Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Revolúcia v bezpečnosti: Vonkajšie airbagy áut

Vzduchové vankúše dnes už sú štandardnou súčasťou automobilov. Aj v základnej výbave ponúkajú vozidlá prinajmenšom dva, väčšinou však skôr štyri až šesť. Vývoj airbagov ešte, zdá sa, má kam smerovať. Napríklad na karosériu auta.
2 04.12.2018 / Filip Kadlečík

Písal sa rok 2012, keď Volvo predstavilo vôbec prvý exteriérový airbag. Model V40 ponúkal vzduchový vankúš ukrytý pod kapotou, ktorý sa v prípade kontaktu s chodcom rozprestrel po spodnej časti čelného skla. Spolu s jemne zdvihnutou kapotou sa airbag mal postarať o zmiernenie následkov nehody. Teraz sa však pozornosť obracia opačným smerom.

ZF predstavilo koncept externého airbagu, ktorý má tlmiť bočné nárazy 2 fotografie v galérii ZF predstavilo koncept externého airbagu, ktorý má tlmiť bočné nárazy Zdroj: ZF

Renomovaná firma ZF predstavila svoj koncept, ktorý má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti posádky. Airbag má v prípade bočnej zrážky v priebehu milisekúnd vystreľovať zo spodných prahov automobilu. Prvé testy firmy ukázali, že takéto riešenie by mohlo znížiť počet vážnych zranení pri tomto type kolízie až o 30 %, o rovnaké percento klesne aj poškodenie samotného vozidla.

Nasadenie exteriérového airbagu je podľa slov Michaela Büchsnera, riaditeľa divízie pasívnej bezpečnosti ZF, bližšie, než by sa mohlo zdať. Jeho aplikáciu má umožniť vysoká technologická úroveň vozidiel, ktoré sú v mnohých prípadoch obsypané senzormi či kamerami. Išlo by tak o prvé využitie vzduchového vankúša, ktorý by pri náraze reálne pohlcoval energiu iného automobilu.

Volvo V40 má airbag aj vonku

Volvo ako prvý výrobca na svete uvádza exteriérový airbag, ktorý má chrániť chodcov pri zrážke s vozidlom. Priekopníckym modelom je nové Volvo V40.

Airbag má mať objem prinajmenšom 250 litrov a okolo vozidla by po stranách vytvoril deformačnú zónu s hrúbkou 300 mm. Nemecká firma verí, že práve profil automobilu je pri nehode najzraniteľnejší. Pasažierov pri bočnej zrážke nechráni batožinový či motorový priestor, jej následky na zdraví posádky preto i pri nižších rýchlostiach bývajú vážnejšie.


Video
Najnovšie články
Slabý február hlásia všetky európske automobilky

Koncom mesiaca by malo podľa neoficiálnych zdrojov debutovať SUV-kupé značky Porsche, aktuálne sa objavil jeho náčrt.

Cayenne Coupé: Je toto oficiálna skica?

Príchod elektromobilov a brexit poriadne otriasajú európskym automobilovým trhom. Po Volkswagene je ďalšou obeťou Ford, ktorý na starom kontinente zruší tisíce...

Ford berie červené pero: V Nemecku prepustí tisíce ľudí

Predaj koncernu Volkswagen vo februári klesol. Hlavným dôvodom bolo oslabenie čínskeho trhu.

Február bol slabý nielen pre Škodu, ale aj pre VW

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový...

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Upravené kupé disponuje prepĺňaným osemvalcom, vďaka ktorému má štvrť míle zhltnúť v priebehu 9,7 sekundy.

Corvette Grand Sport: 1 008 koní v praxi

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×