Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemci preveria spôsob merania oxidov dusíka

Kritici v Nemecku tvrdia, že spôsoby merania koncentrácie oxidov dusíka nie sú správne. Tamojšie ministerstvo životného prostredia sa preto rozhodlo preveriť správnosť umiestnenia meračov.
03.12.2018 / TASR

V sporoch týkajúcich sa znečistenia ovzdušia a zákazov vjazdu dieselov do miest chce nechať nemecké ministerstvo životného prostredia preveriť miesta, kde sú umiestnené merače oxidov dusíka. Podľa štátneho tajomníka Floriana Pronolda naplánovalo celonárodné posúdenie týchto lokalít organizáciou TÜV, náklady uhradí ministerstvo.

Pronold uviedol, že niekoľko mesiacov sa šíri propaganda, podľa ktorej sú nemecké údaje o emisiách postavené na nesprávne umiestnených meračoch. To je podľa jeho slov zbytočná debata, ktorá vyvoláva nedôveru. Tomu sa chce ministerstvo postaviť s pomocou jasných faktov, previerky však potrvajú niekoľko mesiacov.

Umiestnenie meračov stanovuje európska smernica, ktorá však umožňuje určité tolerancie. Napríklad, "minimálne 25 metrov od okraja rušných križovatiek a najviac 10 metrov od okraja vozovky" alebo "vo výške medzi 1,5 metra (zóna dýchania) a 4 metre nad zemou".

Kancelárka Angela Merkelová sa má v pondelok (3.12.) stretnúť so zástupcami obcí, aby rokovali o dva roky fungujúcom programe pod názvom "Program okamžitého zlepšenia ovzdušia" a o ostatných otázkach o emisiách dieselových vozidiel.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×