Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dieselgate neovplyvnil preferencie Slovákov

Emisná aféra Volkswagenu prakticky neovplyvnila náš trh ojazdených vozidiel, ktorému stále dominujú diesely. Najlacnejšie možno kúpiť jazdenku na východe, najdrahšie aj najzachovalejšie v Bratislave.
3 príspevky 03.12.2018 / TASR

Aféra dieselgate či zákaz vjazdu vozidiel so staršími naftovými motormi do niektorých miest v tomto roku zatiaľ neovplyvnili ponuku. Vo všetkých krajoch stále prevažujú autá na naftový pohon. Vyplýva to z tohtoročných výsledkov kontinuálneho sledovania trhu ojazdených vozidiel, ktorý realizuje AAA AUTO. 

Najviac vozidiel s týmto pohonom ponúkajú predávajúci v Banskobystrickom kraji, tvoria až 72 percent inzerátov. Naopak najmenej v Bratislavskom kraji (64 percent), kde inzerujúci ponúkajú najviac vozidiel s benzínovými motormi. Najmenej vozidiel na benzín je v ponuke Žilinského kraja.

Na alternatívne pohony si slovenskí motoristi ešte stále poriadne nezvykli. Tvoria iba pár percent z ponúkaných vozidiel, pričom im dominuje LPG pohon. Najviac vozidiel s alternatívnym pohonom si môžu motoristi zaobstarať v Žilinskom kraji, kde tvorili 4,1 percenta ponuky. Naopak najmenší výber bol v Trnavskom kraji.

Najzachovalejšie jazdené autá ponúkajú v tomto roku ľudia v Bratislavskom kraji. Ponuke tu dominujú vozidlá s najnižším vekom a aj počtom najazdených kilometrov spomedzi všetkých krajov. Tomu však zodpovedá aj najčastejšie inzerovaná cena, ktorá je v tomto kraji najvyššia. Naopak, najstaršie autá, s najvyšším počtom najazdených kilometrov prevažujú v ponuke v Trenčianskom kraji, no nie sú najlacnejšie.

Za najnižšie ceny sa "jazdenky" inzerujú v Košickom kraji. Keď sa pozrieme na celoslovenský priemer za celý tento rok, najčastejšie inzerovaná cena je na úrovni 5 200 eur. Bratislavský kraj dlhodobo vyčnieva nad ostatné časti Slovenska vo výške priemerných zárobkov, čo sa samozrejme odzrkadľuje aj v možnostiach ľudí zaobstarávať si drahšie a zachovalejšie jazdenky.

"Tomuto tiež zodpovedá ponuka ojazdených vozidiel v kraji. V porovnaní s ostatnými krajmi tu majú inzerované jazdenky najnižší počet najazdených kilometrov - 161 600, tiež najnižší vek – šesť rokov a sedem mesiacov," komentuje prieskum generálna riaditeľka siete autocentier Karolína Topolová.

Podľa nej predávajúci v tomto kraji zároveň ponúkajú najmenej „rizikových“ vozidiel, a to "jazdenky" z dovozu či ponúkané občanmi – súkromnými osobami. "Jazdenky" z dovozu tvoria iba 22,4 percenta z celkovej ponuky v kraji a vozidlá, ktoré ponúkajú občania – súkromné osoby predstavujú 44,7 percenta. Naopak, najvyšší vek (11 rokov) a kilometrový nájazd (206 000 km) majú vozidlá v Trenčianskom kraji.

Pri pohľade na údaje za doterajšie obdobie tohto roka, obyvatelia všetkých slovenských krajov majú veľmi podobné preferencie pri výbere a ponuke modelov vozidiel. Najinzerovanejšou "jazdenkou" je v osmičke krajov Škoda Octavia, na druhej priečke sa umiestňuje Škoda Fabia. Výnimkou je iba Žilinský kraj s Volkswagenom Passat a Trenčiansky kraj s Volkswagenom Golf na druhom mieste.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×