Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zima je tu: Takto si na ňu treba nachystať auto

Prvý sneh už zažila väčšina Slovenska. Ak ste sa doteraz vykašľali na prípravu auta na toto obdobie, je najvyšší čas.
2 1 príspevok 03.12.2018 / Soňa Zverková

Doteraz akoby zima váhala, či navštívi naše končiny alebo si dá ešte prestávku. Lenže prvý sneh už zažili takmer všetky oblasti Slovenska a hoci nás ešte čaká oteplenie, bude len dočasné. Zima je obdobie, ktoré je náročné nielen pre ľudí, ale aj pre vozidlá. A minimálne v prípade auta si vyžaduje prípravu.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

1. Pneumatiky

Prvoradou starosťou každého motoristu by mala byť výmena letných pneumatík za zimné. Dúfame, že väčšina vodičov tak urobila v predstihu. Týka sa to najmä tých, ktorí žijú v horských oblastiach alebo plánujú dovolenku v zahraničí, napríklad, v Alpách. V týchto oblastiach celoročné pneumatiky nemusia na zvládnutie bezpečnej jazdy stačiť.

Zimné pneumatiky sú pre bezpečnosť a zachovanie ľudského života nepostrádateľné. Dôležitá je preto nielen hĺbka dezénu, ale aj správne nahustenie a vek pneumatiky. Gumové zmesi totiž časom starnú a plášť stráca svoje dôležité vlastnosti.

Zimné pneumatiky: Ako kúpiť najlepšie a ušetriť?

Sezóna prezúvania pneumatík vrcholí a motoristi by pri kúpe nových plášťov mali zvážiť, aký rozmer je na zimu najvhodnejší. Jazdné vlastnosti ovplyvňuje totiž aj šírka pneumatiky.
2. Prevádzkové kvapaliny

Druhou dôležitou kategóriou, na ktorú je potrebné pred zimou myslieť, sú prevádzkové kvapaliny, najmä chladiace médium a zmes do ostrekovačov. Pri čoraz daždivejšom období sa letná zmes v ostrekovači minie rýchlo a odporúčame ju čo najskôr nahradiť zimným variantom.

Odporúčame nikdy nenechať klesnúť množstvo ostrekovacej zmesi pod určitú hranicu, nakoľko hrozí upchanie trysiek a dokonca aj zamrznutie motorčeka. Ak sa vám to predsa stane, nerobte paniku, ak chvíľu budete bez ostrekovania. Obvykle sa zmes po niekoľkých pokusoch opäť natiahne do systému.

Pravidlá a omyly: Ako a kedy treba meniť olej?

Výrobcovia áut neraz propagujú dlhé intervaly výmeny oleja, niekedy až 30 000 km. Reálny interval je však oveľa kratší a do veľkej miery závisí aj od spôsobu, akým sa vozidlo používa. Poradíme vám,...

Nepodceňujte ani dostatok resp. vlastnosti chladiacej zmesi motora, ktorá by mala vydržať teploty aspoň -25°C. Je potrebné čo najskôr nechať to skontrolovať v servise. Hoci v súčasnosti výrobcovia dodávajú vozidlá so zmesou, ktorá odoláva výrazne nízkym teplotám, časom sa jej vlastnosti strácajú.

3. Podvozok

Mnohé servisy, zväčša tie značkové, práve na jeseň ponúkajú motoristom zaujímavé akcie. Za výhodné ceny skontrolujú všetko, čo je podstatné v rámci prípravy na zimu. Pokiaľ akcia neobsahuje podvozok, odporúčame požiadať servis aj o kontrolu celkového stavu podvozku, predovšetkým bŕzd a geometrie.

4. Batéria

Väčšina novších vozidiel už používa bezúdržbovú batériu, v každom prípade odporúčame využiť návštevu servisu aj na kontrolu jej stavu a nabitia. Akonáhle pri nižších teplotách zistíte, že motor horšie štartuje, je lepšie batériu nabiť. Pokiaľ ide o batériu staršieho dátumu výroby, dlhšia jazda jej už nemusí pomôcť alebo len krátkodobo. V zime je rozhodne lepšie z času na čas absolvovať dlhšiu jazdu, nakoľko nízke teploty a časté štartovanie jej veľmi nesvedčia.

Pozor, takto vášmu autu môže škodiť zima a mráz

Zima a s ňou súvisiace nízke teploty dávajú vozidlám zabrať. Niektoré komponenty sú však citlivejšie ako iné. Dajú sa reálne chrániť a ako to treba robiť správne?
5. Stierače

S príchodom sychravého počasia nadobúdajú stierače čoraz väčší význam. Letné horúčavy gume neveľmi svedčia a pred zimou mnohí vodiči zisťujú, že im na skle zostávajú šmuhy. Investícia do nových gumičiek je príliš zanedbateľná v porovnaní s dôležitosťou dobrého výhľadu. V súčasnosti je na trhu dostupných množstvo prípravkov na ochranu gumičiek stieračov. Nemožno od nich očakávať zázraky, ale pri pravidelnom používaní dokážu predĺžiť ich životnosť.

Aby ste vždy dobre videli: Nezabúdajte na stierače

Na stierače si mnohí vodiči spomenú, až keď im na skle pristanú prvé kvapky. Nenáročnou pravidelnou starostlivosťou však môžu výrazne predĺžiť ich životnosť.

Malá rada na záver: ak stierače primrznú k oknu, rozhodne sa ich nesnažte odtrhnúť. Radšej poriadne očistite sklo ručne a počkajte, kým sa sami neuvoľnia. Dobrým pomocníkom sú tekuté rozmrazovače okien. Nastriekajte pod stierače a kým očistíte zvyšok čelného skla, stierače sa z ľadu uvoľnia.

6. Starostlivosť o zámok a tesnenia

Postrachom pre majiteľov vozidiel bez diaľkového ovládania sú zamrznuté kľúčové dierky. V tomto prípade môže pomôcť, napríklad, chemický rozmrazovač. Pozor, dôležité je nenechávať ho v aute, ale mať ho pri sebe. Medzi najpopulárnejšie ľudové triky patrí nahrievanie kľúča zapaľovačom, buďte však obozretní, aby ste nepoškodili plastovú časť. Vyvarujte sa experimentov s horúcou vodou, ktoré môžu skončiť ešte väčšou katastrofou.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

V bezpečí nie sú ani majitelia vozidiel s diaľkovým resp. bezkľúčovým ovládaním. V prístupe do auta vám nemusí zabrániť zamrznutá kľúčová dierka, ale mechanizmus zámku. V tomto prípade sa pokúste dostať inak, nakoľko nemusí byť zákonite zamrznutý mechanizmus iných dverí. Lezenie cez kufor je určite lepším riešením než čakanie jari. Po naštartovaní a zohriatí interiéru by sa mali zámky rozmraziť.

Tretím rizikom sú primrznuté gumové tesnenia dverí. Obvykle ich síce môžete otvoriť šklbnutím za kľučku, tu však hrozí riziko poškodenia tesnení. Opäť sa oplatí obísť auto a zistiť, či sa krutý mráz nad niektorými z dverí nezľutoval.

Vždy platí, že najlepším prostriedkom je prevencia. Do kľúčových dierok stačí nastriekať silikónový sprej, špecialisti odporúčajú následne aplikovať aj grafitový prášok. Mechanizmus zámkov treba preventívne kontrolovať a premazávať. Opäť poslúži silikónový sprej. Na ošetrenie gumových tesnení okolo dverí existujú špeciálne prípravky, no neuškodí im ani spomínaný silikónový sprej a handrička. Tenká vrstva bude odpudzovať počas zimnej sezóny vlhkosť a výrazne zníži riziko primrznutia.

7. Výbava na zimu

Hoci zákon nepredpisuje povinnú výbavu špeciálne pre zimu, je vhodné skontrolovať zásoby. V aute by jednoznačne mala byť škrabka na sklo a metlička na očistenie auta od snehu. Ak sa chystáte na cestu do Álp, v niektorých lokalitách sú povinné snehové reťaze. Nezabudnite ich pribaliť do kufra, inak vám môže tamojšia polícia zakázať ďalšiu jazdu.

Auto nechce štartovať: Správny postup a omyly

Štartovacie káble by mali patriť do zimnej výbavy každého automobilu. Ich použitie je celkom jednoduché, pri zanedbaní pravidiel však hrozí nebezpečenstvo výbuchu. Pozrite sa, ako ich správne zapojiť.

V extrémnych výkyvoch počasia posledných rokov sa môže stať, že na vaše auto cez celú zimu sotva padne pár vločiek, ale rovnako aj to, že ho budete musieť hľadať pod závejom. Hlavne v horách. Pre takýto prípad je vhodné nosiť so sebou plastovú lopatu, ktorej hrana nepoškodí lak auta pri náhodnom dotyku. Ak ju máte v kufri, odporúčame pred dobíjaním sa do auta obliecť si vode odolné rukavice.

Za určitých okolností môžete uviaznuť v nekonečnej kolóne, preto je vhodné pribaliť do batožinového priestoru teplú deku. Pokiaľ máte staršiu alebo slabšiu batériu, môžete mať problém v zime naštartovať aj bez snehovej kalamity. Štartovacie káble alebo káblov s vlastným zdrojom, tzv. boosterov, sa môže naozaj oplatiť.


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×