Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hlavy štátov budú rokovať o aliancii Renault-Nissan

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce využiť samit lídrov skupiny G20, aby mohol s japonským premiérom Šinzóm Abem prediskutovať budúcnosť aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi.
01.12.2018 / TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na okraj samitu lídrov skupiny G20 (20 najväčších ekonomík sveta) stretne s japonským premiérom Šinzóm Abem. Budú diskutovať o budúcnosti aliancie Renault - Nissan - Mitsubishi v snahe utlmiť spor o vyváženie moci medzi partnerskými firmami.

Aliancia čelí najväčšej skúške vo svojej 19-ročnej existencii po zatknutí svojho šéfa Carlosa Ghosna, ktorého následne obe japonské automobilky odvolali z funkcie predsedu ich predstavenstva.

Japonské úrady v piatok schválili predĺženie zadržania Ghosna o 10 dní. Čelí obvineniam, že vo výkazoch pre japonské úrady podhodnocoval svoje príjmy a využíval firemné peniaze na súkromné účely. Prokurátori v Tokiu musia proti nemu podať žalobu do 10. decembra alebo ho potom zatknúť pre podozrenie z nových trestných činov.

Ghosnovo zadržanie v Tokiu zanechalo francúzsko-japonskú automobilovú alianciu bez vodcu a hlavného partnera francúzskej vlády, ktorá vlastní 15 percent v Renaulte a chce zachovať súčasnú kapitálovú štruktúru aliancie. Automobilka Renault ovláda spoločnosť Nissan prostredníctvom svojho podielu vo výške 43,4 percenta, zatiaľ čo Nissan má vo francúzskom partnerovi len 15 percent podiel.

Všetky tri spoločnosti vo štvrtok (29.11.) po tom, ako sa ich vedúci predstavitelia stretli v Amsterdame, prvýkrát od zatknutia Ghosna, "dôrazne zopakovali", že sú aj naďalej odhodlané alianciu podporovať. O revízii kapitálovej štruktúry sa však na stretnutí neprerokovalo, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mitsubishi Osamu Masuko.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×