Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemci preveria spôsob merania oxidov dusíka

Kritici v Nemecku tvrdia, že spôsoby merania koncentrácie oxidov dusíka nie sú správne. Tamojšie ministerstvo životného prostredia sa preto rozhodlo preveriť správnosť umiestnenia meračov.
03.12.2018 / TASR

V sporoch týkajúcich sa znečistenia ovzdušia a zákazov vjazdu dieselov do miest chce nechať nemecké ministerstvo životného prostredia preveriť miesta, kde sú umiestnené merače oxidov dusíka. Podľa štátneho tajomníka Floriana Pronolda naplánovalo celonárodné posúdenie týchto lokalít organizáciou TÜV, náklady uhradí ministerstvo.

Pronold uviedol, že niekoľko mesiacov sa šíri propaganda, podľa ktorej sú nemecké údaje o emisiách postavené na nesprávne umiestnených meračoch. To je podľa jeho slov zbytočná debata, ktorá vyvoláva nedôveru. Tomu sa chce ministerstvo postaviť s pomocou jasných faktov, previerky však potrvajú niekoľko mesiacov.

Umiestnenie meračov stanovuje európska smernica, ktorá však umožňuje určité tolerancie. Napríklad, "minimálne 25 metrov od okraja rušných križovatiek a najviac 10 metrov od okraja vozovky" alebo "vo výške medzi 1,5 metra (zóna dýchania) a 4 metre nad zemou".

Kancelárka Angela Merkelová sa má v pondelok (3.12.) stretnúť so zástupcami obcí, aby rokovali o dva roky fungujúcom programe pod názvom "Program okamžitého zlepšenia ovzdušia" a o ostatných otázkach o emisiách dieselových vozidiel.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×