Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svetovou jednotkou je opäť Toyota

Analýza Ernst & Young o situácii automobilovej branže nie je veľmi pozitívna. Globálny predaj klesol prvýkrát od roka 2009 a svetovou jednotkou sa opäť stala Toyota.
01.12.2018 / TASR

Vysoké ceny materiálov, investície do elektromobility a zvyšovanie ciel stlačili ziskové rozpätia automobiliek po celom svete na najnižšiu úroveň od finančnej krízy.

Podľa analýzy poradenskej firmy EY klesol globálny predaj áut v 3. kvartáli prvýkrát od roku 2009 o 3,7 percenta na 18,4 milióna vozidiel. Prevádzkový zisk automobiliek pred úrokmi a zdanením (EBIT) za tri mesiace od júna do septembra padol o 3,3 percenta na 19,3 miliardy eur.

Najväčším výrobcov áut sa z pohľadu predaja opäť stala Toyota, keď jej odbyt stúpol o dve percentá na 2,68 milióna áut. Dvojkou bol v 3. kvartáli Volkswagen (2,4 milióna) a trojkou General Motors (1,98 milióna). Vďaka oslabeniu jenu, čo zlacnilo japonský export v zahraničí, dokázala Toyota aj výraznejšie v porovnaní s konkurenciou zvýšiť prevádzkový zisk, konkrétne o 10,9 percenta.

Odbyt nemeckých automobiliek v 3. štvrťroku klesol o 2,7 percenta a ich prevádzkový zisk sa znížil až o 7,6 percenta na 6,9 miliardy eur. Situácia nemeckých automobiliek je podľa EY v súčasnosti komplikovaná. Nielenže sa ešte stále vyrovnávajú s dôsledkami dieselovej krízy, ktorá ich už stála viac než 30 miliárd eur, ale negatívny vplyv výmenných kurzov výrazne znížil ich tržby aj zisky, uviedol partner EY Peter Fuss. Ďalším nepriaznivým faktorom sú obchodné spory medzi USA a Čínou.

Automobilový sektor si podľa Fussa musí zvyknúť na nižšie marže, než aké zaznamenával počas predchádzajúceho boomu. Dôvodom sú vysoké investície do digitálnych služieb, elektromobility a autonómneho riadenia.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×