Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zlé správy pre vodičov? Ceny palív sa zmenia

Vývoj na ropných trhoch, ktorý v posledných týždňoch musel potešiť každého motoristu, sa zrejme končí. Dôvodom je rozhodnutie ropných krajín, ktoré chcú ceny čierneho zlata podporiť.
2 10.12.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy sa pohli mierne nahor v prvom rade vďaka rozhodnutiu OPEC o znížení ťažby. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 61,32 dolára za barel (53,93 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 59,46 dolára za barel (52,35 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, OPEC, Rusko a ďalších 10 krajín na svojom kľúčovom zasadnutí rozhodli o znížení produkcie o 1,2 milióna barelov za deň od 1. januára. Ide o druhé veľké zoškrtanie ťažby od veľkého globálneho prezásobenia ropou. Hoci viacerí analytici tvrdia, že to nemusí stačiť na to, aby sa cena ropy vrátila k rastu, podľa Borosa to bude v strednodobom horizonte dostatočné.

V prvom rade preto, že prognóza X-Trade Brokers pre budúcoročný vývoj na ropnom trhu hovorila o prebytku na úrovni 800-tisíc barelov denne, čo je podstatne menej než ohlásené zníženie ťažby. Druhým dôvodom je fakt, že OPEC v predstihu reaguje na pesimistické prognózy globálneho dopytu po rope a optimistickú predpoveď vývoja ťažby v USA. Naviac Donald Trump môže kedykoľvek odvolať dočasné výnimky na zákaz dovozu iránskej ropy. Keď boli trhy pred dvomi rokmi výrazne prezásobené ropou, OPEC a ostatné krajiny znížili ťažbu o dva milióny barelov denne, čo viedlo k rastu cien ropy.

Benzín a nafta: Čaká nás ešte ďalší pokles cien?

Rozporuplné vyjadrenia popredných producentov ropy a tlak zo strany USA na zvyšovanie ťažby poriadne miešajú emóciami investorov na trhoch. Finančne náročné predvianočné obdobie by tak mohlo priniesť...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v celej EÚ v týždni do 3. decembra klesli, naše čerpacie stanice neboli výnimkou. Benzín u nás zlacnel o 4,1 centu na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a diesel o 4,2 centu na sedemmesačné minimum. Eurové ceny palív v Rotterdame išli tiež nadol. Minulý týždeň klesla tona benzínu o dve eurá a dieselu až o 21 eur. Boros na základe tohto vývoja vidí na nasledujúce dva až tri týždne priestor pre mierny pokles maloobchodných cien o jeden až tri centy, následne by sa však mali vrátiť k súčasnej úrovni.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách oboch druhov palív vyvíjal odlišne. Kým v týždni do 26. novembra sme tankovali benzín o 0,4 centu drahšie, o týždeň neskôr už bol lacnejší o 3,2 centu. Diesel je stále drahší než pred rokom, medziročný rozdiel sa však v priebehu týždňa zmenšil z 9,5 na 5,3 centu.

Maloobchodné ceny palív 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív Zdroj: Dreamstime, EK

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Video
Najnovšie články
Hyundai Ioniq podstúpil plastickú operáciu

Už onedlho sa začnú najrozsiahlejšie dopravné obmedzenia v histórii Bratislavy. Pri riadení dopravy bude uprednostňovaná MHD, primátor Matúš Vallo preto...

Vallo: Vodiči nechajte autá doma, použite MHD

Obchodníci sa neraz predháňajú v ponuke zaujímavých „vychytávok“, ktoré by mali v zime uľahčiť život motoristu. Niektoré môžu byť užitočné, iné z vás len...

Zimné príslušenstvo: Čo sa oplatí a čo určite nie?

Nemecko nastúpilo na cestu rozvoja elektromobility a postupne rozširuje sieť nabíjacích staníc. Zatiaľ najviac ich má Hamburg.

Najviac nabíjačiek v Nemecku má Hamburg

Americký úpravca dal elektrickému SUV široký bodykit z uhlíkových vlákien a kompletne prečalúnil jeho interiér.

T Sportline Model X: Karbón a oranžová

Volkswagen plánuje nástupcu aktuálneho Golfu ukázať už o niekoľko mesiacov, online svet však už jeho podobu pozná. Po starších videách sa teraz na internete...

Dizajn ôsmeho Golfu prezrádzajú nové fotky

Z hľadiska dizajnu neprešlo vozidlo žiadnymi väčšími úpravami, vyhol sa im aj interiér. Pod kapotou sa objavil vylepšený automat i dvojlitrový turbodiesel.

Mondeo: Po facelifte aj hybridné kombi
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×