Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovensko dostane úver na dopravné projekty

Slovensko dostane od Európskej investičnej banky úver vo výške niekoľkých stoviek miliónov eur na dopravné projekty.
13.12.2018 / TASR

Európska investičná banka (EIB) poskytne Slovensku pôžičku vo výške 319,6 milióna eur na spolufinancovanie dopravných projektov, ktoré sú podporované z fondov Európskej únie. Ide o druhú tranžu schváleného balíka úverov vo výške 670 miliónov eur. Novú rámcovú Dohodu o financovaní v pondelok podpísalo Slovensko s EIB.

"Potvrdzuje to, že ministerstvo dopravy čerpá európske financie," konštatoval po podpise dohody minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Viceprezident EIB Vazil Hudák doplnil, že pôžička sa využije na spolufinancovanie projektov podporovaných z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII), a tiež z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).

"Vidíme možnosti využitia tohto financovania predovšetkým na budovanie chýbajúcich úsekov železničnej a cestnej siete pozdĺž európskych koridorov strategickej dopravy a aj na nákup železničných koľajových vozidiel a infraštruktúru budov," vymenoval Hudák. Aj z pohľadu EIB ako banky Európskej únie je podľa jeho slov rozvoj týchto európskych koridorov kľúčový pre celkový rozvoj únie.

Financie by sa mohli podľa ministra Érseka použiť napríklad na spolufinancovanie projektov ako je modernizácia železničnej trate z Bratislavy po štátnu hranicu s Českou republikou, či na modernizáciu železničného uzla Žilina, tiež na obchvat Prešova, alebo na projekt pokračovania električkovej trate v Petržalke, či na nový most cez Dunaj v Komárne.

Na každý z projektov, ktorý financuje Európska únia, musí totiž štát podľa ministerstva dopravy prispieť minimálne 15-percentným podielom zo štátneho rozpočtu. Pri celkovej hodnote projektov na dopravu 4,6 miliardy eur to znamená približne 700 miliónov eur na spolufinancovanie pre projekty určené na roky 2014 až 2020.

V roku 2015 už bola podpísaná rámcová dohoda s EIB na prvú časť úveru na sumu 350 miliónov eur. V pondelok podpísaná dohoda je nová rámcová zmluva na zvyšnú časť úveru v sume 319,6 milióna eur. Ministerstvo dopravy bude úver čerpať podľa potreby, maximálne však v troch finančných prevodoch.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×