Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trump si pozval automobilky "na koberec"

Americký prezident Donald Trump pozval do Bieleho domu šéfov troch veľkých nemeckých automobiliek: BMW, Daimleru a Volkswagenu. Dôvodom by mohli byť súčasné obchodné spory s EÚ a plánované clá na dovoz európskych áut do USA.
25.11.2018 / TASR

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa pozvala do Bieleho domu šéfov troch nemeckých automobiliek, uviedli zdroje blízke informáciám, ktoré si neželali byť menované. Americká vláda to urobila v období, keď sa zástupcovia USA a Európskej únie snažia uzatvoriť novú obchodnú dohodu.

Podľa spomínaných zdrojov, na ktoré sa odvolala agentúra Bloomberg, sa Trump predbežne plánuje stretnúť so šéfmi BMW, Daimleru a Volkswagenu po oslavách Dňa vďakyvzdania, teda po 22. novembri. Ako zdroje dodali, predstavitelia automobiliek konzultujú plánované rokovania s vládou v Berlíne.

Rokovania by Trumpovi mohli vytvoriť priestor na zvýšenie tlaku na Európsku úniu s cieľom dosiahnuť širšiu obchodnú dohodu. Medzičasom sa diskusie medzi Washingtonom a Bruselom o obchodnej dohode skomplikovali, keď Trump začal hroziť zavedením vyšších dovozných ciel na európske autá a EÚ zasa plánuje zaviesť daň z digitálnych služieb. To by zasiahlo viaceré americké spoločnosti od Apple po Amazon.

Trump sa pre zavedenie vysokých dovozných ciel na európske autá zatiaľ nerozhodol, americkí predstavitelia ale dali jasne najavo, že súčasné prímerie nebude trvať dlho, ak rokovania medzi EÚ a USA o obchodnej dohode nebudú úspešné, uviedli niektoré zo zdrojov.

Podľa analytikov sa Trump bude usilovať docieliť u nemeckých firiem rozšírenie ich výroby na americkom trhu. Ako povedal analytik zo spoločnosti Evercore Arndt Ellinghorst, je pravdepodobné, že počas rokovaní pôjde najmä o presadzovanie požiadaviek zo strany Donalda Trumpa.

(TASR)


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×