Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lincoln Aviator: Explorer v honosnej forme

Sériová verzia letca sa od štúdie takmer nelíši, čo platí aj pre interiér. Pohon vozidla zabezpečí biturbo šesťvalec na želanie doplnený elektrinou.
27 03.12.2018 / Marek Pokrývka

Na severoamerickom trhu ovládli segment luxusných SUV automobilky spoza mláky, veľkú časť predajného koláča si rozdelila najmä Nemci. Domáce značky sa však nevzdávajú. O priazeň zákazníkov začal v ostatnom čase intenzívne bojovať napríklad Lincoln, ktorý uviedol obrovský Navigatorpodstatne menší Nautilus (omladený typ MKC). K nim sa teraz pridáva Aviator.

Na ceste do výroby sa Lincoln Aviator zmenil minimálne 27 fotografií v galérii Na ceste do výroby sa Lincoln Aviator zmenil minimálne Zdroj: Lincoln

Vozidlo pokrstené anglickým výrazom pre letca predávala firma v rokoch 2002 až 2005, pričom šlo v podstate o Ford Explorer v honosnej forme. Aktuálne sa scenár opakuje. Opäť je použitá technika produktu materskej firmy, Lincoln má však vlastný interiér i dizajn karosérie. Jej vzhľad naznačil na autosalóne v New Yorku koncept. Teraz poznáme sériovku, debutovala v Los Angeles.

Z vizuálneho hľadiska prešiel Aviator minimálnymi zásahmi. Finálny exemplár má oproti štúdii mierne odlišnú výplň masky chladiča, drobné úpravy sa nevyhli ani prednému nárazníku, spätným zrkadlám či kľučkám. Šlo o očakávané dotyky. No valná časť exteriéru je zachovaná a dobre tak prezentuje súčasný dizajnový jazyk Lincoln. SUV nemožno uprieť dávku elegancie.

Interiér amerického SUV obsahuje tri rady sedadiel 27 fotografií v galérii Interiér amerického SUV obsahuje tri rady sedadiel Zdroj: Lincoln

Kabína letca prešla obdobne malým počtom zmien, už štúdia bola evidentne pripravená na sériovú výrobu. Zásahy sa týkali len drobností ako sú pochrómované linky na výduchoch klimatizácie. Digitálny prístrojový panel je na svojom mieste, rovnako ako veľký displej dominujúci palubnej doske či plávajúca centrálna konzola. Tá susedí s kvartetom tlačidiel ovládajúcich prevodovku.

Na oficiálnych fotografiách pôsobí interiér vybavený tromi radmi sedadiel pomerne luxusne, jeho vnútorné povrchy pozostávajú z množstva kože, zaujímavých dekoratívnych obkladov i kvalitne vyzerajúcich plastov. Z hľadiska vybavenia by nemal sklamať. Okrem množstva dobre známych prvkov disponuje aj odomykaním pomocou smartfónu či kamerou snímajúcou povrch cesty, podľa ktorej môžu svoju činnosť upravovať adaptívne tlmiče.

Letec bude disponovať šesťvalcom s výkonom 400 koní 27 fotografií v galérii Letec bude disponovať šesťvalcom s výkonom 400 koní Zdroj: Lincoln

Aviator má štandardne poháňané zadné kolesá, za príplatok Lincoln ponúkne aj variant so systémom 4x4. Ten sa nepochybne zíde. Pod kapotou SUV sa totiž objaví dvakrát prepĺňaný šesťvalec s objemom tri litre, ktorý dosiahne najvyšší výkon 294 kW (400 k) a krútiaci moment 545 Nm. Spriahnutý bude s desaťstupňovým automatom.

Ako už naznačil koncept, ponuka bude obsahovať aj plug-in hybrid. Ten podľa všetkého skombinuje trojlitrový agregát s elektromotorom. Systém má produkovať hodnoty 331 kW (450 k) a 815 Nm, ďalšie detaily o ňom nepoznáme. Tajomstvom sú nateraz aj ceny vozidla.


Video
Najnovšie články
Slabý február hlásia všetky európske automobilky

Koncom mesiaca by malo podľa neoficiálnych zdrojov debutovať SUV-kupé značky Porsche, aktuálne sa objavil jeho náčrt.

Cayenne Coupé: Je toto oficiálna skica?

Príchod elektromobilov a brexit poriadne otriasajú európskym automobilovým trhom. Po Volkswagene je ďalšou obeťou Ford, ktorý na starom kontinente zruší tisíce...

Ford berie červené pero: V Nemecku prepustí tisíce ľudí

Predaj koncernu Volkswagen vo februári klesol. Hlavným dôvodom bolo oslabenie čínskeho trhu.

Február bol slabý nielen pre Škodu, ale aj pre VW

Ak si bývalý šéf Volkswagenu Martin Winterkorn myslel, že dieselgate sa už pre neho skončil, mýlil sa. Spolu s koncernom aj on osobne čelí žalobu pre burzový...

Burzový dozor v USA žaluje VW a Martina Winterkorna

Upravené kupé disponuje prepĺňaným osemvalcom, vďaka ktorému má štvrť míle zhltnúť v priebehu 9,7 sekundy.

Corvette Grand Sport: 1 008 koní v praxi

Kupé mixujúce retro rysy s modernými riešeniami technicky vychádza z Lamborghini, oproti nemu však stojí takmer trojnásobok.

Ares Panther: De Tomaso pre 21. storočie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×