Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trump si pozval automobilky "na koberec"

Americký prezident Donald Trump pozval do Bieleho domu šéfov troch veľkých nemeckých automobiliek: BMW, Daimleru a Volkswagenu. Dôvodom by mohli byť súčasné obchodné spory s EÚ a plánované clá na dovoz európskych áut do USA.
25.11.2018 / TASR

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa pozvala do Bieleho domu šéfov troch nemeckých automobiliek, uviedli zdroje blízke informáciám, ktoré si neželali byť menované. Americká vláda to urobila v období, keď sa zástupcovia USA a Európskej únie snažia uzatvoriť novú obchodnú dohodu.

Podľa spomínaných zdrojov, na ktoré sa odvolala agentúra Bloomberg, sa Trump predbežne plánuje stretnúť so šéfmi BMW, Daimleru a Volkswagenu po oslavách Dňa vďakyvzdania, teda po 22. novembri. Ako zdroje dodali, predstavitelia automobiliek konzultujú plánované rokovania s vládou v Berlíne.

Rokovania by Trumpovi mohli vytvoriť priestor na zvýšenie tlaku na Európsku úniu s cieľom dosiahnuť širšiu obchodnú dohodu. Medzičasom sa diskusie medzi Washingtonom a Bruselom o obchodnej dohode skomplikovali, keď Trump začal hroziť zavedením vyšších dovozných ciel na európske autá a EÚ zasa plánuje zaviesť daň z digitálnych služieb. To by zasiahlo viaceré americké spoločnosti od Apple po Amazon.

Trump sa pre zavedenie vysokých dovozných ciel na európske autá zatiaľ nerozhodol, americkí predstavitelia ale dali jasne najavo, že súčasné prímerie nebude trvať dlho, ak rokovania medzi EÚ a USA o obchodnej dohode nebudú úspešné, uviedli niektoré zo zdrojov.

Podľa analytikov sa Trump bude usilovať docieliť u nemeckých firiem rozšírenie ich výroby na americkom trhu. Ako povedal analytik zo spoločnosti Evercore Arndt Ellinghorst, je pravdepodobné, že počas rokovaní pôjde najmä o presadzovanie požiadaviek zo strany Donalda Trumpa.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×