Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lincoln Aviator: Explorer v honosnej forme

Sériová verzia letca sa od štúdie takmer nelíši, čo platí aj pre interiér. Pohon vozidla zabezpečí biturbo šesťvalec na želanie doplnený elektrinou.
27 03.12.2018 / Marek Pokrývka

Na severoamerickom trhu ovládli segment luxusných SUV automobilky spoza mláky, veľkú časť predajného koláča si rozdelila najmä Nemci. Domáce značky sa však nevzdávajú. O priazeň zákazníkov začal v ostatnom čase intenzívne bojovať napríklad Lincoln, ktorý uviedol obrovský Navigatorpodstatne menší Nautilus (omladený typ MKC). K nim sa teraz pridáva Aviator.

Na ceste do výroby sa Lincoln Aviator zmenil minimálne 27 fotografií v galérii Na ceste do výroby sa Lincoln Aviator zmenil minimálne Zdroj: Lincoln

Vozidlo pokrstené anglickým výrazom pre letca predávala firma v rokoch 2002 až 2005, pričom šlo v podstate o Ford Explorer v honosnej forme. Aktuálne sa scenár opakuje. Opäť je použitá technika produktu materskej firmy, Lincoln má však vlastný interiér i dizajn karosérie. Jej vzhľad naznačil na autosalóne v New Yorku koncept. Teraz poznáme sériovku, debutovala v Los Angeles.

Z vizuálneho hľadiska prešiel Aviator minimálnymi zásahmi. Finálny exemplár má oproti štúdii mierne odlišnú výplň masky chladiča, drobné úpravy sa nevyhli ani prednému nárazníku, spätným zrkadlám či kľučkám. Šlo o očakávané dotyky. No valná časť exteriéru je zachovaná a dobre tak prezentuje súčasný dizajnový jazyk Lincoln. SUV nemožno uprieť dávku elegancie.

Interiér amerického SUV obsahuje tri rady sedadiel 27 fotografií v galérii Interiér amerického SUV obsahuje tri rady sedadiel Zdroj: Lincoln

Kabína letca prešla obdobne malým počtom zmien, už štúdia bola evidentne pripravená na sériovú výrobu. Zásahy sa týkali len drobností ako sú pochrómované linky na výduchoch klimatizácie. Digitálny prístrojový panel je na svojom mieste, rovnako ako veľký displej dominujúci palubnej doske či plávajúca centrálna konzola. Tá susedí s kvartetom tlačidiel ovládajúcich prevodovku.

Na oficiálnych fotografiách pôsobí interiér vybavený tromi radmi sedadiel pomerne luxusne, jeho vnútorné povrchy pozostávajú z množstva kože, zaujímavých dekoratívnych obkladov i kvalitne vyzerajúcich plastov. Z hľadiska vybavenia by nemal sklamať. Okrem množstva dobre známych prvkov disponuje aj odomykaním pomocou smartfónu či kamerou snímajúcou povrch cesty, podľa ktorej môžu svoju činnosť upravovať adaptívne tlmiče.

Letec bude disponovať šesťvalcom s výkonom 400 koní 27 fotografií v galérii Letec bude disponovať šesťvalcom s výkonom 400 koní Zdroj: Lincoln

Aviator má štandardne poháňané zadné kolesá, za príplatok Lincoln ponúkne aj variant so systémom 4x4. Ten sa nepochybne zíde. Pod kapotou SUV sa totiž objaví dvakrát prepĺňaný šesťvalec s objemom tri litre, ktorý dosiahne najvyšší výkon 294 kW (400 k) a krútiaci moment 545 Nm. Spriahnutý bude s desaťstupňovým automatom.

Ako už naznačil koncept, ponuka bude obsahovať aj plug-in hybrid. Ten podľa všetkého skombinuje trojlitrový agregát s elektromotorom. Systém má produkovať hodnoty 331 kW (450 k) a 815 Nm, ďalšie detaily o ňom nepoznáme. Tajomstvom sú nateraz aj ceny vozidla.


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×