Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hlavy štátov budú rokovať o aliancii Renault-Nissan

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce využiť samit lídrov skupiny G20, aby mohol s japonským premiérom Šinzóm Abem prediskutovať budúcnosť aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi.
01.12.2018 / TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na okraj samitu lídrov skupiny G20 (20 najväčších ekonomík sveta) stretne s japonským premiérom Šinzóm Abem. Budú diskutovať o budúcnosti aliancie Renault - Nissan - Mitsubishi v snahe utlmiť spor o vyváženie moci medzi partnerskými firmami.

Aliancia čelí najväčšej skúške vo svojej 19-ročnej existencii po zatknutí svojho šéfa Carlosa Ghosna, ktorého následne obe japonské automobilky odvolali z funkcie predsedu ich predstavenstva.

Japonské úrady v piatok schválili predĺženie zadržania Ghosna o 10 dní. Čelí obvineniam, že vo výkazoch pre japonské úrady podhodnocoval svoje príjmy a využíval firemné peniaze na súkromné účely. Prokurátori v Tokiu musia proti nemu podať žalobu do 10. decembra alebo ho potom zatknúť pre podozrenie z nových trestných činov.

Ghosnovo zadržanie v Tokiu zanechalo francúzsko-japonskú automobilovú alianciu bez vodcu a hlavného partnera francúzskej vlády, ktorá vlastní 15 percent v Renaulte a chce zachovať súčasnú kapitálovú štruktúru aliancie. Automobilka Renault ovláda spoločnosť Nissan prostredníctvom svojho podielu vo výške 43,4 percenta, zatiaľ čo Nissan má vo francúzskom partnerovi len 15 percent podiel.

Všetky tri spoločnosti vo štvrtok (29.11.) po tom, ako sa ich vedúci predstavitelia stretli v Amsterdame, prvýkrát od zatknutia Ghosna, "dôrazne zopakovali", že sú aj naďalej odhodlané alianciu podporovať. O revízii kapitálovej štruktúry sa však na stretnutí neprerokovalo, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Mitsubishi Osamu Masuko.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×