Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a ropa: Do konca roka už len lacnejšie?

Výzvy Donalda Trumpa k ďalšiemu zvyšovaniu ťažby ropy nahrávajú do karát aj našim motoristom. V predvianočnom období určite pomôže každé ušetrené euro za palivo.
2 5 príspevkov 19.11.2018 / Soňa Zverková

Zosun cien ropy pokračuje a na veľkú radosť európskych motoristov ropa prepadla pod 70-dolárovú hranicu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 66,76 dolára za barel (58,84 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 70,18 dolára za barel (61,85 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, hlavnou príčinou výzva bola amerického prezidenta Donalda Trumpa pre ropný kartel OPEC, aby pokračoval vo zvyšovaní ťažby. Vzhľadom na aktuálnu vyššiu servilnosť Saudskej Arábie k USA po vražde novinára sa nedá vylúčiť, že sa tak aj naozaj udeje. Ďalším faktorom boli správy o pokračovaní rastu ťažby a zásob v USA, ktoré vzrástli o viac ako 10 miliónov barelov.

V strede týždňa cena ropy Brent klesla až k úrovni 65 dolárov za barel. Následne časť strát vymazala, nakoľko niektorí investori považovali ropu za lacnú. Očakávanie lacných palív teda má jeden háčik. Stále nie je jasné, aké vysoké ťažobné kvóty stanoví OPEC začiatkom decembra, čo do najbližších týždňov predstavuje zdroj neistoty.

Benzín a nafta: Pred koncom roka lacnejšie?

Keď ceny ropy stúpali, tešili sa najmä krajiny, ktoré sú od jej predaja závislé. V poslednom období však nastal opačný vývoj a ropa si 80-dolárovú úroveň neudržala dlho. Našťastie pre motoristov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 12. novembra už podľa prognóz začali klesať. Benzín zlacnel o 3,6 centu, čo predstavuje najvyšší týždňový pokles od januára 2016. Diesel zlacnel o 1,9 centu. Vývoj v Rotterdame naznačuje ďalšiu úľavu v peňaženkách. Eurové ceny totiž opäť padli. V prvých štyroch dňoch klesla cena tony benzínu o 10 eur a dieselu až o 19 eur. Boros na základe tohto vývoja vidí v horizonte dvoch až troch týždňov priestor pre výraznejšie zlacňovanie u nás: benzín by mohol klesnúť o tri až štyri centy a diesel o štyri až päť centov.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách opäť zmenšil. Kým v týždni do 5. novembra sme tankovali benzín o 9,4 centu drahšie, o týždeň neskôr bol drahší už len o 2,8 centu. V prípade dieselu sa medziročný rozdiel v priebehu týždňa zmenšil zo 16,8 na 13,9 centu.

Obsesia či úspora? 12 rád na TOP spotrebu

Pri kúpe nového automobilu v očiach klientov neraz rozhoduje i deklarovaná spotreba vozidla. Mnohí apetít vozidla pozorne sledujú, až sa môže zdať, že ich snaha hraničí s obsesiou. “Hypermiling” však...

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Maloobchodné ceny palív 2 fotografie v galérii Maloobchodné ceny palív Zdroj: Soňa Zverková


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×