Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svetovou jednotkou je opäť Toyota

Analýza Ernst & Young o situácii automobilovej branže nie je veľmi pozitívna. Globálny predaj klesol prvýkrát od roka 2009 a svetovou jednotkou sa opäť stala Toyota.
01.12.2018 / TASR

Vysoké ceny materiálov, investície do elektromobility a zvyšovanie ciel stlačili ziskové rozpätia automobiliek po celom svete na najnižšiu úroveň od finančnej krízy.

Podľa analýzy poradenskej firmy EY klesol globálny predaj áut v 3. kvartáli prvýkrát od roku 2009 o 3,7 percenta na 18,4 milióna vozidiel. Prevádzkový zisk automobiliek pred úrokmi a zdanením (EBIT) za tri mesiace od júna do septembra padol o 3,3 percenta na 19,3 miliardy eur.

Najväčším výrobcov áut sa z pohľadu predaja opäť stala Toyota, keď jej odbyt stúpol o dve percentá na 2,68 milióna áut. Dvojkou bol v 3. kvartáli Volkswagen (2,4 milióna) a trojkou General Motors (1,98 milióna). Vďaka oslabeniu jenu, čo zlacnilo japonský export v zahraničí, dokázala Toyota aj výraznejšie v porovnaní s konkurenciou zvýšiť prevádzkový zisk, konkrétne o 10,9 percenta.

Odbyt nemeckých automobiliek v 3. štvrťroku klesol o 2,7 percenta a ich prevádzkový zisk sa znížil až o 7,6 percenta na 6,9 miliardy eur. Situácia nemeckých automobiliek je podľa EY v súčasnosti komplikovaná. Nielenže sa ešte stále vyrovnávajú s dôsledkami dieselovej krízy, ktorá ich už stála viac než 30 miliárd eur, ale negatívny vplyv výmenných kurzov výrazne znížil ich tržby aj zisky, uviedol partner EY Peter Fuss. Ďalším nepriaznivým faktorom sú obchodné spory medzi USA a Čínou.

Automobilový sektor si podľa Fussa musí zvyknúť na nižšie marže, než aké zaznamenával počas predchádzajúceho boomu. Dôvodom sú vysoké investície do digitálnych služieb, elektromobility a autonómneho riadenia.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×