Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lincoln Aviator: Explorer v honosnej forme

Sériová verzia letca sa od štúdie takmer nelíši, čo platí aj pre interiér. Pohon vozidla zabezpečí biturbo šesťvalec na želanie doplnený elektrinou.
27 03.12.2018 / Marek Pokrývka

Na severoamerickom trhu ovládli segment luxusných SUV automobilky spoza mláky, veľkú časť predajného koláča si rozdelila najmä Nemci. Domáce značky sa však nevzdávajú. O priazeň zákazníkov začal v ostatnom čase intenzívne bojovať napríklad Lincoln, ktorý uviedol obrovský Navigatorpodstatne menší Nautilus (omladený typ MKC). K nim sa teraz pridáva Aviator.

Na ceste do výroby sa Lincoln Aviator zmenil minimálne 27 fotografií v galérii Na ceste do výroby sa Lincoln Aviator zmenil minimálne Zdroj: Lincoln

Vozidlo pokrstené anglickým výrazom pre letca predávala firma v rokoch 2002 až 2005, pričom šlo v podstate o Ford Explorer v honosnej forme. Aktuálne sa scenár opakuje. Opäť je použitá technika produktu materskej firmy, Lincoln má však vlastný interiér i dizajn karosérie. Jej vzhľad naznačil na autosalóne v New Yorku koncept. Teraz poznáme sériovku, debutovala v Los Angeles.

Z vizuálneho hľadiska prešiel Aviator minimálnymi zásahmi. Finálny exemplár má oproti štúdii mierne odlišnú výplň masky chladiča, drobné úpravy sa nevyhli ani prednému nárazníku, spätným zrkadlám či kľučkám. Šlo o očakávané dotyky. No valná časť exteriéru je zachovaná a dobre tak prezentuje súčasný dizajnový jazyk Lincoln. SUV nemožno uprieť dávku elegancie.

Interiér amerického SUV obsahuje tri rady sedadiel 27 fotografií v galérii Interiér amerického SUV obsahuje tri rady sedadiel Zdroj: Lincoln

Kabína letca prešla obdobne malým počtom zmien, už štúdia bola evidentne pripravená na sériovú výrobu. Zásahy sa týkali len drobností ako sú pochrómované linky na výduchoch klimatizácie. Digitálny prístrojový panel je na svojom mieste, rovnako ako veľký displej dominujúci palubnej doske či plávajúca centrálna konzola. Tá susedí s kvartetom tlačidiel ovládajúcich prevodovku.

Na oficiálnych fotografiách pôsobí interiér vybavený tromi radmi sedadiel pomerne luxusne, jeho vnútorné povrchy pozostávajú z množstva kože, zaujímavých dekoratívnych obkladov i kvalitne vyzerajúcich plastov. Z hľadiska vybavenia by nemal sklamať. Okrem množstva dobre známych prvkov disponuje aj odomykaním pomocou smartfónu či kamerou snímajúcou povrch cesty, podľa ktorej môžu svoju činnosť upravovať adaptívne tlmiče.

Letec bude disponovať šesťvalcom s výkonom 400 koní 27 fotografií v galérii Letec bude disponovať šesťvalcom s výkonom 400 koní Zdroj: Lincoln

Aviator má štandardne poháňané zadné kolesá, za príplatok Lincoln ponúkne aj variant so systémom 4x4. Ten sa nepochybne zíde. Pod kapotou SUV sa totiž objaví dvakrát prepĺňaný šesťvalec s objemom tri litre, ktorý dosiahne najvyšší výkon 294 kW (400 k) a krútiaci moment 545 Nm. Spriahnutý bude s desaťstupňovým automatom.

Ako už naznačil koncept, ponuka bude obsahovať aj plug-in hybrid. Ten podľa všetkého skombinuje trojlitrový agregát s elektromotorom. Systém má produkovať hodnoty 331 kW (450 k) a 815 Nm, ďalšie detaily o ňom nepoznáme. Tajomstvom sú nateraz aj ceny vozidla.


Video
Najnovšie články
Nočná mora: Porucha kľukového hriadeľa

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut

Vlajková loď americkej značky prešla drobným omladením a dostala športovo štylizovaný variant, ktorý sme si skúsili s naftovým motorom.

Test Grand Cherokee S: Hra na športovca

Slovensko dostane od Európskej investičnej banky úver vo výške niekoľkých stoviek miliónov eur na dopravné projekty.

Slovensko dostane úver na dopravné projekty

Slovenská vláda vydala nariadenie, ktorým sa zvyšujú sadzby mýta pre nákladné vozidlá. Dôvodom je tak ako po minulé roky úprava podľa vývoja inflácie.

Mýto pre nákladné vozidlá sa zvýši

Prednú časť finálnej japonskej novinky nachytali v prívese bez krycej plachty, potvrdzuje značnú vernosť tvarom päťročnej štúdie.

Toyota Supra ukázala svoju tvár predčasne

Bavor má decentne upravený zovňajšok, interiér s retro čalúnením a radový šesťvalec s výkonom 321 koní z modernejšieho modelu.

Vilner sa popýšil krásnym BMW M3 E30
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×