Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Vodiči pred Vianocami ušetria

Ceny ropy pokračujú v zosune a v súčasnosti sú na úrovni z októbra minulého roka. V jej stopách sa hýbu aj ceny palív. Pokiaľ sa nič nezmení, čakajú nás lacnejšie Vianoce.
2 2 príspevky 26.11.2018 / Soňa Zverková

Ceny ropy pokračujú v prudkom páde a dôvod je rovnaký: obnovenie nadmerného objemu ropy na trhoch. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 58,80 dolára za barel (51,80 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 66,76 dolára za barel (58,84 eura), pričom súčasná cena je najnižšia od októbra minulého roka.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, k nadmernému objemu ropy na trhu by podľa obáv mali prispieť štyri faktory: prezásobenie trhu s ropou v USA v posledných týždňoch, rast ťažby v OPEC v posledných mesiacoch, výnimky zo sankcií voči Iránu a obavy o budúci vývoj globálnej ekonomiky a s ním súvisiacim dopytom rope. Novinky v uplynulom týždni tieto faktory len posilnili, nakoľko zásoby v USA opäť výrazne rástli, a to o 4,9 milióna barelov. Naviac Donald Trump naďalej tlačí na OPEC, aby zvyšoval ťažbu.

Stále však nie je jasné, či sú aktuálne nízke ceny udržateľné najmä pre obavy z výsledku zasadnutia OPEC, ktoré sa uskutoční o dva týždne. Na rozdiel od predošlých zasadnutí sú OPEC a Rusko zatiaľ skúpi na slovo, čiže panuje veľká neistota ohľadom toho, ako to dopadne. Ak totiž OPEC ťažbu nezvýši – a čím nižšie budú ceny ropy, tým viac rastie pravdepodobnosť takéhoto scenára –  tak sa otvorí priestor pre ďalší rast cien.

Benzín a ropa: Do konca roka už len lacnejšie?

Výzvy Donalda Trumpa k ďalšiemu zvyšovaniu ťažby ropy nahrávajú do karát aj našim motoristom. V predvianočnom období určite pomôže každé ušetrené euro za palivo.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v celej EÚ v týždni do 19. novembra klesajú a Slovensko nie je výnimkou. Benzín u nás zlacnel o 2,1 centu a diesel o 1,7 centu. Vývoj v Rotterdame naznačuje ďalšiu úľavu v peňaženkách. V prvých štyroch dňoch klesla cena tony benzínu o 21 eur a dieselu dokonca o 40 eur. Boros na základe tohto vývoja vidí v horizonte dvoch až troch týždňov priestor pre výraznejšie zlacňovanie u nás: benzín by mohol klesnúť o tri až päť centov a diesel o päť až sedem centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách opäť zmenšil. Kým v týždni do 12. novembra sme tankovali benzín o 2,8 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už len o 0,4 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenšil z 13,9 na 11,6 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív v EÚ 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív v EÚ Zdroj: Soňa Zverková


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×