Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyhrievanie sedadiel: 3 riešenia pre každého

Vyhrievané sedadlo je príjemné a ohreje sa skôr než celé auto. Ak po tomto komforte túžite, nehádžte flintu do žita. Máte hneď tri možnosti, ako si spríjemniť zimnú jazdu.
11 8 príspevkov 13.12.2018 / Redakcia AUTO BILD

Existuje v týchto chladných dňoch niečo príjemnejšie než sadnúť na vyhriate sedadlo? Prípadne si spríjemniť jazdu vyhrievaným sedadlom, ktoré sa zohreje skôr než celé auto? Nanešťastie, tento typ výbavy možno obvykle získať iba za nemalý príplatok. No i tak existujú tri možnosti, ako získať vytúžené teplo pod zadkom: vyhrievaná podložka, dodatočné zabudovanie vyhrievania alebo výmena celého sedadla.

Ilustračná snímka 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

1. Najrýchlejšia cesta: Vyhrievaný poťah

Rozhodne ide o najlacnejšiu možnosť a zároveň aj o najrýchlejšiu. Na internete alebo v špecializovaných obchodoch možno získať celý rad produktov za rôzne ceny, ktoré sa obvykle odvíjajú od toho, čo podložka resp. poťah dokáže.

Podložky sa napájajú z 12-voltovej zásuvky v zapaľovači, niektoré ponúkajú viacero voliteľných stupňov ohrevu a dokonca sú dostupné aj podložky s masážnymi funkciami. Určite nejde o žiadnu výraznú podložku, na Slovensku sa zväčša pohybujú v rozpätí od 14 do 40 eur. A montáž si tiež nevyžaduje doktorát, zvládne to aj priemerne zručný laik.

Pred kúpou sa ubezpečte, že poťah disponuje dostatočným upevnením, aby sa neposúval a pevne „sedel“ na mieste. Pozor, podložka nesmie zakrývať bočné airbagy! Azda jedinou nevýhodou je fakt, že ani jedna nezíska titul zo súťaže krásy. Počítajte s tým, že budete mať okolo seba nejaké káble, ktoré budete musieť zabezpečiť tak, aby vám nebránili v šoférovaní.


» Poťahy dostupné na Slovensku nájdete v galérii «


2. Cesta kráľov: dodatočná montáž

Ide o oveľa komplikovanejšiu a teda aj nákladnejšiu cestu, nakoľko komponenty je potrebné namontovať priamo do sedadla. Domáci majstri by to teoreticky zvládli aj sami v garáži, laikom zostáva len návšteva servisu. Dôvodom je fakt, že je potrebné stiahnuť originálne poťahy. Ak sú lepené, máte skrátka smolu, nakoľko to zvládne len špecializovaný servis. Ideálny prípad nastane, ak sú poťahy vybavené zipsom.

V zásade platí, že najprv musíte jednotlivé komponenty podľa návodu prispôsobiť a upevniť do sedadla, nasleduje natiahnutie káblov a pripojenie k elektronike vozidla. Veľkú obozretnosť si vyžaduje bočný airbag v prednom sedadle. Vtedy sa nespoliehajte na vlastné sily, ale rozhodne navštívte špecialistu. Pri chybnej manipulácii či pripojení totiž hrozí vystrelenie airbagu a zranenie.

Zima je tu: Takto si na ňu treba nachystať auto

Prvý sneh už zažila väčšina Slovenska. Ak ste sa doteraz vykašľali na prípravu auta na toto obdobie, je najvyšší čas.

V závislosti od modelu a typu vyhrievania sa ceny u nás začínajú zhruba na 45 eurách, smerom nahor obmedzenia nie sú. Pokiaľ sa rozhodnete pre servis, musíte počítať aj s cenou práce. Ak sú poťahy sedadiel lepené, cena sa približne zdvojnásobí.

3. Komfortná alternatíva: výmena celého sedadla

Hoci ide o najdrahšiu cestu, originálne sedadlo má svoje výhody. V prvom rade preto, že bude kompatibilné s elektronikou vozidla a nebude hroziť skrat ani iné podobné nepríjemnosti. Máte možnosť kúpiť aj sedadlo z druhej ruky, ich ceny sa začínajú zhruba na sto eurách. Tu však odporúčame kúpiť ho od prevereného obchodníka s dobrými recenziami. A montáž radšej prenechajte špecialistovi.


Video
Najnovšie články
Košice pripravujú zmeny v parkovacej politike

Roadster disponuje pevnou skladacou strechou a osemvalcom naladeným na 600 koní. Stovku dá rovnako rýchlo ako kupé.

McLaren 600LT Spider stojí štvrť milióna

Jaguar Land Rover ani napriek úsporným opatreniam nedokáže dosiahnuť zisk a zápasí s prepadom predaja. Automobilka sa preto rozhodla zrušiť tisíce pracovných...

Jaguar Land Rover bude v Británii prepúšťať

Odborári v Audi Hungaria vyhlásili štrajkovú pohotovosť po tom, čo odmietli návrh vedenia na zvyšovanie platov a ďalšie bonusy. Vedenie predložilo novú ponuku,...

Zamestnanci Audi Hungaria sú pripravení štrajkovať

Nemecké automobilky pre prípad tvrdého brexitu predpovedajú obrovské straty pracovných miest v Európe aj Británii. Dôsledky však budú katastrofálne nielen...

Nemecké automobilky varujú pred tvrdým brexitom

Modernizácia bavorskej limuzíny prináša obrovské ľadvinky, ktoré sú terčom kritiky. Klebety o konci dvanásťvalcovej verzie sa nepotvrdili.

BMW radu 7: Inovovaný model prichádza

Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×