Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obrnené auto Gerlach: Rodený Slovák prekvapil

VIDEO
Slovenskí strojári sa môžu pochváliť zaujímavým projektom obrneného vozidla, ktoré počas testov prekonalo očakávania. Jeho meno? Gerlach.
4 17 príspevkov 17.11.2018 / Soňa Zverková

Slovenskí strojári nespia, čoho dôkazom je aj taktické obrnené vozidlo so slovenským rodokmeňom s označením Gerlach. A hoci na prvý pohľad pôsobí skôr skromne, rozhodne to nie je žiadny chudokrvný chudáčik. Ukázala to séria testov, ktoré sa vykonali nad rámec tradičných vojenských skúšok. Vozidlo ich absolvovalo nielen v náročnom teréne, ale dokonca na pretekárskom okruhu. Výsledok? Gerlach prekonal výrobcom deklarované parametre.

Taktické vozidlo Gerlach pri testovaní prekonalo očakávania, osvedčilo sa v drsnom teréne, ale i na pretekárskom okruhu 4 fotografií v galérii Taktické vozidlo Gerlach pri testovaní prekonalo očakávania, osvedčilo sa v drsnom teréne, ale i na pretekárskom okruhu Zdroj: Zetor Engineering Slovakia

Jedným z testov bolo prekonávanie stúpanie. Gerlach zvládol tzv. 100-percentné stúpanie, čiže v plnej záťaži 14 ton zdolal nájazdový uhol 45 stupňov. Nadštandardné offroadové schopnosti a priechodnosť rôznymi typmi terénu potvrdil vo vojenskom priestore na Záhorí, vrátane jazdy na piesku.

Nasledovali testy na mieste, kde by ste obrnené auto určite nečakali: na pretekárskom okruhu Slovakia Ring. Prvou disciplínou bola, ako inak, rýchlostná skúška. Musel to byť naozaj neuveriteľný pohľad, keď sa po okruhu preháňalo vojenské auto. Gerlach má výrobcom určenú maximálnu rýchlosť 110 km/h, v skutočnosti však dosiahol rýchlosť 125 km/h.

Ďalšou disciplínou boli špeciálne záťažové skúšky motora a prevodovky. Gerlach, ktorý má celkovú hmotnosť 14 ton, nastavil čelo 28-tonovému ťahaču. Obrnené vozidlo sa s ťahačom nielen rozbehlo, ale hodinu nepretržite krúžilo po okruhu. Toto meranie síl nezanechalo na pohonnom systéme Gerlachu žiadne deštrukčné následky.

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Svoje nadštandardné schopnosti vozidlo preukázalo už počas testovania armádou v lete tohto roka vo vojenskom priestore na Záhorí. Gerlach vtedy zdolal terénny schod s polmetrovou výškou a prekonal zákop so šírkou jedného metra. Pri prekonávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 720 kg (posádka) a jednotonový náklad.

Unikátny koncept

Kabína je koncipovaná ako bezpečnostná pancierová kapsula, ktorá v porovnaní s bežnými obrnenými vozidlami ponúka miesto až pre šesť členov posádky s výškou až 190 cm a váhou 120 kg, vrátane výstroje.

V prípade potreby a života ohrozujúcich situácii poskytne priestor aj pre ďalších dvoch členov posádky. Pancierová kabína je uchytená nezávisle od podvozku vozidla, takže pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená. Konštrukcia kabíny zároveň umožňuje posádke veľmi rýchlo ju opustiť. Gerlach je pripravený na montáž rôznych stupňov balistickej a protimínovej ochrany. V praxi to znamená, že vozidlo by malo odolať náloži o sile 8 kg TNT.

Prednosťou Gerlachu je aj vysoko variabilný nakladací priestor, ktorý môže odviesť ďalších 1,5 tony v podobe potrebnej výstroje alebo vybavenia a počíta s ponukou najrôznejších verzií podľa požiadaviek zákazníka. V základnej verzii s pohotovostnou hmotnosťou 12 ton je už zabudovaná ventilácia s klimatizáciou a ochranou proti chemickým, biologickým a jadrovým zbraniam.

Výhodou tohto projektu je zapojenie domácich firiem. Vo finančnom vyjadrení to znamená, že pri výrobe základnej verzie bude až  80 % z ceny vozidla alokovaných na Slovensku. Výrobu vozidla je pritom možné rozbehnúť prakticky okamžite, nakoľko základom Gerlachu je modulárny koncept.


Video
Najnovšie články
Atlas Cross Sport odfotený v sériovej verzii

Volkswagen má za sebou ďalší slabý mesiac, tentokrát však bol hlavnou príčinou pokles dopytu v Číne. Zlý výsledok v rámci koncernu zaznamenalo aj Audi.

Predaj vozidiel VW sa v novembri znížil

Madrid neustále bojuje so znečistením ovzdušia. Kým v prvej fáze programu radnica uzatvorila historické centrum mesta, v druhej fáze dočasne zakázala vjazd...

Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×