaje pozorne a pred zaplatením všetko poriadne skontrolovať. Podľa hesla: dvakrát meraj a raz rež.

Predávate auto? Prídete o diaľničnú známku

Čitateľ nás upozornil na problém s diaľničnou známkou, ktorý môže nastať pri predaji vozidla. Pozor, e-známku vám neprenesú na nové vozidlo ani nevrátia alikvótnu časť.

Tohtoročné známky stále v predaji

Nemusíte sa obávať kúpiť ročnú známku už v tomto období. Tohtoročná známka je platná do 31. januára 2019 a táto platnosť zostane zachovaná aj po kúpe novej. Akonáhle sa skončí platnosť jednej známky, začína automaticky platiť nová.

Pozor, na stránke máte ešte stále možnosť kúpiť všetky typy známok aj pre tento rok. Nemusíte sa však obávať: pokiaľ máte aktuálnu ročnú známku a omylom si zvolíte opäť známku na tento rok, systém vás automaticky upozorní, že vozidlo s daným evidenčným číslom už platnú známku má. Zároveň budete mať možnosť nákup zrušiť.

Systém vás upozorní, ak si vyberiete tohtoročnú známku 11 fotografií v galérii Systém vás upozorní, ak si vyberiete tohtoročnú známku Zdroj: Eznamka.sk

Postup pri nákupe

Krok 1

Pri zadaní internetovej adresy sa zobrazí úvodná stránka, na ktorej máte úplne dole aj link na mobilnú aplikáciu cez App Store alebo Google Play. Keďže chceme ročnú známku, bolo pre nás zbytočné sťahovať si aplikáciu. Rozhodli sme sa pre jednorazový nákup.

Link na mobilnú aplikáciu nájdete na stránke až úplne dole 11 fotografií v galérii Link na mobilnú aplikáciu nájdete na stránke až úplne dole Zdroj: Eznamka.sk

Krok 2

Po kliknutí na ikonu „Úhrada diaľničnej známky“ sa otvorí príslušná stránka. Štandardne je predvolená možnosť kúpy jednej známky pre osobné vozidlá, pri kúpe viacerých známok nezabudnite v lište vľavo vyznačiť príslušnú možnosť. Následne vyberte známku pre osobné vozidlo alebo prívesný vozík.

Upozornenie: Na stránke sú na výber aj známky platné pre tento rok, dávajte preto pozor, ktorú možnosť zvolíte. Pozor, známky nie sú zoradené podľa roka! Pri každej známke, najmä pri ročných, je vyznačená platnosť. Pred kúpou si skontrolujte, či ste nevybrali známku, ktorá platí len do 31. januára 2019.

Známky nie sú zoradené podľa roka, preto si dávajte pozor pri výbere správnej možnosti 11 fotografií v galérii Známky nie sú zoradené podľa roka, preto si dávajte pozor pri výbere správnej možnosti Zdroj: Eznamka.sk

Krok 3

Vyplňte požadované údaje, dôsledne skontrolujte platnosť známky a správnosť evidenčného čísla a potvrďte.

Upozornenie: Podľa návodu na stránke sa evidenčné číslo píše v tvare bez pomlčiek a medzier, napríklad: AB123CD.

Políčka vypĺňajte pozorne, najmä evidenčné číslo a krajinu registrácie 11 fotografií v galérii Políčka vypĺňajte pozorne, najmä evidenčné číslo a krajinu registrácie Zdroj: Eznamka.sk

Krok 4

Po potvrdení údajov sa zobrazí stránka s rekapituláciou údajov, na ktorej volíte aj spôsob platby. Opäť skontrolujte platnosť známky a evidenčné číslo a potvrďte.

Opäť skontrolujte správnosť údajov! 11 fotografií v galérii Opäť skontrolujte správnosť údajov! Zdroj: Eznamka.sk

Krok 5

Po potvrdení vás portál presmeruje na zabezpečenú platobnú stránku. Vyplňte požadované údaje, vrátane údajov z platnej bankovej alebo kreditnej karty a potvrďte platbu.

Neponáhľajte sa, pri vypĺňaní údajov si doprajte dostatok času 11 fotografií v galérii Neponáhľajte sa, pri vypĺňaní údajov si doprajte dostatok času Zdroj: Eznamka.sk

Môže sa vám stať, že banka bude od vás požadovať potvrdenie pomocou SMS kódu. Správa s kódom príde takmer okamžite. Zadajte kód a potvrďte.

Ak banka vyžaduje potvrdenie, SMS kód príde takmer okamžite 11 fotografií v galérii Ak banka vyžaduje potvrdenie, SMS kód príde takmer okamžite Zdroj: Eznamka.sk

Krok 6

Pokiaľ úhrada bola úspešná, objaví sa príslušné oznámenie, ktoré nezabudnite potvrdiť. Po stlačení tlačidla „Dokončiť“ sa vrátite na úvodnú stránku a môžete absolvovať rovnaký postup pre prívesný vozík alebo iné vozidlo.

Potvrdenie o úspešnej kúpe diaľničnej známky 11 fotografií v galérii Potvrdenie o úspešnej kúpe diaľničnej známky Zdroj: Eznamka.sk

Prakticky okamžite vám príde aj mail s priloženým potvrdením o zaplatení diaľničnej známky vo formáte PDF.

Faktúra vám obratom príde na mail 11 fotografií v galérii Faktúra vám obratom príde na mail Zdroj: Eznamka.sk

Ak úhrada nebola úspešná, stránka vás na to upozorní a dá vám možnosť úhradu zopakovať alebo nákup pre daný okamih zrušiť. Keď nákup zrušíte, musíte prejsť celým procesom odznova. Pokiaľ zvolíte možnosť „Zopakovať platbu“, portál vás presmeruje na stránku s rekapituláciou údajov a voľbou spôsobu platby (krok 5).

Nemusíte sa obávať, že by ste omylom zaplatili dvakrát. No i tak sa pýta obozretnosť 11 fotografií v galérii Nemusíte sa obávať, že by ste omylom zaplatili dvakrát. No i tak sa pýta obozretnosť Zdroj: Eznamka.sk


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×