Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čína pozastaví sankčné clá na autá z USA

Situácia v obchodnej vojne medzi USA a Čínou sa dočasne upokojila. Peking sa totiž rozhodol pozastaviť sankčné clá na americké autá.
15.12.2018 / TASR

Čína na tri mesiace pozastaví uplatňovanie dodatočných dovozných ciel na americké autá. Oznámilo to čínske ministerstvo financií s tým, že Peking tak realizuje dohodu uzatvorenú medzi prezidentmi USA Donaldom Trumpom a Číny Si Ťin-pchingom začiatkom decembra v Buenos Aires.

Čína v júli uvalila na autá vyrábané v USA dodatočné 25-percentné dovozné clá. Tie pridala k zníženým 15-percentným dovozným clám, ktoré začali platiť od 1. júla pre všetky autá zo zahraničia. Sankčné clá, ktoré spôsobili, že celkové dovozné clá na americké autá dosiahli 40 percent, stanovila v reakcii na uvalenie ďalších ciel na čínsky tovar zo strany USA.

Teraz dodatočné clá pozastaví a od 1. januára do 31. marca bude uplatňovať na autá z USA dovozné clá vo výške 15 percent, teda rovnaké, aké platia aj na autá z iných krajín.

Podľa Pekingu bolo zavedenie dodatočných ciel na americké autá a autokomponenty nevyhnutným krokom proti americkému protekcionizmu. Čínske ministerstvo financií v tejto súvislosti dodalo, že dočasné zníženie ciel by mohlo pomôcť urýchliť rokovania Washingtonu a Pekingu. Od nich si sľubuje postupné zrušenie vzájomných sankčných opatrení.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Ford očakáva v tomto roku stratu

Je známa vec, že vkus motoristov v jednotlivých krajinách sa líši. A dokonca aj v rámci kontinentov. Dokazuje to najnovšia analýza najpredávanejších modelov...

Bestsellery: Ktoré autá vládnu Európe a svetu?

Volkswagen plánuje elektrickú ofenzívu. Otázka znie, koľko nových elektromobilov z triedy malých áut vôbec predá, nakoľko cenou presiahnu súčasnú strednú...

Malé elektromobily VW budú stáť desiatky tisíc eur

Priaznivé vyhliadky svetovej ekonomiky a rokovania USA a Číny o ukončení obchodnej vojny vyvolávajú na trhoch optimizmus. Ten pochopiteľne zasiahol aj ceny...

Ceny palív: Na lacnejšie tankovanie zabudnite

WLTP negatívne ovplyvnilo predaj väčšiny európskych automobiliek. Jedným z mála koncernov, ktorý z tohto výpadkov profitoval, bol francúzsky PSA Peugeot...

Koncern PSA vlani predal rekordný počet áut

Japonci naznačujú konceptom QX Inspiration svoje ďalšie smerovanie. Dáva zbohom konvenčnému pohonu a zároveň víta futuristický dizajn.

Infiniti QX Inspiration: Snúbenie prístupov

Za problémy európskej dcéry Fordu podľa odborárov spôsobili vážne manažérske chyby, napríklad, vedenie nerozpoznalo dôležité trendy v preferenciách zákazníkov.

Problémy Fordu v Európe spôsobili manažérske chyby
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×