Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.
1 8 príspevkov 14.12.2018 / Marek Pokrývka

Už tri roky rezonujúca emisná aféra koncernu Volkswagen prekvapujúco nemala takmer žiaden vplyv na jeho predajné čísla, vlani sa z neho dokonca stal najväčší výroba áut na celom svete. Dieselgate však výrazne poškodil obraz spoločnosti v očiach verejnosti. Pošramotený imidž sa odvtedy snaží VW rôznymi opatreniami vylepšiť, no aktuálne má na krku ďalší škandál. Okrem iných o ňom informoval aj denník Handelsblatt.

V súčasnosti nie je známe, ktorých modelov sa problém týka

Podľa informácií zverejnených v ostatných dňoch predával Wolfsburg už od roku 2006 prototypy svojich vozidiel, čo legislatíva neumožňuje. Do obchodov sa malo dostať asi 17-tisíc testovacích automobilov. Konkrétne typy nie sú známe, no problém sa má týkať výhradne materskej značky. Dcérske firmy ako Audi, Porsche či Škoda sa zakázaných praktík nemali dopustiť.

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom v Európe a Severnej Amerike tisíce áut, ktoré mali podľa zákona skončiť v šrote. Modely zmontované pred začiatkom sériovej výroby sa totiž od finálnych produktov môžu zásadne líšiť. Pri niektorých exemplároch vraj na splnenie homologizačných požiadaviek postačí iba jednoduchá softvérová úprava, no ďalšie by pre konštrukčné či technické špecifiká povolenia na štandardnú prevádzku nikdy nedostali. Výrobca ich preto mal zošrotovať.

Majiteľ Golfu uspel proti Volkswagenu

Civilný súd v nemeckom Augsburgu priznal odškodné majiteľovi modelu VW Golf v žalobe proti Volkswagenu. Dôvodom žaloby bol manipulatívny softvér v riadiacej jednotke motora.

Veľmi nelichotivo znejú správy, že súčasný riaditeľ spoločnosti Herbert Diess má o probléme vedieť od roku 2016. Vtedy ešte viedol samotnú značku Volkswagen. Súčasná hlava celého koncernu napriek tomu nekonala, nemecké ministerstvo i zákazníkov informoval VW o záležitosti až teraz. Do servisov následne zvolal na úpravy 6 700 vozidiel. Čo bude s ďalším desaťtisícom automobilov, ktoré sa nemali dostať na cesty, aktuálne nie je jasné.


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×